لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

ENG

متخصص کولورکتال

متخصص کولورکتال

Table of Contents

با موضوع متخصص کولورکتال در خدمت شما هستیم.

در بسیاری از مقالات از اهمیت سلامتی مباحثی گفته شده است و از اهمیت حفظ و نگهداری آن نکات مهمی اشاره شده است. سلامتی انسان از بالاترین درجه اهمیت برخوردار است و همه ما در تلاش هستیم که بتوانیم از این نعمت بزرگ خدادادی نگهداری نماییم.

با این حال ابتلا شدن به بیماری و عارضه های مختلف، می تواند امری اجتناب ناپذیر باشد. از جمله عارضه های شایع که در بین عموم مردم قرار دارد، بیماری و التهابات روده ای می باشد.

روده از مهمترین اجزای سیستم گوارش انسان می باشد که نقش مهمی در جذب و دفع مواد غذایی دارد، اختلال و التهاب در این ناحیه می تواند مشکلات زیادی را برای فرد بوجود بیاورد.

یکی از بیشترین مشکلات و بیماری هایی که بسیاری از افراد، ممکن است در معرض آن قرار بگیرند، انواع سرطان روده از جمله سرطان روده بزرگ می باشد که به نام سرطان کولورکتال شناخته می شود.

ویدئو متخصص کولورکتال

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری سرطان کولورکتال، به یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری های سرطان یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

مراقبتهای بعد از جراحی روده چگونه است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک آن کلیک نمایید.

اینفوگرافیک متخصص کولورکتال

اینفوگرافیک متخصص کولورکتال
اینفوگرافیک متخصص کولورکتال

این نوع سرطان می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی برای بیمار گردد و در صورت عدم رسیدگی و عدم درمان به موقع، منجر به مرگ فرد شود. یکی از بهترین روش های درمانی سرطان کولورکتال، روش جراحی می باشد که البته روش های دیگری نیز برای درمان این نوع سرطان وجود دارد که می توان از آن بهره برد.

ما در این مقاله در ابتدا به بررسی بیماری سرطان کولورکتال خواهیم پرداخت و سپس از روش های درمانی این عارضه مباحثی خواهیم گفت. امور درمانی و انجام فرایند تشخیص این بیماری توسط متخصص کولورکتال انجام می شود که ما در این مقاله به بررسی وظایف یک متخصص کولورکتال خواهیم پرداخت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش متخصص کولورکتال کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

سرطان کولورکتال چیست؟

عوامل ایجاد سرطان کولورکتال چیست؟

چه كسانى در معرض خطر سرطان کولورکتال قرار دارند؟

روش های تشخیص سرطان کولورکتال چیست؟

متخصص کولورکتال کیست و چه مشکلاتی را درمان می کند؟

اقدامات لازم تشخیصی و درمانی متخصص کولورکتال چیست؟

جراحی کولورکتال چیست؟

جراحی کولورکتال کدام عارضه‌ها را درمان می‌کند؟

چه روش‌های درمانی برای متخصص جراحی کولورکتال وجود دارد؟

لزوم انجام جراحی کولورکتال توسط متخصص کولورکتال چیست؟

انواع جراحی کولورکتال پیشرفته که توسط متخصص کولورکتال انجام میشود کدامند؟

روش‌های کمتر تهاجمی جهت درمان سرطان کولورکتال کدامند؟

 

سرطان کولورکتال چیست؟

سرطان کولورکتال چیست؟
سرطان کولورکتال چیست؟

همانطور که گفته شد، روده یکی از مهمترین اعضای بدن می باشد که جز سیستم گوارش انسان محسوب می شود. روده از دو بخش روده کوچک و روده بزرگ تشکیل شده که قسمت روده بزرگ با نام کولون شناخته می شود.

روده بزرگ نقش مهمی را در جذب و دفع مواد غذایی انجام می دهد و از معده فرد متصل شده و تا مقعد ادامه می یابد. زمانی که سلول های بدن در ناحیه روده بزرگ شروع به تکثیر غیر طبیعی می کند، تومورهایی را تشکیل می دهد که باعث ایجاد سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون یا سرطان کولورکتال خواهد شد.

سرطان کولورکتال سرطانی است که در قسمت کولون یا همان روده بزرگ فرد شکل می گیرد و این اندام حیاتی در بدن در معرض خطر بزرگی قرار خواهد گرفت. کولون یا همان روده بزرگ، به روده راست ختم خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین بیمارستان روده تهران دیدن کنید.

متاسفانه بیماری سرطان کولورکتال، بسیار شایع می باشد

متاسفانه بیماری سرطان کولورکتال، بسیار شایع می باشد که بیشترین سنین درگیری این نوع بیماری در افراد مسن دیده می باشد. اما می توان گفت که در طی سالیان اخیر، این بیماری در بین تمام رده های سنی شایع شده است.

سرطان روده بزرگ یا همان سرطان کولورکتال از دو نوع خوش خیم و بدخیم می باشد که هر کدام از آن ها می تواند شرایط درمانی خود را داشته باشد.

در برخی از موارد، ممکن است عارضه هایی مانند پولیپ در قسمت روده بزرگ بوجود بیاید که این پولیپ ها گاها کوچک هستند و علائم خفیفی دارند. پولیپ ها می تواند باعث ایجاد سرطان کولورکتال شود و پیشگیری از این نوع سرطان، منوط به تشخیص به موقع پولیپ و درمان آن می باشد که تخصص متخصص کولورکتال انجام می شود.

متخصصین این حوزه برای تشخیص چنین عارضه هایی، آزمایشات بالینی مختلفی را انجام می دهند تا بتوانند پولیپ ها را شناسایی کنند و اقدامات درمانی از جمله جراحی را انجام دهند.

شیوع سرطان روده بزرگ بسیار نگران کننده می باشد

طبق بررسی های انجام شده توسط محققان و پزشکان، شیوع سرطان روده بزرگ بسیار نگران کننده می باشد و بررسی های زیادی نشان داده است که میزان ابتلا به سرطان روده در بین زنان و مردان بسیار بالا می باشد.

البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، می توان اقدامات تشخیص و درمانی مناسب را برای درمان سرطان کولورکتال انجام داد که یکی از بهترین مراکز تشخیص و درمان این نوع از سرطان، بیمارستان ایرانشهر می باشد.

سرطان کولورکتال دارای 4 سطح می باشد که سطح چهارم از نوع بسیار پیشرفته می باشد. مراحل سرطان کولورکتال به شرح زیر می باشد:

سطح 1:

سلول های سرطان به کولون یا مخاط داخلی روده راست هجوم آورده است، اما هنوز به دیواره ها و بافت های روده آسیبی وارد نکرده است و می توان در صورت تشخیص به موقع، اقدامات درمانی سبک تری انجام داد.

سطح 2:

در این سطح، سلول های سرطانی به دیواره کولون حمله کرده اند، اما بافت های اطراف روده را تحت تاثیر خود قرار نداده است.

سطح 3:

در این سطح از سرطان کولورکتال، سلول های سرطانی به غذذ لنفاوی رسیده است و تحت تاثیر آن قرار گرفته است. اما هنوز به قسمت های مختلف بدن سرایت نکرده است.

سطح 4: در این سطح که پیشرفته ترین نوع سرطان کولورکتال می باشد، سلول های سرطانی توانسته اند به سایر قسمت های بدن مانند کلیه، کبد، ریه و … سرایت کند.

در درمان سرطان کولورکتال، باید از از متخصص این حوزه یعنی متخصص کولورکتال استفاده کرد تا بتواند تشخیص درست و اقدامات درمانی موثر را انجام دهد. یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری های سرطان بیمارستان ایرانشهر می باشد که از متخصصین خبره و با تجربه ای در زمینه سرطان کولورکتال برخوردار است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان سرطان روده را مطالعه کنید.

عوامل ایجاد سرطان کولورکتال

عوامل ایجاد سرطان کولورکتال
عوامل ایجاد سرطان کولورکتال

سرطان روده بزرگ می تواند به دلایل مختلفی به وجود آید که در بیشتر موارد، ناشی از پولیپ های درمان نشده در ناحیه روده بزرگ می باشد.

پولیپ ها در ابتدا هیچ گونه علائمی در بدن ندارند اما می توانند به مرور زمان باعث ایجاد سرطان کولورکتال شود. پولیپ های موجود در ناحیه روده بزرگ به حالت تکه های گوشتی می باشد که شبیه به بافت های داخلی روده می باشند.

پولیپ ها می توانند به موقع تشخیص و درمان شوند تا به سلول های سرطانی تبدیل نشوند. بنابراین اهمیت آزمایشات تشخیصی در این موضوع مشخص می شود و لازم است اگر فردی دچار التهاب در ناحیه روده است یا سابقه خانوادگی در پولیپ روده یا سرطان معده دارد، هر چند مدت یکبار اقدام به چک آپ کامل توسط متخصص کولورکتال نماید.

پولیپ روده که می تواند باعث ایجاد سرطان شود، در همه سنین وجود دارد و عملا محدودیت سنی را دنبال نمی کند، اما طی بررسی های انجام شده، با افزایش سن، میزان ابتلا به پولیپ روده و سرطان روده بزرگ، افزایش می باشد و افرادی که در رده سنی 50 به بالا هستند، بیشتر در معرض عارضه های مربوط به روده می باشند.

پولیپ ها نیز به مانند سلول های سرطانی می تواند خوش خیم یا بدخیم باشند که تشخیص این موضوع برعهده متخصص کولورکتال می باشد. هر چقدر ابعاد و اندازه پولیپ روده بیشتر باشد، پولیپ در حالت بدخیمی قرار خواهد گرفت.

چه كسانى در معرض خطر سرطان کولورکتال قرار دارند؟

چه كسانى در معرض خطر سرطان کولورکتال قرار دارند؟
چه كسانى در معرض خطر سرطان کولورکتال قرار دارند؟

همانطور که گفته شد، سرطان روده بزرگ یا همان سرطان کولورکتال، می تواند مشکلات فراوانی را برای فرد ایجاد کند و خطرات بزرگی را در پی خواهد داشت. عوامل زیادی دست به دست هم خواهد داد که بسیاری از افراد بیشتر در معرض سرطان کولورکتال قرار گیرند.

بنابراین لازم است در صورت داشتن شرایط زیر، اقدامات لازم برای تشخیص و پیشگیری و درمان خود انجام دهید.

از جمله عوامل خطر ایجاد سرطان روده بزرگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افرادی که در سنین بالای 50 سال قرار دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند. با افزایش سن، بافت های روده عملکرد قبلی خود را نخواهند داشت و تضعیف آن می تواند عاملی مهم در ایجاد سرطان کولورکتال باشد.

 • افرادی که در گذشته سابقه داشتن پولیپ را دارند.
 • افرادی که در خانواده خود سابقه داشتن سرطان روده یا پولیپ روده داشته اند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
 • افرادی که سابقه بیماری های التهابی در ناحیه روده داشته اند مانند کولیت یا کرون
 • افرادی که بصورت ژنتیکی و وراثتی سابقه داشتن التهابات روده ای داشته اند مانند سندروم پولیپوز ارثی و …
 • افرادی که سبک زندگی نادرستی دارند و این سبک نادرست می تواند شامل مصرف دخانیات و مشروبات الکلی باشد، یا مصرف غذاهای ناسالم و پرچرب می تواند زمینه ساز ایجاد سرطان کولورکتال باشد.
 • افراد مبتلا به بیماری چاقی مخصوصا چاقی مفرط که شاخص توده بدنی بالایی دارند
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به کبد چرب و کلسترول بالا

چنین عواملی می تواند باعث ایجاد خطر سرطان روده بزرگ شود و لازم است جهت تشخیص به موقع و درمان اصولی آن به متخصص کولورکتال مراجعه شود اقدامات درمانی لازم انجام شود.

بیمارستان ایرانشهر به عنوان یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری های روده می باشد که می تواند در زمینه درمان سرطان کولورکتال، راهنمایی های لازم را انجام دهد.

روش های تشخیص سرطان کولورکتال

روش های تشخیص سرطان کولورکتال
روش های تشخیص سرطان کولورکتال

تست باریوم انما دوبل کنتراست

یکی از روش های تشخیص سرطان کولورکتال، تصویربرداری به وسیله ماده به نام باریوم انما می باشد که با استفاده از اشعه ایکس، اقدام به تصویربرداری از کل روده می کند.

برای انجام تصویربرداری به این روش، در ابتدا هوا به داخل روده فرستاده می شود و می تواند تصویر بهتری را برای متخصص کولورکتال ارائه کند.

بعد از انجام این روش در صورت مشاهده علائم سرطان، اقدامات درمانی بعد از انجام این تست انجام خواهد شد و پزشک می تواند اقدام به انجام جراحی یا سایر روش های درمانی نماید.

کولونوسکوپی

انجام کولونوسکوپی یکی از روش های اصلی برای تشخیص سرطان کولورکتال می باشد که در این روش تشخیصی، لوله ای باریک و منعطف که مجهز به دوربین مخصوص می باشد، از طریق مقعد وارد روده بیمار خواهد شد و نواحی روده بزرگ و رکتوم فرد را مورد ارزیابی دقیق قرار می دهد.

در صورت مشاهده شدن خون در مدفوع یا دیده شدن توده ای در این روش تشخیصی، اقدامات درمانی لازم انجام خواهد شد.

سیگموئیدسکوپی

یکی از روش های تشخیص سرطان روده بزرگ استفاده از روش سیگموئیدسکوپی می باشد. این روش تشخیصی، به معاینه کولون و رکتوم خواهد پرداخت و در صورت مشاهده شد علائمی مانند درد شکم، خون در مدفوع یا تغییرات غیرطبیعی در روده، تشخیص درستی از سرطان کولورکتال انجام می شود و متخصص کولورکتال اقدام به درمان بیمار خواهد کرد.

این روش تشخیصی می تواند اندازه و ابعاد تومور سرطانی را مشخص کند و شدت عارضه را به بیمار و پزشک نشان خواهد داد. تومورهای که در بخش انتهایی روده یعنی در نزدیکی مقعد قرار دارند می توان به روش پرتو درمانی اقدام به درمان نمود.

اسکن توموگرافی کامپیوتری

در این روش، با استفاده از اشعه ایکس، اقدام به تصویربرداری از تمامی نقاط روده خواهد شد. در ابتدای امر، رنگ های خاصی به بیمار تزریق خواهد شد که رنگ ها کمک خواهد کرد تا تصویر واضح تری را به نمایش درآورد.

احساس گرما و گر گرفتگی و ایجاد تغییر ذائقه در دهان از عوارض تزریق رنگ در بدن میباشد که البته بعد از گذشت مدت زمانی از بین خواهد رفت. این روش تشخیصی کمک خواهد کرد تا محل دقیق تومور سرطانی مشخص شود و پزشک خواهد توانست روش درمانی مناسبی را برای درمان سرطان کولورکتال انجام دهد.

پروکتوسکوپی

پروکتوسکوپی نوعی روش تشخیصی می باشد که برای افرادی بکار می رود که مشکوک به سرطان کولورکتال می باشند.

در این روش با استفاده لوله نازک و منعطف اقدام به تشخیص و آزمایش بیمار خواهد شد و این لوله از طریق مقعد وارد بدن بیمار شده و به معاینه کامل در داخل کولون و رکتوم خواهد پرداخت. این روش تشخیصی می تواند نوع تومور و ابعاد آن را مشخص کند و خوش خیم بودن یا بدخیم بودن تومور را مشخص خواهد کرد.

سونوگرافی

سونوگرافی از روش های رایج تشخیص انواع بیماری های گوارشی از جمله سرطان روده بزرگ می باشد. در این روش تشخیصی، از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود و منجر به این خواهد شد که تصاویری از ناحیه روده گرفته شود و پزشک متخصص کولورکتال، می تواند ببنید که آیا تومور در ناحیه روده بزرگ قرار دارد یا نه. مزیت انجام سونوگرافی این است که می توان بدون هیچ گونه احساس دردی به تشخیص بیماری بپردازد.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی یکی از روش های تشخیص می باشد که باور عموم مردم، صرفا به تشخیص بیماری های قلبی خواهد پرداخت. اما این روش تشخیصی برای تشخیص عارضه های گوارشی از جمله روده بکار می رود. این آزمایش به وسیله اشعه ایکس می باشد که از طریق رگ ها انجام می شود.

در این آزمایش رنگ خاصی به بدن بیمار تزریق می شود و سپس با استفاده از اشعه ایکس، تصویربرداری دقیقی انجام خواهد شد. این روش درمانی می تواند عارضه های کوچک روده را تشخیص دهد و در تشخیص تومورهای سرطانی و متاستاز شدن تومور، کمک فراوانی کند.

شما می توانید برای انجام امور تشخیص سرطان کولورکتال به یکی از مجهزترین مراکز درمانی شهر تهران یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید و اقدامات تشخیصی و درمانی این عارضه را انجام دهید.

حال در ادامه مقاله به موضوعی خواهیم پرداخت که نقش مهمی در درمان سرطان کولورکتال دارد. می خواهیم بدانیم که یک متخصص کولورکتال، چه وظایفی را در درمان بیماری های روده ای دارد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

متخصص کولورکتال کیست و چه مشکلاتی را درمان می کند؟

متخصص کولورکتال کیست و چه مشکلاتی را درمان می کند؟
متخصص کولورکتال کیست و چه مشکلاتی را درمان می کند؟

همانطور که در بخش هایی از مقاله گفته شد، برای درمان عارضه های مربوط به روده مانند سرطان کولورکتال، لازم است از متخصص کولورکتال استفاده کرد. متخصص کولورکتال در واقع پزشک متخصص در زمینه درمان مشکلات روده بزرگ تخصص ویژه ای دارد.

پزشکان فعال در این حوزه آموزش های بیشتری را نسبت به پزشکان متخصص گوارش می بنند و به صورت تخصصی به درمان عارضه های مربوط به روده بزرگ و مقعد می پردازند.

متخصص کولورکتال می تواند جراحی های لازم را جهت درمان انواع بیماری های روده بزرگ انجام دهد و همچنین می تواند به درمان موارد زیر بپردازد:
 • عارضه بواسیر
 • مشکلات مربوط به شکاف مقعد
 • بیماری فیستول
 • مشکلات مربوط به التهاب و خارش مقعد
 • درمان بیماری سرطان مقعد
 • درمان سرطان رکتال
 • درمان سرطان روده بزرگ یا همان سرطان کولورکتال
 • درمان دیورتیکولیت
 • درمان عارضه کرون
 • کولیت اولسراتیو
 • پرولاپس رکتال
 • کیست پیلونیدال
 • کندیلوم مقعد
 • بی اختیاری مدفوع
 •  یبوست مزمن

در بسیاری از موارد افرادی که به مشکلات روده بزرگ و مقعد دچار میشوند، سردرگم خواهند بود که کدام پزشک متخصص می تواند به درمان بهتر او بپردازد. در چنین مواقعی در ابتدا باید شرایط جسمی بیمار را مد نظر قرار داد و وضعیت جسمی و بیماری فرد باید بررسی شود.

متخصص جراحی کولورکتال، بصورت تخصصی تر به درمان مشکلات روده بزرگ می پردازند

متخصص جراحی کولورکتال، بصورت تخصصی تر به درمان مشکلات روده بزرگ می پردازند و اگر فردی در روده بزرگ خود دچار مشکل شده باشد می تواند به یک متخصص کولورکتال مراجعه نماید.

پزشکان متخصص این حوزه در واقع به بهبود عارضه های مخصوص به روده بزرگ می پردازند، در صورتی که یک متخصص گوارش شاید نتواند به درمان چنین مشکلاتی بپردازد و صرفا به درمان معده و روده کوچک بپردازد. متخصص کولورکتال قادر خواهد بود که جراحی های سخت مربوط به روده بزرگ و سرطان کولورکتال را انجام دهد، درصورتی که متخصص گوارش نمی تواند این کار را انجام دهد.

از طرفی به دلیل گسترده بودن بیماری های مربوط به روده بزرگ، پزشکان متخصص کولورکتال با متخصصین معده در تماس هستند و می توانند از انان استفاده کنند.

یک متخصص کولورکتال، می تواند بصورت کامل تخصصی به بررسی مشکلات و بیماری های روده بزرگ بپردازد

به همین دلیل می توان گفت که یک متخصص کولورکتال، می تواند بصورت کامل تخصصی به بررسی مشکلات و بیماری های روده بزرگ بپردازد و با توجه به تخصصی که دارد می تواند به درمان به موقع و سریع بیماران کمک فراوانی کند.

یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری های سرطان از جمله سرطان کولورکتال، بیمارستان ایرانشهر است که از متخصصین خبره کولورکتال بهره می گیرد و شما می توانید برای درمان چنین عارضه هایی به این مرکز درمانی مجهز مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

اقدامات لازم تشخیصی و درمانی متخصص کولورکتال

اقدامات لازم تشخیصی و درمانی متخصص کولورکتال
اقدامات لازم تشخیصی و درمانی متخصص کولورکتال

همانطور که گفته شد، متخصص کولورکتال به بررسی و درمان تخصصی بیماری های روده بزرگ و مقعد می پردازد.

متخصص کولورکتال قادر خواهد بود با استفاده از روش های جراحی به درمان بیماران بپردازد و سرطان کولورکتال یکی از این بیماری ها می باشد. زمانی که بیمار نیازمند عمل جراحی روده بزرگ باشد، لازم است با پزشک جراح کولورکتال مشورت نماید.

مشکلاتی نظیر بواسیر، التهاب مقعد، یبوست های شدید می تواند توسط متخصص کولورکتال درمان شود و در صورت علائم خفیف چنین مواردی می توان از یک متخصص گوارش هم استفاده نمود. جراحی های تخصصی در ناحیه مقعد و روده بزرگ از مهمترین وظایف متخصص کولورکتال می باشد.

از طرفی پزشک کولورکتال می تواند اقدامات تشخیصی لازم را در خصوص بیماری های روده بزرگ انجام دهد. درمان عارضه هایی مانند پروپلاپس رکتوم که یک عارضه دردناک می باشد، می تواند از دیگر اقدامات درمانی یک متخصص کولورکتال باشد. استفاده از تجهیزات پیشرفته پزشکی و درمانی توانسته است کمک فراوانی به پزشکان متخصص جراحی کولورکتال نماید.

انجام دادن روش های تشخیصی مانند کولونوسکوپی، کلکتومی می تواند از دیگر وظایف متخصص کولورکتال باشد

انجام دادن روش های تشخیصی مانند کولونوسکوپی، کلکتومی می تواند از دیگر وظایف متخصص کولورکتال باشد. برخی از جراحان متخصص کولورکتال، آموزش هایی در زمینه بیماری های التهابی روده می بینند تا بتوانند تجربه بیشتری را بدست آورند و بتوانند در زمینه تشخیص بیماری های روده بزرگ از آن استفاده کنند. انجام روش هایی مانند پرتودرمانی، شیمی درمانی و … هم از دیگر وظایف متخصص کولورکتال می باشد.

از جمله بهترین مراکز درمانی برای درمان بیماری های روده بزرگ از جمله سرطان روده بزرگ، بیمارستان ایرانشهر است که با مجهز بودن به تجهیزات پیشرفته درمانی می تواند در زمینه درمان عارضه های ذکر شده کمک فراوانی به بیماران نماید.

حال که با مفهوم متخصص کولورکتال و وظایف پزشکان این حوزه آشنا شدیم به بررسی روش های درمانی سرطان کولورکتال خواهیم پرداخت.

جراحی کولورکتال

جراحی کولورکتال
جراحی کولورکتال

جراحی کولورکتال از زیر شاخه های جراحی مربوط به بیماری های روده بزرگ از جمله سرطان کولورکتال می باشد که بسیاری از پزشکان متخصص این حوزه از این روش درمانی استفاده می کنند.

در روش جراحی، اصلاحات لازم در ناحیه روده بزرگ و رکتوم انجام می شود. کولون یا همان روده بزرگ در قسمت میانی قرار دارد و طولی نزدیک به 6 متر دارد و رکتوم هم همان روده راست گفته می شود که بخشی از کولون محسوب می شود. جراحی این دو قسمت از روده توسط متخصص کولورکتال انجام می شود.

جراحی کولورکتال کدام عارضه‌ها را درمان می‌کند؟

جراحی کولورکتال کدام عارضه‌ها را درمان می‌کند؟
جراحی کولورکتال کدام عارضه‌ها را درمان می‌کند؟

بیماری های گوارشی مخصوصا بیماری های ناحیه روده از عارضه های شایع در بین عموم مردم می باشد که متاسفانه آمار زیادی را به خود اختصاص داده و نرخ مرگ و میر بالایی نیز دارد. این عارضه می تواند به دلایل مختلفی بوجود آید که بیشترین آن مربوط به سرطان روده بزرگ یا همان سرطان کولورکتال می باشد.

جراحی کولورکتال به منظور درمان مشکلات دستگاه گوارش در ناحیه روده بزرگ می پردازد که این عارضه می تواند شامل انواع پولیپ یا سرطان روده بزرگ باشد. همچنین بیماری های التهابی نظیر کولیت و … هم توسط این روش درمانی مورد درمان قرار میگیرد.

از دیگر کاربردهای جراحی کولورکتال که توسط متخصص کولورکتال انجام می شود، درمان بیماری سرطان روده بزرگ و مقعد می باشد که از نوع بدخیم است.

از طرفی چنین جراحی ای از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و تجربه و تخصص متخصص کولورکتال، حرف اول را درمان بیماری خواهد زد. همچنین تشخیص به موقع و درست بیماری، می تواند در روند جراحی کولورکتال تاثیرات زیادی بگذارد.

درمان انواع سندروم های روده ای

درمان انواع سندروم های روده ای مانند سندروم های ارثی که شامل پولیپ روده بزرگ، کولیت و … می شود از دیگر کاربردهای جراحی کولورکتال می باشد. زیرا این سندروم ها می تواند باعث ایجاد سرطان شود و احتمال مرگ افراد را افزایش دهد.

بطور کلی روش جراحی کولورکتال، تمرکز زیادی به درمان مشکلات روده  بزرگ دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است و هر فردی در صورت داشتن علائم بیماری های روده بزرگ، در ابتدا باید به متخصص کولورکتال مراجعه و اقدامات تشخیصی را انجام دهد و در صورت لزوم از عمل جراحی کولورکتال استفاده کند.

بیمارستان ایرانشهر به عنوان یکی از بهترین مراکز درمانی بیماری های روده بزرگ از جمله سرطان کولورکتال می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

چه روش‌های درمانی برای متخصص جراحی کولورکتال وجود دارد؟

چه روش‌های درمانی برای متخصص جراحی کولورکتال وجود دارد؟
چه روش‌های درمانی برای متخصص جراحی کولورکتال وجود دارد؟

یکی از مهمترین نکاتی که پزشکان متخصص جراحی کولورکتال در نظر می گیرند، مسئله خوش خیم بودن و بدخیم بودن تورمور سرطانی است.

یعنی در ابتدای امر باید تشخیص داده شود که تومور ایجاد شده از نوع خوش خیم است یا بدخیم. از طرفی بررسی خواهد شد که می توانند با جراحی یا هر روش دیگری، اقدام به حفظ روده بزرگ کنند یا لازم است بخشی از روده بزرگ برداشته شود.

از آنجایی که روش های درمانی متعددی در خصوص سرطان روده بزرگ وجود دارد، اقدامات تشخیصی و بررسی های لازم باید صورت گیرد.

همچنین در صورت لزوم، گاهی متخصص کولورکتال روش های کم تهاجمی را برای درمان بیمار تجویز می کند که این روش ها می تواند شامل لاپاراسکوپی، آندوسکوپی و … می باشد.

یکی از مهمترین نکات در جراحی سرطان روده یا همان کولورکتال، مربوط به غدد لنفاوی می باشد که در حین انجام جراحی، چگونه می توان به اندازه کافی به بافت های آسیب دیده خونرسانی کرد و غدد لنفاوی را ترمیم یا تخلیه نمود. همچنین شرایط جسمی بیمار نقش مهمی نیز در نتیجه بخش بودن جراحی یا سایر روش های درمانی ایفا می کند.

لزوم انجام جراحی کولورکتال توسط متخصص کولورکتال چیست؟

لزوم انجام جراحی کولورکتال توسط متخصص کولورکتال چیست؟
لزوم انجام جراحی کولورکتال توسط متخصص کولورکتال چیست؟

جراحی روده بزرگ می تواند طیف وسیعی از عارضه های مختلف در ناحیه کولون و رکتوم را درمان کند.

در بسیاری از موارد خفیف بیماری اعم از سرطان یا پولیپ، ممکن است روش های دارویی یا شیمی درمانی و پرتو درمانی مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر سرطان کولورکتال در بدن بیمار رخ داده باشد و تومورهای ایجاد شده در ابعاد بزرگی باشند، لازم است از روش جراحی استفاده شود.

همچنین برخی از تومورها به دلیل پیشرفته بودن آن ممکن است به دیگر نقاط بدن سرایت کرده باشد که در این صورت، هیچ راهی جز جراحی کولورکتال برای بیمار وجود نخواهد داشت.

امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی و درمانی در حوزه های مختلف از جمله حوزه های درمانی بیماری روده، می توان مطمئن بود که جراحی روده بزرگ یکی از مطمئن ترین و موثرترین روش های درمانی بیماری های ناحیه روده بزرگ مخصوصا سرطان کولورکتال می باشد. جراحی روده خواهد توانست که از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و در کنار سایر روش های درمانی که توسط متخصص کولورکتال انجام میشود، می توان به بهبودی نسبی یا حتی کامل رسید.

انواع جراحی کولورکتال پیشرفته که توسط متخصص کولورکتال انجام میشود کدامند؟

انواع جراحی کولورکتال پیشرفته که توسط متخصص کولورکتال انجام میشود کدامند؟
انواع جراحی کولورکتال پیشرفته که توسط متخصص کولورکتال انجام میشود کدامند؟

جراحی برداشتن روده بزرگ لاپاراسکوپی

یکی از روش های پیشرفته جراحی روده بزرگ، جراحی برداشتن کولون یا همان کولورکتال می باشد که توسط دستگاهی به نام دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود که بر روی شکم بیمار چندین حفره کوچک ایجاد می شود و با کمترین جای زخم و جراحت، اقدام به برداشته شدن روده بزرگ خواهد شد.

متخصص کولورکتال می تواند در این روش بهترین نتیجه را از جراحی دریافت کند و مزیت آن، کم تهاجم بودن و کم عارضه بودن آن نسبت به سایر روش های جراحی می باشد.

جراحی سرطان رکتوم

جراحی سرطان رکتوم
جراحی سرطان رکتوم

بعد از آنکه تشخیص های لازم برای سرطان روده داده شد، اگر فرد دارای تومور سرطانی ای باشد که در انتهای روده بزرگ قرار دارد، این بدان معنی است که بیمار به سرطان رکتوم مبتلا شده است.

متخصص کولورکتال می تواند جراحی لازم را برای برداشتن تومور در ناحیه رکتوم انجام دهد. در این روش جراحی یک پزشک جراح کولورکتال قادر خواهد بود غدد لنفاوی آسیب دیده را ترمیم یا بصورت کامل از بدن تخلیه کند و این کار باعث کاهش ریسک ابتلا دوباره به سرطان خواهد شد.

فناوری پیشرفته رباتیک

یکی از پیشرفته ترین و بروزترین روش های جراحی کولورکتال، جراحی به وسیله ربات می باشد. در این روش جراحی از سیستم رباتیک استفاده می شود و متخصص کولورکتال، در ابتدا باید آموزش های لازم را در خصوص هدایت ربات دیده باشد تا بتواند در حین جراحی با کنترل و هدایت ربات، جراحی را انجام دهد.

این روش جراحی، می تواند به غیرقابل دسترس ترین مناطق روده بزرگ دسترسی داشته باشد و زمانی کاربرد بیشتری خواهد داشت که در جراحی معمولی، پزشک نمی تواند به نقاط دورتر روده دست پیدا کند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی روده به وسیله سیستم رباتیک به یکی از مجهزترین مراکز درمانی شهر تهران یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

درمان‌های کمتر تهاجمی و عوارض جانبی کمتر

هرچه روش درمانی کولورکتال از جراحت کمتری برخوردار باشد، کم تهاجمی تر خواهد بود و به مراتب، عوارض جانبی کمتری را در پی خواهد داشت. طبیعی است که هر جراحی عوارض مربوط به خود را دارد، اما استفاده از روش های کم تهاجمی می تواند از شدت عوارض و دوران نقاهت بعد از جراحی بکاهد.

بنابراین توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های کم تهاجمی برای درمان سرطان کولورکتال و سایر عارضه های روده بزرگ به متخصص کولورکتال در بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

روش‌های کمتر تهاجمی جهت درمان سرطان کولورکتال

روش‌های کمتر تهاجمی جهت درمان سرطان کولورکتال
روش‌های کمتر تهاجمی جهت درمان سرطان کولورکتال

همانطور که در بخشی از مقاله گفته شد، برای تشخیص روش درمانی مناسب برای درمان عارضه های روده بزرگ از جمله سرطان کولورکتال، لازم است در ابتدا، تشخیص نوع بیماری و شدت بیماری و نوع تومور سرطانی مشخص شود تا یک متخصص کولورکتال بتواند اقدامات درمانی لازم را انجام دهد و مشخص شود که کدام روش درمانی برای درمان بیمار موثرتر خواهد بود.

پزشک جراح کولورکتال وظیفه دارد تمام مراحل درمانی اعم از روش جراحی یا غیر جراحی را به بیمار توضیح دهد و از مراحل آن آگاه سازد. انجام روش هایی مانند تصویربرداری و آزمایشات غربالگری مختلف می تواند از روند شیوع بیماری مطلع سازد.

در برخی از موارد ممکن است روش های کم تهاجمی تری برای درمان بیمار استفاده شود که هر کدام از آنها می تواند به مراتب مزیت های مربوط به خود را داشته باشد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی آندوسکوپی

جراحی آندوسکوپی
جراحی آندوسکوپی

جراحی آندوسکوپی یکی از روش های کم تهاجمی برای درمان سرطان کولورکتال به حساب می آید. این روش درمانی در مجموعه جراحی کولورکتال قرار می گیرد. جراحی آندوسکوپی می تواند به چندین شکل مختلف برای درمان عارضه های روده مورد استفاده قرار گیرد و اگر بیماری فرد در مرحله ابتدایی باشد و عملا تومور در مرحله خفیف باشد می توان از این روش برای برداشتن تومور استفاده کرد.

یک متخصص کولورکتال قادر خواهد بود با استفاده از روش آندوسکوپی، تومور سرطانی را در همان مراحل ابتدایی و اولیه درمان نماید. مزیت انجام این روش، کم تهاجمی بودن آن است.

زیرا هیچ برشی در روی بدن ایجاد نمی شود و صرفا با استفاده لوله ای مخصوص و منعطف که از طریق مقعد وارد بدن بیمار می شود، اقدام به برداشتن تومور می نماید. یکی از بهترین مراکز درمانی عارضه های کولورکتال که می تواند از طریق آندوسکوپی یا سایر روش های درمانی به درمان بیماران بپردازد، بیمارستان ایرانشهر است.

تامیس

جراحی تامیس یکی از کم تهاجم ترین روش های جراحی کولورکتال می باشد که توسط متخصص کولورکتال انجام می شود. این نوع جراحی نوعی روش کم تهاجمی از طریق مقعد می باشد. از بین رفتن تومورهای کوچک، پولیپ ها و سایر عارضه های کوچکتر و کمتر، از وظایف و اهداف روش تامیس می باشد. جراحی رکتوم، می تواند از طریق این روش انجام شود.

شیمی درمانی سرطان کولورکتال

همیشه روش های جراحی برای درمان عارضه های روده کارساز نخواهد بود. بلکه می توان از روش های دیگری که مرسوم است استفاده کرد. یکی از این روش ها، روش شیمی درمانی می باشد.

این روش که جز رایج ترین روش های کنترل و درمان عارضه های سرطانی از جمله سرطان کولورکتال می باشد، با استفاده از داروهای مخصوص شیمی درمانی اقدام به درمان سرطان روده خواهد کرد و سلول های سرطانی را از بین خواهد برد و می تواند از رشد مجدد سلول های سرطانی جلوگیری کند.

بیمارانی که مبتلا به سرطان کولورکتال هستند و در مراحل پیشرفته تر بیماری می باشند، می تواند از روش شیمی درمانی برای درمان خود استفاده کنند.

در برخی از موارد، ممکن است از روش های ترکیبی برای درمان سرطان کولورکتال استفاده شود. زیرا ممکن است پیشرفت بیماری در مرحله بسیار بالایی باشد و لازم خواهد بود علاوه بر روش شیمی درمانی، از روش جراحی و سایر روش ها برای درمان عارضه استفاده کرد. گاهی شیمی درمانی قبل از جراحی روده انجام می شود هدف از این کار، کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن می باشد.

یک متخصص کولورکتال قادر خواهد بود که از شیمی درمانی برای درمان سرطان کولورکتال استفاده کند و اقدامات درمانی لازم را برای بیمار انجام دهد. یکی از بهترین مراکز شیمی درمانی برای درمان انواع سرطان ها از جمله سرطان کولورکتال، بیمارستان ایرانشهر می باشد که شما می توانید با مراجعه به این مرکز درمانی مجهز، اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

پرتودرمانی یا رادیوتراپی سرطان کولورکتال

پرتودرمانی یا رادیوتراپی سرطان کولورکتال
پرتودرمانی یا رادیوتراپی سرطان کولورکتال

روش درمانی کم تهاجمی و کم عارضه ای به نام پرتو درمانی وجود دارد که با استفاده اشعه ایکس اقدام به کوچک کردن تومورهای سرطانی خواهد کرد.

این روش می تواند قبل یا بعد از جراحی مورد استفاده قرار گیرد و در صورتی که تومور سرطانی در مرحله ابتدایی آن باشد، می توان به تنهایی برای درمان سرطان کولورکتال از پرتودرمانی به وسیله اشعه ایکس استفاده کرد.

اشعه ایکس این قدرت را خواهد داشت که بتواند تومور را از بین ببرد، بدون آنکه به بافت های اطراف آن آسیبی بزند.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین متخصص قلب در تهران دیدن کنید.

انجام روش پرتودرمانی

انجام روش پرتودرمانی می تواند قبل از جراحی سرطان روده انجام شود و در جهت کوچک کردن تومور و یا کنترل بیماری مورد استفاده قرار می گیرد و جراحی را برای متخصص کولورکتال راحت تر خواهد کرد.

از طرفی، پرتو درمانی می تواند بعد از جراحی سرطان روده مورد استفاده قرار گیرد و هدف از این کار، از بین بردن سلول های باقی مانده سرطانی می باشد که می تواند تاثیر زیادی در بهبودی کامل بیمار داشته باشد.

این روش درمانی ممکن است گزینه ای برای بیمارانی باشد که قادر به انجام جراحی نیستند.
پرتودرمانی ممکن است به عنوان یک روش تسکین دهنده برای کوچک کردن تومورهایی که ممکن است باعث انسداد روده شوند، به کار رود.

پرتو درمانی قادر خواهد بود که دردهای ناشی از تومور سرطانی را کاهش دهد و به عنوان یک تسکین دهنده عمل کند. پرتو درمانی می تواند به عنوان یک روش درمانی مطمئن مورد استفاده قرار گیرد.

در برخی از موارد ممکن است همزمان با پرتودرمانی از شیمی درمانی هم استفاده شود.

بیمارستان ایرانشهر به عنوان یکی از مراکز مجهز درمانی بیماری های سرطان روده می تواند اقدامات درمانی لازم را جهت پرتو درمانی بیماران انجام دهد.

ایمونوتراپی یا درمان بیولوژیک سرطان کولورکتال

یکی از روش های نوین و جدید برای درمان سرطان کولورکتال که امروزه مورد استفاده متخصص کولورکتال قرار می گیرد، روش ایمونوتراپی یا درمان بیولوژیکی می باشد.

این روش درمانی با استفاده ارگانیسم های زنده یا ترکیبات آن که در آزمایشگاه ها تولید می شود، اقدام به درمان بیماری های سرطانی از جمله سرطان کولورکتال خواهد کرد.

این روش درمانی را می توان روش درمانی بیولوژیکی سرطان نامید. از جمله روش های درمانی بیولوژیکی برای سرطان های مختلف می توان به استفاده از واکسن ها یا باکتری ها اشاره کرد که هدف از این کار، تحریک سیستم ایمنی بدن می باشد تا بتواند در جهت نابودی یا کنترل تومور سرطانی، اقدام به کاری کند.

همچنین استفاده از روش هایی مانند RNA یا DNA می تواند تاثیر زیادی در درمان بیولوژیکی سرطان داشته باشد که از طریق سلول های بنیادی اقدام به درمان بیماران سرطانی خواهد کرد. این روش درمانی می تواند به عنوان یک روشی موثر برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرد.

سرطان روده بزرگ از خطرناک ترین انواع سرطان در سیستم گوارش انسان می باشد و انتخاب بهترین روش درمانی می تواند به بهبودی بیمار کمک کند. یک متخصص کولورکتال قادر خواهد بود با بهترین تشخیص اقدام به درمان بیمار کند و روش بیولوژیک می تواند از جمله روش های موثر برای درمان سرطان کولورکتال باشد. همچنین این روش درمانی می تواند عوارض ناشی از روش هایی مانند جراحی یا شیمی درمانی را کاهش دهد.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از مهمترین و شایع ترین انواع عارضه های سیستم گوارش انسان یعنی سرطان روده بزرگ پرداختیم. سرطان روده بزرگ را به نام سرطان کولون یا سرطان کولورکتال می شناسند و در صورت عدم پیگیری و درمان آن می تواند منجر به مرگ افراد شود. خوشبختانه روش های تشخیصی و درمانی متعددی برای درمان سرطان کولورکتال وجود دارد که در این مقاله به این موضوعات پرداخته شد.

همچنین از وظایف یک متخصص کولورکتال هم نکاتی گفته شد و مشخص شد که یک متخصص کولورکتال چه اقداماتی را می تواند برای درمان سرطان کولورکتال انجام دهد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سرطان روده بزرگ و درمان آن به یکی از بهترین مراکز درمانی شهر تهران یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

در پایان توصیه می کنیم مقالات قیمت جراحی سرطان روده و علائم سرطان استخوان در آزمایش خون را مشاهده نمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
با یک کلیک تماس بگیرید