لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

ENG

پروتز زانو

پروتز زانو

Table of Contents

در این مقاله، به بررسی موضوع پروتز زانو می پردازیم.

پروتز زانو را می باید یکی از موارد مهمی دانست که امروزه بشر را درگیر خود کرده و به نوعی جزو موضوعات مهم، یا به عبارتی دیگر مهمترین مسائل روز جهان به شمار می آید؛ چرا که فارغ از سن و سال، جنسیت، نژاد و هر موضوع دیگری، افراد زیادی دچار آسیب دیدگی های جدی در ناحیه زانو شده و مجبور به انجام عمل پروتز زانو می شوند.

 

در دنیای امروز با توجه به تغییر سبک زندگی انسان ها، می توان گفت که بیماری ها نیز تا حدودی تفاوت پیدا کرده و یا به عبارت بهتر به نسبت دوران قدیم به علت تشخیص راحت تر، بیشتر به چشم آمده و انواع بیماری ها مورد توجه قرار می گیرند.

یکی از مهم ترین بخش های زانو را باید مفاصل آن دانست؛ چرا که به سبب وجود این مفاصل، حرکت برای انسان آسان تر می شود. اما به دلیل محل قرار گیری این مفاصل، احتمال آسیب دیدگی و یا ضربه دیدن این عضو مهم بدن نیز بسیار است.

لازم است قبل از مطالعه این صفحه، مقاله شرایط تعویض مفصل زانو زا مطالعه کنید.

ویدئو پروتز زانو

پروتز زانو یکی از راه ها یا روش هایی که است که به سبب ترمیم و بهبود بخشیدن به مفاصل و به طور کلی زانو در پی آسیب دیدن این عضو مهم مورد استفاده قرار گرفته و پروتز زانو را باید جزو مسائل مهمی دانست که در حیطه علم پزشکی، طی سالیان مدید مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

در ادامه این مقاله نیز قصد داریم تا در رابطه با موارد مربوط به پروتز زانو توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه داده و در راستای  آن نیز به پرسش های مطرح شده پاسخ کامل خواهیم دید.

پیشنهاد می کنیم از پست طول عمر تعویض مفصل زانو دیدن کنید.

اینفوگرافیک پروتز زانو

اینفوگرافیک پروتز زانو
اینفوگرافیک پروتز زانو

همچنین دیگر سوالات مربوط به این حیطه را مورد بررسی قرار داده و پس از آن به طور کامل موارد مربوط به این موضوع را توضیح خواهیم داد. در این راستا می توانید با متخصصین بیمارستان خصوصی ایرانشهر که در تهران واقع است، در ارتباط باشید. بیمارستان ایرانشهر، از معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته می شود.

علل انتخاب پروتز زانو

  1. میزان دفورمیتی و آناتومی زانو
  2. سن
  3. سطح فعالیت
  4. وزن
  5. وضعیت سلامت عمومی

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش پروتز زانو کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

عناوین مقاله:

پروتز زانو چیست؟

انواع پروتز زانو کدامند؟

هدف از انجام جراحی پروتز زانو چیست؟

عوامل تعویض مفصل زانو را چه مواردی باید دانست؟

آیا می توان گفت که نتیجه عمل پروتز زانو دائمی است؟

افراد تا چه سنی می توانند عمل پروتز زانو را انجام دهند؟

جراحی پروتز زانو به چه شکل انجام می شود؟

مدت زمان انجام عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

ماندگاری کدام یک از انواع پروتز زانو بیشتر است؟

 

پروتز زانو چیست؟

پروتز زانو چیست؟
پروتز زانو چیست؟

به سبب سبک زندگی ناسالم که اغلب انسان ها در سراسر جهان پیش رو قرار داده اند؛ امروزه آسیب های بسیاری به بدن وارد می شود که یکی از این آسیب های جدی را باید آسیب های مربوط به ناحیه زانو دانست که  با توجه به شرایط و همچنین برخی از مشکلات مربوط به آن ناحیه، زانو در معرض  آسیب های بسیار جدی قرار می گیرد.

بر خلاف گذشته که پزشکان نمی توانستند در برخی از موارد به درستی آسیب ها را شناسایی کرده و یا به درستی آن ها را بهبود بخشند، امروزه با پیشرفت در علم پزشکی، بسیاری از این موارد قابل درمان بوده و پزشکان می توانند آسیب ها را به خوبی شناسایی کرده و پس از آن از انواع روش های درمانی بهره می برند.

اما به طور کلی در رابطه با مفاصل زانو باید بدانید که مفاصل دارای یک بافت انعطاف پذیر و ارتجاعی غضروفی می باشند  که در انتهای استخوان قرار می گیرند. آن بخش را، یعنی همان انتهای استخوان را باید محل وجود مفاصل دانست؛ وجود مفاصل و غضروف ها که در این بخش به هم پیوند می خورند، موجب سهولت در انجام کارها شده و کمک بسیاری در انجام حرکات به ما می کند.

محل قرار گیری غضروف و مفاصل

بیان محل قرار گیری غضروف و مفاصل از آن رو حائز اهمیت است که در پی آسیب دیدگی غضروف و تخریب و فرسایش این عضو بدن کم کم در اثر ایجاد اصطکاک که افزایش پیدا می کند؛ ساییدگی در ناحیه زانو به وجود آمده و همین موضوع نیز آسیب های جدی برای پا و به خصوص زانو را در پی خواهد داشت که پس از این موضوع نیز دردهای شدیدی در این ناحیه احساس خواهد شد.

پروتز زانو را باید جزو آن دسته از راه حل های کارآمدی دانست که در پی این مشکلات و اتفاقات ناگوار، همانند یک راهکار ظاهر شده و می تواند در بهبود بخشیدن به افراد بسیار، کمک کننده عمل نماید.

اما به طور کلی در این باره نیز بهتر است بدانید که چنانچه جراحت، آسیب دیدگی و یا شکستی به حدی باشد که پزشک متخصص توان درمان با دارو، تمرینات اصلاحی و … را نداشته باشد؛ در وهله بعدی توصیه صد درصد او برای بهبود بخشیدن کامل به شخص، انجام عمل پروتز زانو می باشد.

چنانچه شما نیز قصد انجام عمل پروتز زانو را دارید، به شما توصیه می کنیم به یکی از بهترین مراکز درمانی مانند بیمارستان ایرانشهر مراجعه کنید تا پس از بررسی میزان آسیب دیدگی شما، بهترین روش را برای درمان مورد استفاده قرار دهند.

انواع پروتز زانو کدامند؟

انواع پروتز زانو کدامند؟
انواع پروتز زانو کدامند؟

بر خلاف تصور اغلب افراد که فکر می کنند عمل پروتز زانو فقط به یک صورت توان انجام شدن را دارد، باید بگوییم که پروتز زانو نیز دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن ها به نوعی می توانند در روند بهبود بخشی به افراد موثر عمل کرده و به او کمک کنند.

استفاده از بهترین مارک پروتز زانو، در هنگام جراحی اهمیت بسیاری دارد.

انجام عمل پروتز زانو که در میان مردم با نام تعویض مفصل زانو، و در علم پزشکی با نام آرتروپلاستی زانو شناخته می شود، نوعی عمل جراحی است که به بازسازی مفاصل زانو در پی آرتروز و یا آسیب دیدگی های جدی کمک کرده و در دنیای امروزی بسیار در نزد مردمان کاربرد دارد.

در رابطه با انواع پروتز زانو بهتر است بدانید که امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی، مواد تشکیل دهنده یا به عبارتی سازنده انواع پروتز با گذر زمان تغییراتی پیدا کرده و امروزه با انواع مختلفی که تشکیل دهنده این ساختار هستند، روبرو شده ایم که در ساختار جدید آن ها علاوه بر افزایش طول عمر، ایرادهایی که ممکن بود در نمونه های قبلی وجود داشته باشد، در نمونه هایی که امروزه آن ها را می بینیم، وجود نداشته و به طور کامل رفع شده است.

چنانچه شما نیز قصد انجام عمل پروتز زانو را دارید، به شما توصیه می کنیم از خدمات بسیار خوب و همچنین کادر مجرب موجود در بیمارستان ایرانشهر بهره برده و با کمک متخصصین بیمارستان خصوصی ایرانشهر در تهران، بهترین نوع پروتز زانوی خود را بشناسید.

از انواع مواد تشکیل دهنده پروتز زانو نیز می توان به مواردی که در ادامه بیان می کنیم، اشاره داشته باشیم.

فلز روی پلاستیک:

از ویژگی های این پروتز می توان به موارد بسیاری اشاره داشت که البته به سبب ساختار خوب آن ،طرفداران زیادی در میان افراد داشته است. اما از ویژگی های بارز این نوع پروتز زانو می توان مواردی را مثل کاربرد زیاد و داشتن ایمنی بیان کرد که البته علاوه بر این ویژگی ها، شاید هزینه این نوع از پروتز مقداری برای اشخاص زیاد باشد.

سرامیک روی سرامیک:

از دیگر انواع پروتز زانو است که به نسبت، افراد از آن بهره برده و می توان گفت به نسبت نوع قبلی پروتز معرفی شده، کاربرد خوب داشته اما طرفداران این نوع از پروتز نیز تعداد خاصی از افراد را باید در نظر گرفت.

سرامیک روی پلاستیک:

نوع دیگری از پروتز زانو را می توان سرامیک روی پلاستیک دانست که البته رواج آن نیز در میان افراد به آن صورت که تعداد زیادی را جذب خود کند نبوده و می توان گفت که برخی از افراد به سبب توصیه و پیشنهاد پزشک متخصص خود، از این نوع پروتز بهره مند می شوند.

فلز روی فلز:

یکی دیگر از انواع پروتز زانو را می توان این نوع دانست که البته این نوع از پروتز زانو هم ویژگی هایی را به خود اختصاص داده و به سبب کم هزینه بودن نسبت به سایر پروتزها، می توان گفت تا حدودی رایج می باشد. البته بهتر است بدانید که این نوع از پروتز کاربرد کمی داشته اما ایمنی لازم را نیز دارا است.

اما بهتر است بدانید که انواع پروتزهای زانو علاوه بر این که در حیطه جنسیت پروتزها مورد بررسی قرار می گیرند، در موضع میکروپروسسور نیز بررسی شده و در این حیطه نیز به دو بخش تقسیم می شوند.

انواع پروتز زانو بر این اساس به دو نوع تقسیم شده که  در طی این تقسیم بندی، بخش اول را می توان میکروپروسسور یا به عبارت دیگر دارای ریز پردازنده و بخش دوم را بدون میکروپروسسور یا همان بدون ریز پردازنده ها دانست.

تمام پروتزهای زانو چه از انواع مکانیکی باشند و یا از انواع رایانه ای باشند نیز به نوعی مکانیزم احتیاج دارند

اما بهتر است به طور کلی بدانید که تمام پروتزهای زانو چه از انواع مکانیکی باشند و یا از انواع رایانه ای باشند نیز به نوعی مکانیزم احتیاج دارند که در راستای آن عمل خم و راست شدن را به نحو صحیح بتوانند انجام دهند.

شاید بهتر باشد که بدانید علاوه بر تقسیم بندی که بر حسب رایانه ای یا مکانیکی بودن صورت می گیرد، موارد دیگری نیز هست که بر حسب آن نیز می توان برخی از تقسیم بندی ها را اعم از تقسیم بندی بر حسب نوع محور، مؤلفه های حرکتی و بر حسب روش کنترل نیز تقسیم نمود.

همچنین نیز بهتر است بدانید که پروتزهای زانو با کنترل رایانه ای بیشترین و بهترین ایمنی و همچنین عملکرد را می تواند برای قطع عضو بالای زانو فراهم آورده و مورد استفاده قرار دهد.

اما چنانچه شما نیز قصد انجام عمل پروتز زانو را داشته و از این معضل رنج می برید، به شما توصیه می کنیم که از یک بیمارستان مجهز در این زمینه با کادر درمانی مجرب بهره ببرید. بیمارستان ایرانشهر جزو بهترین مراکز درمانی در این زمینه بوده و می تواند کمک دهنده خوبی برای شما نیز باشد.

هدف از انجام جراحی پروتز زانو چیست؟

هدف از انجام جراحی پروتز زانو چیست؟
هدف از انجام جراحی پروتز زانو چیست؟

در رابطه با هدف انجام عمل پروتز زانو باید بگوییم که با توجه به این موضوع که در پی ساییدگی مفاصل زانو مشکلات بسیاری به وجود آمده و پس از گذشت مدتی فاصله استخوان های پا به یکدیگر نزدیک شده و با این نزدیکی اصطکاک بیشتری به نسبت ایجاد کرده، دامنه حرکتی افراد را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهند.

به همین علت نیز می توان گفت که انجام عمل پروتز زانو یکی از موارد مهم برای بهبود بخشی به دامنه حرکتی افراد در هر سنی می باشد که آسیب دیده باشند.

ترمیم و بهبود بخشیدن به مفاصل زانو و یا به عبارتی دیگر همان انجام عمل پروتز زانو از آن جهت اهمیت بسیاری را احاطه کرده است که به سبب آن در ابتدای کار، فرد را از انجام برخی از کارهای روزانه باز داشته و به طور جدی دامنه فعالیت های او را محدود می کند. به همین دلیل، درمان هر چه سریعتر جزو اهداف مهم بسیاری از اشخاص می باشد.

معمولا افراد، زندگی خود را بر حسب کارهایی که متکی به توانایی جسمانی آن ها می باشد، انجام داده و در پی آن زندگی را پشت سر می گذارند

چرا که معمولا افراد، زندگی خود را بر حسب کارهایی که متکی به توانایی جسمانی آن ها می باشد، انجام داده و در پی آن زندگی را پشت سر می گذارند؛ چنانچه بر اثر برخی از آسیب دیدگی  ها و … دامنه حرکتی این دسته از افراد دچار مشکل بوده و محدود شود، روند زندگی آن ها به نوعی مختل شده و شرایط بدی زندگی افراد را تهدید می کند.

اما علاوه بر آنچه که در بخش قبل گفتیم، آسیب دیدگی هایی که برای مفاصل زانو پیش می آیند و اختلال هایی که به دامنه های حرکتی وارد می کنند، درد شدیدی را نیز در ناحیه زانو به شخصی که دچار این آسیب دیدگی شده است، متحمل کرده و فرد را به شکل بدی اذیت خواهد کرد.

پروتز زانو و یا همان عمل تعویض مفاصل زانو هدف های بسیاری را در پی دارند

به سبب مواردی که ذکر کردیم، پروتز زانو و یا همان عمل تعویض مفاصل زانو هدف های بسیاری را در پی دارند که هر کدام به نحوی به تسریع روند بهبود بیمار کمک کرده و موجب این می شود که افراد بتوانند به زندگی سابق خود بازگردند.

در پی انجام عمل پروتز زانو، درد ناشی از آسیب دیدگی ها زانو، بیماری روماتیسم، درد ناشی از ساییدگی میان زانوها، تخریب مفصل و در آخر آرتروز زانو و … درمان شده و با بهبود بخشیدن به هر یک از این معضلات که همگی ناحیه زانو را مورد هدف قرار می دهند، فرد بهبودی کامل را به دست آورده و می تواند مجددا روند سابق زندگی خود را با به دست آوردن سلامت کامل خود مجددا از سر بگیرد.

چنانچه شما نیز از معضل آسیب دیدگی مفاصل زانو رنج می برید و قصد انجام پروتز زانو را دارید، به شما نیز توصیه می کنیم که با توجه به حساس بودن این ناحیه از بدن، به پزشکان متخصص و مجربی مانند کادر درمان بیمارستان خصوصی ایرانشهر در تهران مراجعه کرده و در رابطه با انجام عمل و یا به عبارتی پروتز زانوی خود هیچ گونه نگرانی را نداشته باشید.

عوامل تعویض مفصل زانو را چه مواردی باید دانست؟

عوامل تعویض مفصل زانو را چه مواردی باید دانست؟
عوامل تعویض مفصل زانو را چه مواردی باید دانست؟

به طور کلی مشکلات و معضلات بسیاری هستند که فرد را با اختلال روبرو کرده و مجبور به انجام عمل پروتز زانو می کنند. اما برخی از این عوامل بر حسب مواردی مانند سن، سوانح و موارد دیگری از این قبیل امکان ابتلا به معضلات مربوط به ناحیه زانو را تا حدود بسیاری افزایش داده و در آخر نیز منجر به پروتز زانو خواهند شد.

اما علاوه بر مشکلات و معضلات بسیاری که ممکن است بر حسب اتفاقات ناگوار پیش بیاید؛ در صدر همه معضلات می توان آرتروز زانو را قرار داد که منجر به پیدایش انواع دردهای مزمن در مفاصل زانو و همچنین ناتوانی در انجام کارها را موجب شده و شخص را از انجام بسیاری از کارهای عادی باز می دارد.

به طور کلی آرتروز از معضلاتی است که انواع مختلفی را دارا می باشد اما سه نوع از مهمترین آرتروزها که اغلب درد زانو به علت آن ها می باشد، این سه نوع آرتروز را به ترتیب می توان: آرتروز استخوانی، روماتیسم مفصلی و آرتروز پس از سانحه دانست که هر کدام به نحوی در روند حرکت افراد اختلال هایی را ایجاد می کنند.

چنانچه شما نیز به معضلات مربوط به ناحیه زانو دچار شده و قصد درمان را دارید، به شما توصیه می کنیم که با مراجعه به مراکز درمانی معتبر، مجهز و … مراحل درمانی خود را بدون نگرانی و با اطمینان خاطر کامل دنبال کنید؛ یکی از بهترین مراکز درمانی را می توان بیمارستان ایرانشهر دانست که تمام موارد مورد نیاز برای تسریع بخشیدن به بهبود شخص را دارا می باشد.

آرتروز استخوانی:

آرتروز استخوانی:
آرتروز استخوانی:

یکی از انواع معضلاتی است که به طور اعجاب آوری به سبب موارد مختلفی در جامعه رواج پیدا کرده و افراد بسیاری را درگیر خود می کند.

در ابتلا به این نوع از آرتروز، علاوه بر موارد دیگر می توان افزایش سن را نیز یکی از تاثیر گذارترین ها دانست.

همچنین می توان گفت اکثرا افرادی که به این معضل دچار شده اند، بالای پنجاه سال سن داشته و در این دوران با این بیماری مواجه شده اند؛ اما در نظر داشته باشید که این بدان معنا نخواهد بود که جوانان احتمال ابتلا به این بیماری را نخواهند داشت. این نوع از آرتروز به این دلیل موجب ایجاد مشکل می شود که غضروف پوشش دهنده استخوان ها به علت گذر زمان کم کم رو به فرسایش رفته و در نهایت از بین خواهند رفت.

در پی از بین رفتن غضروف میان استخوان های ناحیه زانو، اصطکاک میان زانو افزایش پیدا کرده و در اثر ساییدگی مستقیم زانوها به علت نبود پوشش غضروف روی آن ها، فرد احساس درد بسیار نموده و پس از مدتی سفتی در این ناحیه از پا را خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم از پست آیا سرطان زانو کشنده است دیدن کنید.

روماتیسم مفصلی:

روماتیسم مفصلی:
روماتیسم مفصلی:

از دیگر انواع آرتروز و معضلات مربوط به ناحیه زانو می باشد که می توان گفت امروزه افراد بسیاری را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و موجب استفاده از عمل پروتز زانو برای بهبود پیدا کردن در میان افراد شده است.

روماتیسم مفصلی یکی از انواع آرتروز می باشد که با تحت تاثیر قرار دادن غشاء سینوویال، مفصلی که درون خود جای داده است را در بر گرفته و در پی آن نیز موجب التهاب و ضخیم شدن این بخش خواهد شد.

در راستای التهابات مزمنی که به سبب این معضل برای افراد پیش می آید، امکان این نیز وجود دارد که شخص با معضلات جدی به منظور از بین رفتن تدریجی غضروف ها مواجه شود.

معضلاتی که شخص در این حالت با آن ها مواجه خواهد بود را در مواردی می توان بروز دردهای شدید و پس از گذشت مدتی سفتی در مفاصل را مشاهده کرد.

همچنین در آخر بهتر است بدانید که روماتیسم مفصلی نیز جزو شایع ترین آرتروزهای التهابی در جهان به شمار می رود.

آرتروز پس از سانحه:

آرتروز پس از سانحه:
آرتروز پس از سانحه:

یکی از انواع شایع آرتروز است که در پی پیش آمدن سوانح مختلف برای افراد اتفاق افتاده و ممکن است معضلات جدی و خطرناکی را در نواحی مختلف، به خصوص ناحیه زانو را پیش بیاورد که متاسفانه یکی از رایج ترین انواع آرتروز زانو نیز همین مورد می باشد.

برخی از مشکلات که در زمان پیش آمدن سوانح مختلف می تواند موجب بروز اختلال های جدی در شخص شود را باید مواردی مثل شکستگی استخوان های اطراف زانو و یا پارگی رباط های صلیبی مربوط به این ناحیه دانست که هر کدام نیز می تواند خطرات جدی را برای فرد به همراه آورد.

معضلاتی که در پی این سوانح به طور جدی سلامت فرد را تهدید می کند و منجر به احساس دردهای شدید در مفصل زانو شده، دامنه حرکتی افراد را تا حدود بسیاری کاهش خواهد داد.

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به سبب مشکلات پیش آمده با هر کدام از این معضلات روبرو شده اید، به شما توصیه می کنیم که حتما برای درمان خود به مراکز درمانی معتبر، با کادر درمانی مجرب و متخصصین با تجربه مراجعه فرمایید. یکی از بهترین مراکز درمانی که تمامی این ویژگی ها را دارا می باشد، بیمارستان خصوصی ایرانشهر است که می تواند در رفع معضلات پیش آمده، کمک بسیاری به شما کند.

آیا می توان گفت که نتیجه عمل پروتز زانو دائمی است یا خیر؟

آیا می توان گفت که نتیجه عمل پروتز زانو دائمی است یا خیر؟
آیا می توان گفت که نتیجه عمل پروتز زانو دائمی است یا خیر؟

یکی از سوالات مهمی که ذهن افراد بسیاری را به خود مشغول کرده است، موضوع دائمی بودن یا نبود تاثیرات عمل پروتز زانو است که در این راستا سوالات بسیاری مطرح شده و افراد را تا حدودی نگران می کند، چرا که انجام مجدد این عمل برای اشخاص زیاد خوشایند نخواهد بود.

اما به طور کلی قبل از در نظر گرفتن هر موضوع دیگری، در وهله اول باید این موضوع را در نظر داشته باشید که انجام عمل پروتز زانو در پی معضلات پیش آمده یک امر مهم می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر درمان اشخاص گذاشته و بهبود آن ها را می توان گفت که به طور کامل تضمین خواهد کرد؛ که با در نظر گرفتن این موضوع احتمالا به اهمیت بسیار زیاد عمل پروتز زانو پی برده اید.

به طور کلی در این باره می توان گفت که نتیجه عمل پروتز زانو وابسته به سنی که این عمل را انجام داده و شرایطی که در ادامه با آن روبرو هستید دارد که البته تا حدود بسیاری دائمی است و می توان گفت که چیزی حدود بیست سال را به طور دائم کارآمد خواهد بود. اما برخی از نکات نیز هستند که با توجه به آن ها و رعایت نکات ذکر شده، دوام و نتیجه عمل پروتز زانوی شما دائمی شده و دیگر جایی برای نگرانی باقی نخواهد گذاشت.

این اقدامات عبارتند از:

انتخاب بهترین متخصص:

انتخاب بهترین متخصص:
انتخاب بهترین متخصص:

از موارد اصلی و مهمی که حتما باید قبل از انجام پروتز زانو به آن توجه کرده و در انتخاب آن دقت بسیار داشته باشید، انتخاب یک متخصص خبره در مراکز درمانی مجهز است که بیمارستان ایرانشهر را می توان یکی از بهترین مراکز با این ویژگی ها دانست.

انجام فیزیوتراپی:

انجام فیزیوتراپی:
انجام فیزیوتراپی:

از موارد مهم دیگر، انجام فیزیوتراپی است که از طریق آن میزان آسیب دیدگی مشخص شده و پروتز مناسب زانو را می توان انتخاب کرد. حتما قبل از انجام عمل جراحی خود به این موضوع نیز دقت داشته باشید.

اطلاعات کامل تر در مقاله فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو، موجود است.

تکنیک جراحی:

تکنیک جراحی:
تکنیک جراحی:

دانش و تجربه متخصصین این زمینه و همچنین برخی از تمریناتی که پس از عمل جراحی به شما می دهند، همه از مواردی می باشند که کارایی این عمل را تا حدود زیادی بهبود می بخشند.

نوع پروتز:

نوع پروتز:
نوع پروتز:

با توجه به این که در بخش های قبلی در رابطه با انواع پروتز صحبت کردیم، با توجه به شرایط خود و توصیه پزشک متخصص جراح، پروتز مناسب خود را از برندی معتبر و شرکتی تایید شده تهیه کنید تا با گذشت زمان نیز دچار مشکلاتی ناشی از نا مرغوب بودن پروتز خود نشوید.

مراقبت های دوره نقاهت:

مراقبت های دوره نقاهت:
مراقبت های دوره نقاهت:

منظور از مراقبت، همان توصیه ها و معمولا تمرینات و نرمش هایی است که سرعت بهبود یافتن شما را به طور عجیبی افزایش می دهد. پس حتما به توصیه های متخصصین خود در خصوص هفته های بعد از انجام عمل خود جامه عمل بپوشانید تا روند درمانی شما نیز به خوبی انجام شود.

مراقبت های همیشگی:

رعایت برخی نکات مانند طرز صحیح درست نشستن و بلند شدن و انجام برخی تمرینات اصلاحی، کمک بسیار شایسته ای نه تنها به افرادی که عمل پروتز زانو را انجام داده اند، بلکه به سایر افراد نیز خواهد کرد.

همان طور که در بخش های مختلف این مقاله به ذکر این موضوع پرداختیم، انتخاب یک پزشک متخصص با تجربه و خِبره در این زمینه جزو مواردی است که کمک بسیار زیادی در روند درمان شما گذاشته و همچنین تاثیر زیادی در بهبود کامل شما خواهند داشت.

به شما توصیه می کنیم چنانچه قصد انجام عمل پروتز زانو را دارید، به بیمارستان ایرانشهر یکی از بهترین مراکز درمانی با یک کادر مجرب و محیطی استریل شده و مناسب، جراحی خود را انجام داده و به هیچ عنوان نگران روند درمان خود نباشید.

افراد تا چه سنی می توانند عمل پروتز زانو را انجام دهند؟

افراد تا چه سنی می توانند عمل پروتز زانو را انجام دهند؟
افراد تا چه سنی می توانند عمل پروتز زانو را انجام دهند؟

 از دیگر مسائل مهم که ذهن افراد را به طور جدی مشغول خود می کند، این سوال است که با توجه به این که امکان دارد بر اثر حوادث مختلف در هر سن و سالی افراد به این معضل دچار شوند، از چه سنی تا چه سنی می  توان برای درمان روی عمل پروتز زانو کمک کرده و برای بهبود یافتن نیز از این روش کمک گرفت.

از آنجایی که معضلات هیچگاه توجه به موضوعات مانند سن و جنسیت یا هر مورد دیگری نخواهد داشت، بنا بر همین موضوع، نمی توان به طور دقیق گفت که چه سنی مناسب انجام این عمل می باشد؛

اما به طور کلی باید بدانید که با توجه به شدت و نوع آسیب دیدگی در هر سنی که معمولاً از حدود سن ۲۰ سالگی به بالا برای اثر سوانح و یا ۵۰ سالگی به بالا اثر طول زمان است، ممکن است معضلات آسیب دیدگی در ناحیه زانو برای افراد پیش بیاید و چنانچه این معضلات به شکل جدی شخص را تهدید کند، به طور قطع یکی از راه های درمان یا به عبارت دیگر مهمترین راه درمان انجام عمل پروتز زانو برای افراد می باشد.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که چنانچه بر اثر حادثه هایی که ممکن است اتفاق بیفتد، کودکان و یا جوانان به معضل هایی از این قبیل دچار شوند، در ابتدای کار، پزشک متخصص میزان آسیب دیدگی را سنجیده و بر حسب آن تا حد امکان از روش های مختلفی استفاده می کند تا نیاز به بهبود از طریق انجام عمل جراحی پروتز زانو نباشد.

اما اگر غیر از روش پروتز زانو، روش های دیگر درمانی جوابگو نبود، با در نظر گرفتن برخی از موارد و نکات مهم در رابطه با این موضوع که مربوط به عمل جراحی کودکان یا نوجوانان است، عمل پروتز زانو صورت گرفته و به این سبب نیز آسیب دیدگی فرد تحت تاثیر آن بهبود پیدا خواهد کرد.

انجام این عمل و یا درمان از این روش، محدودیت خاصی ندارد

اما به طور کلی باید گفت که انجام این عمل و یا درمان از این روش، محدودیت خاصی ندارد اما ممکن است به علت پایین بودن سن کودکان و نوجوانان، آنان را بر حسب مقاومت بدن و مواردی از این قبیل، گروه های سنی پایین را از انجام این عمل منع کرده و در وهله اول با تکیه بر انواع روش های درمانی دیگر، آسیب های وارد شده به ناحیه زانو را درمان کند.

در مجموع نیز به شما توصیه می ‌کنیم که با در نظر گرفتن جمله معروفی که می گوید پیشگیری بهتر از درمان است، سعی کنید همیشه تا حد امکان با در نظر گرفتن و دوری از نکاتی که سلامت شما را تهدید می کند، دقت کرده و از آن فاصله بگیرید؛ چرا که ممکن است برخی از معضلات پیش آمده، راه درمان نداشته باشند و به طور جدی زندگی شخصی افراد را تحت تاثیر قرار داده و آثار مخربی بر آن وارد کنند.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که بر حسب حوادث اتفاق افتاده دچار معضل آسیب دیدگی زانو شده اید، به شما توصیه می کنیم که برای درمان خود و بهره بردن از پزشکان خبره و کارآمد در این زمینه، به بیمارستان خصوصی ایرانشهر تهران، یکی از معتبرترین مراکز درمانی مراجعه کرده و نگران مراحل درمان خود نباشید.

جراحی پروتز زانو به چه شکل انجام می شود؟

جراحی پروتز زانو به چه شکل انجام می شود؟
جراحی پروتز زانو به چه شکل انجام می شود؟

در رابطه با عمل جراحی پروتز زانو باید بدانیم که به سبب محل قرارگیری مفاصل زانو در این ناحیه، امکان آسیب دیدگی نیز بیشتر می باشد و به دلیل اهمیت زانو در حرکت افراد، انجام عمل پروتز زانو یکی از مهمترین موارد برای درمان آسیب دیدگی های وارد شده بر زانو می باشد که در جراحی تعویض مفصل زانو، مفاصل آسیب دیده زانو با ایمپلنت مصنوعی جایگزین خواهند شد.

هنگامی که به تشخیص پزشک متخصص، فرد نتواند با استفاده از مراحل دیگر به روند درمان خود کمک کند و به توصیه پزشک نیازمند عمل جراحی باشد؛ عمل جراحی شخص با بیهوشی کامل انجام شده و در این باره نیاز به نگرانی نخواهد بود.

در این فرآیند که با نام عمل جراحی از آن یاد می شود، طی برخی از اقدامات قبلی که صورت می گیرد، توسط پزشک کاملا مشابه مفصل آسیب دیده، مفصل جدیدی ساخته خواهد شد. بر حسب توصیه متخصصین بیمارستان ایرانشهر و همچنین انتخاب نوع پروتز نیز، جنس ساختار مفصل مشابه نیز متغیر می باشد.

در طی جراحی تعویض مفصل زانو، غضروف آسیب دیده و همچنین مقدار کمی از استخوان زیرین برداشته خواهد شد که این قسمت خارج شده نیز مجدد با نوع خاصی از فلز و یا پلاستیک جایگزین شده و ساختار آسیب دیده نیز از این طریق تا حد ممکن ترمیم می یابد.

پلاستیک جایگزین شده در زانو به عنوان مفصل و غضروف عملکرد و کارکرد و کارایی مشابهی با آن ها را نیز خواهند داشت

پلاستیک جایگزین شده در زانو به عنوان مفصل و غضروف عملکرد و کارکرد و کارایی مشابهی با آن ها را نیز خواهند داشت که از این طریق نیز به مفصل اجازه می دهند تا آزادانه به حرکت خود ادامه دهد و دیگر مشکلی در این زمینه نخواهد بود.

پروتز زانو برای این که بتواند همانند خود مفاصل زانو عمل کرده و بتواند عمل خم شدن یا فلکشن و پس از آن باز شدن یا اکستنشن را انجام دهد، طراحی شده و تا حدودی عملکردی مشابه با مفاصل زانو را به نمایش خواهد گذاشت.

از اجزای پیشرفته رایانه ای گرفته و تا مفاصل ساده اگر بخواهیم به موارد دقت کنیم، خواهیم دید که پروتز زانو به همراه پروتز پا و … هر کدام به نحوی شخص را برای حرکت آماده کرده و به بهبود او کمک می کنند. استفاده از انواع این پروتزها به سبب این که شخص را به آنچه که قبل از دچار شدن به این معضل بر می گرداند، بسیار حائز اهمیت می باشد.

چنانچه شما نیز از مشکلات مربوط به زانو مانند این مشکل رنج می برید، به شما توصیه می کنیم که به انواع مراکز درمانی که مجهز به بهترین تجهیزات درمانی و همچنین مکانی استریل شده هستند، مراجعه کرده و مراحل درمانی خود را طی کنید. یکی از بهترین مراکز درمانی را می توان بیمارستان ایرانشهر دانست که کمک بسیاری به درمان بیماران با توجه به شرایط خوبی که دارد، می کند.

مدت زمان انجام عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

مدت زمان انجام عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟
مدت زمان انجام عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

در رابطه با مدت زمان تعویض مفصل زانو، تا حدودی به آن اشاره داشتیم. مدت زمان این عمل زیاد طولانی نیست چرا که مراحل انجام عمل پروتز زانو آن قدر پیچیده نیستند که نیاز به زمان طولانی برای درمان باشد. همچنین به طور کلی از آن جهت که بیان کردیم، این عمل سختی زیادی نداشته و شخص در حین انجام عمل بیهوش خواهد بود.

اشخاص در هنگام انجام این عمل به صورت خمیده قرار گرفته و خوابیدن برای انجام این عمل مناسب نیست؛ چرا که در این صورت هنگامی که بیمار خوابیده باشد، دسترسی پزشک به سطوح مختلف زانو تا حدودی سخت شده و ممکن است مشکلاتی در پی آن نیز ایجاد شود.

به همین دلیل نیز بهتر است در جریان باشید که این عمل به طور خوابیده انجام نخواهد شد و در پی آن نیز متخصص مربوطه بخش روی زانو که از پوست تشکیل شده، شکافته و باز می کند تا از این طریق بتواند معضل و مشکلاتی که درون زانو و در این بخش مهم پیش آمده است را درمان کرده و به تمام سطوح زانو تسلط پیدا کند.

در همین حین قالب گرفته شده یا به عبارت دیگر مفصل ساخته شده که مشابه با مفصل پای خود شخص می باشد را در حین درمان درون زانو جایگذاری خواهند کرد و پس از آن می توان گفت که با انجام برخی دیگر از کارها که خود متخصص آن ها را انجام می دهد، عمل شخص به پایان می رسد.

احتمال این وجود دارد که انجام این عمل چیزی حدود دو الی سه ساعت طول بکشد

در رابطه با مدت زمان این عمل می توان گفت که احتمال این وجود دارد که انجام این عمل چیزی حدود دو الی سه ساعت طول بکشد که به نسبت سایر عمل های جراحی، مدت زمان کمتری را به خود اختصاص داده است.

قبل از عمل جراحی شما، پزشک متخصص کارهایی را انجام خواهد داد و ممکن است کادر درمانی و پرستاران، آنتی بیوتیک هایی را به شما تزریق کنند.

در این خصوص نگران نباشید چرا که این کار به نفع خود شما بوده و در پی جلوگیری از انتقال ویروس ها در حین عمل و پس از آن، این کار انجام می شود و در این باره نیز نگران نباشید.

برای انجام این عمل نیاز به بیهوشی کامل می باشد اما پس از انجام این عمل، تاثیرات بیهوشی از بین رفته و شما هوشیاری خود را مجدداً مثل سابق به دست خواهید آورد.

اما پس از انجام عمل نیز بهتر است بدانید که شخص برای یک یا دو ساعت در اتاق ریکاوری بستری خواهد شد تا چنانچه پس از عمل برای او مشکلی پیش آمد، در اسرع وقت به سبب بهبود بخشیدن به او سلامت شخص را کنترل کرده و مواظب او نیز باشند.

شخص چیزی حدود سه الی چهار روز در بیشترین حالت در بیمارستان و در بخش بستری خواهد ماند

همچنین شخص چیزی حدود سه الی چهار روز در بیشترین حالت در بیمارستان و در بخش بستری خواهد ماند تا مراقبت های لازم از سمت پزشکان برای بهبود بخشیدن به او انجام شود.

در طول این مدت که شخص در بیمارستان بستری است، به او توصیه می شود که برای افزایش جریان خون درون پا و همچنین برای پیشگیری از ورم و انعقاد خون، از انجام تمرینات مناسب برای پا یعنی تکان دادن مچ پا به هیچ عنوان غافل نشوند؛ چرا که تاثیر خوبی بر بهبود سریعتر پا خواهد گذاشت.

چنانچه شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که از این معضل رنج می برید، به شما توصیه می کنیم که با مراجعه به بیمارستان ایرانشهر در تهران به عنوان یکی از بهترین مراکز درمانی در این زمینه، از روند بهبود خود آگاهی کامل پیدا کرده و درمان خود را تسریع ببخشید.

به سبب حضور متخصصان و کادر درمان خوب و مجرب موجود در بیمارستان خصوصی ایرانشهر، به هیچ عنوان نیاز نیست که نگرانی در رابطه با عمل پروتز زانو را به خود راه دهید.

در پایان مظالعه مدت استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن، به شما توصیه می شود.

سوالات متداول

چه زمانی بیمار به عمل پروتز زانو نیاز دارد؟

زمانی که زانو دچار ساییدگی و از بین رفتن شده.

دوره نقاهت عمل پروتز زانو چه مدت است؟

بیمار بین 1 تا 7 روز در بیمارستان بستری می شود و بعد از 3 روز می تواند راه برود.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
با یک کلیک تماس بگیرید