لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی

Table of Contents

در این مقاله به بررسی میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی می پردازیم. با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید، مبحث سلامتی همیشه اولویت اول هر فردی می باشد و مراقبت از سلامتی، یکی از مهمترین دغدغه های هر فردی می باشد که چگونه می تواند از سلامتی خود مراقبت نماید تا دچار مشکلات و بیماری های مختلفی نشود.

سبک زندگی نادرست، استفاده از غذاهای ناسالم، عدم تحرک، آلودگی هوا و دیگر عوامل قابل ذکر، از جمله عواملی می باشد که ممکن است سلامتی انسان را در معرض خطر قرار دهد.

یکی از مهمترین و شاید شایع ترین معضلات و بیماری هایی که بسیاری از افراد درگیر آن می شوند، بیماری های مربوط به قند خون و در امتداد آن بیماری دیابت می باشد.

مطالعه مقالات عوارض قند خون بالای 200 و تست ورزش قلب برای چیست به شما توصیه می شود.

ویدئو میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی

امروزه بیماری های مرتبط با قند خون یکی از پر عارضه ترین بیماری ها برای افراد مختلف می باشد. دلایل مختلفی نیز وجود دارد که باعث بروز بیماری های دیابتی خواهد شد که از مهمترین آن ها می توان به نحوه تغذیه افراد اشاره کرد.

به همین دلیل افرادی که دچار مشکلات قند خون هستند و به دیابت دچارند، در تلاش هستند که بتوانند این بیماری را درمان نمایند و یا به منظور کنترل آن، اقدامات موثری را انجام دهند.

ما در مقاله میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی، قصد داریم به صورت کاملا تخصصی و مفصل، اقدام به توضیح مباحث قند خون و دیابت نماییم تا در نهایت متوجه شویم که میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی در چه حدی باید باشد تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مباحث مربوط به دیابت و درمان عارضه های مرتبط باآن، می توانید به یکی از بهترین بیمارستان های تهران یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید و از راهنمایی های پزشکان متخصص این حوزه در این بیمارستان استفاده های کافی را ببرید. بیمارستان ایرانشهر، از معتبرترین مراکز درمانی به شمار می آید.

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی چقدر است؟

گروه سنی

مقدار قند خون مطلوب قبل از غذا

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی

کمتر از 5 سال100-200180-250
5 تا 11 سال80-150150-200
12 تا 15 سال80-130120-180
16 تا 18 سال70-120100-150

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

قند خون چیست؟

انسولین و قند خون چیست؟

شاخص هموگلوبین در بدن چیست؟

آزمایش قند خون چیست؟

مفهوم اصلی افزایش قند خون چیست؟

روند شکل‌گیری بیماری دیابت چگونه است؟

انواع دیابت کدامند؟

مهم بودن استفاده از رژیم‌های غذایی برای افراد دیابتی چیست؟

نکات مهمی که بیشترین تاثیر را بر حفظ تعادل قند خون خواهد گذاشت.

نگهداری انرژی مورد نیاز بدن در طول درمان دیابت امری مهم می باشد.

برای مدیریت قند خون باید چه اطلاعاتی را ثبت کنیم؟

میزان قند خون طبیعی در دیابتی‌ها و افراد غیر دیابتی چه فرقی دارد؟

چه اطلاعاتی در رابطه با مفهوم اصلی افت قند خون باید به دست آورد؟

مهم‌ترین شاخص برای افت قند خون چیست؟

دیابت کنترل‌ نشده چه تاثیری روی قند خون دارد؟

واکنش بدن پس از غذا خوردن چیست؟

قند خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی چقدر است؟

برای نگهداری قند خون در حالت طبیعی، چه اقداماتی لازم است؟

نتیجه گیری

 

قند خون چیست؟

قند خون چیست؟
قند خون چیست؟

ما در ابتدای مقاله میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی، به بررسی مسائل پایه ای و مهم در مبحث قند خون و دیابت خواهیم پرداخت. پس قدم به قدم همراه ما باشید.

قند خون که همان گلوکز خون نامیده می شود، یکی از مواد ضروری بدن می باشد که جزو مواد اصلی تامین کننده انرژی بدن خواهد بود. گلوکز خون از طریق مواد غذایی وارد بدن فرد خواهد شد. عموما قند گلوکز در درون غذاهایی با کربوهیدرات بالا قرار دارد که پس از ورود به سیستم گوارشی بدن، به قند خون تبدیل می شود.

گلوکز وارد بخش های مختلفی از بدن خواهد شد که نهایت امر باعث می شود که سوخت و ساز بدن روند درستی را در پیش گیرد.

زمانی که سطح قند خون وارد شده به بدن بیشتر از حالت طبیعی باشد، این قندها در بدن ذخیره خواهد شد تا در مواقع نیاز مصرف شود.

پیشنهاد می کنیم از پست معنی few در آزمایش ادرار دیدن کنید.

سطح قند خون در بدن انسان، اصولا حالت ثابتی نداشته و دائما در حال نوسان می باشد

سطح قند خون در بدن انسان، اصولا حالت ثابتی نداشته و دائما در حال نوسان می باشد. عموما بعد از صرف غذا، سطح قند خون افزایش خواهد یافت و بعد از گذشت چند ساعت، رو به کاهش می گذارد.

ثابت نگه داشتن قند خون در محدوده درست و طبیعی، بسیار مهم و حیاتی می باشد. زیرا در اثر عدم رعایت و مراقبت از قند خون، باعث بروز مشکلات زیادی از جمله دیابت خواهد شد و به دنبال آن ممکن است بیماری های مختلفی از جمله بیماری قلبی و عروقی، گریبانگیر فرد شود.

به همین دلیل است که میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متخصصین بیمارستان ایرانشهر می توانند در این زمینه راهنما و کمک درمان خوبی برای افراد باشند.

انسولین و قند خون

انسولین و قند خون
انسولین و قند خون

انسولین یکی از مهمترین و ضروری ترین هورمون های موجود در بدن انسان می باشد که وظیفه بسیار مهمی را بر عهده دارد.

وظیفه انسولین این است که از گلوکز موجود در بدن استفاده نماید و با عمل جذب، آن را به قسمت های مختلف بدن بفرستد و نقش تعادل در قند خون بدن انسان را ایفا می کند.

هورمون انسولین یکی از ضروری ترین هورمون های بدن می باشد که از لوزالمعده ترشح می گردد. هورمون انسولین تشکیل شده از غددهای ریزی می باشد که با جذب قند خون و ارسال آن به قسمت های مختلف بدن باعث ایجاد تنظیم در سطح قند خون خواهد شد.

از نظر افزایش میزان انسولین موجود در بدن می توان گفت که بعد از مصرف غذا، به بالاترین حد خود می رسد و این عمل باعث می شود که گلوکزهای موجود در مواد غذایی را به قسمت های مختلف بدن می فرستد.

در صورتی که میزان ترشح هورمون انسولین به حداقل برسد، سلول های بدن نمی توانند گلوکز دریافت نمایند و باعث انباشتگی در بدن فرد خواهد شد که نهایت این امر باعث افزایش میزان قند در فرد می شود.

شاخص هموگلوبین در بدن

شاخص هموگلوبین در بدن
شاخص هموگلوبین در بدن

مهم ترین شاخص در بدن انسان که وظیفه سنجش میزان قند خون را بر عهده دارد، شاخص هموگلوبین خون می باشد. اگر شاخص هموگلوبین رو به بالا باشد و این عدد افزایش پیدا کند، زنگ خطری برای فرد خواهد بود که لازم است اقدام به پیشگیری و حتی درمان برای کاهش قند خون خود نماید.

آشکارترین نوع دیابتی که فرد مستعد ابتلای به آن می باشد، دیابت نوع یک می باشد که شاخص هموگلوبین فرد بالا می باشد. در دیابت نوع 2 چنین نیست،

بلکه باید توسط آزمایشات دقیق تری نسبت به تشخیص آن اقدام کرد. زیرا در دیابت نوع دوم، شاخص عدد هموگلوبین بالا نمی باشد و به راحتی قابل تشخیص نیست.

افرادی که شاخص هموگلوبین خون بالایی دارند، باید نسبت به رعایت نکات مهمی اقدام نمایند که:
 • استفاده از رژیم های غذایی اصولی و درست
 • در مسیر کاهش وزن خود گام بردارد و از افزایش وزن جلوگیری نماید.
 • تحرک بسیار خوبی داشته باشد و از عدم تحرک و ورزش نکردن جلوگیری نماید.
 • از مصرف غذاهایی که چربی و کربوهیدرات بالایی دارند، خودداری نموده و همچنین از مصرف غذاهای فست فودی تا حد زیادی جلوگیری نماید. در غیر این صورت دچار بیماری دیابت خواهد شد.

به همین دلیل است که افرادی که شاخص هموگلوبین خون بالایی دارند، میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورت بروز مشکلات متعددی از جمله بیماری دیابت و همچنین آگاهی از میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی، می توانید به بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید و از راهنمایی های پزشکان متخصص این حوزه استفاده کافی را ببرید.

آزمایش قند خون

آزمایش قند خون
آزمایش قند خون

انجام آزمایش قند خون راه حلی بسیار مطمئن و ساده برای تشخیص میزان قند خون در افراد می باشد. این آزمایش می تواند در آزمایشگاه های معتبر از جمله بیمارستان ایرانشهر صورت بگیرد و همچنین می توان به صورت خانگی اقدام به انجام آزمایش نمود.

به طوری که می توان مقدار اندکی از خون نوک انگشت را روی سنسورهای اندازه گیری قند خون قرار داد و ظرف مدت کوتاهی، میزان قند خون فرد را نمایش می دهد.

آزمایش خون برای افرادی که از دیابت برخوردار هستند و اقدام به تزریق انسولین می نمایند، بسیار مهم و حیاتی می باشد و باید به صورت مداوم اقدام به تست قند خون نمایند.

برای میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی می توان بعد از صرف غذا اقدام به اندازه گیری آن نمود و مقدار گلوکز خون را مورد بررسی قرار داد. میزان قند خون می تواند بر اساس صرف غذا تغییر نماید.

افرادی که به صورت مداوم انسولین تزریق می نمایند، باید به صورت مکرر اقدام به سنجش قند خون خود نمایند. همچنین بعد از صرف داروهای دیابتی، بهتر است بعد از گذشت چند دقیقه اقدام به انجام آزمایش قند خون نمود و از وضعیت خود با خبر بود.

پیشنهاد می کنیم از پست معنی reactive در جواب آزمایش و علائم سرطان استخوان در آزمایش خون دیدن کنید.

مفهوم اصلی افزایش قند خون چیست؟

مفهوم اصلی افزایش قند خون چیست؟
مفهوم اصلی افزایش قند خون چیست؟

نکته بسیار مهمی که در این بخش از مقاله میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی باید به آن توجه داشت، شناخت درست و دقیق از بیماری قند خون و افزایش میزان قند خون است.

در این صورت می توان اطلاعات بسیار مهمی در مورد دیابت و رژیم های متنوع غذایی مربوط به آن به دست آورد. دانستن اطلاعات کافی در مورد بیماری قند خون می تواند گامی موثر برای درمان این بیماری و جلوگیری از بیماری های دیگری شود.

همان طور که گفته شد، بیماری قند خون و دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها در بین افراد مختلف می باشد که امروز آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است و تمامی افراد در تلاش هستند که بتوانند برای درمان آن اقدامات موثری انجام دهند.

همان طور که می دانید، مهمترین فاکتوری که در افراد دیابتی دائما در حال افزایش می باشد، میزان قند خون افراد می باشد. سبک زندگی نادرست و استفاده از غذاهای ناسالم یکی از شایع ترین عوامل افزایش میزان قند خون و ابتلا به دیابت می باشد.

به طور کلی حد طبیعی قند خون یک فرد سالم، 120 میلی گرم بر دسی لیتر باید باشد و اگر این شاخص رو به افزایش باشد، خطری جدی و تهدید کننده برای فرد می باشد.

حال اگر فردی در زمان ناشتا میزان طبیعی قند خون وی بالاتر از حد طبیعی باشد، این یعنی فرد مبتلا به دیابت است و باید برای درمان آن اقدامات موثری را انجام دهد که مهمترین آن پرهیز غذایی می باشد.

دلیل اهمیت میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی

دلیل اهمیت میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی، این است که پرهیز غذایی و رعایت مصرف مواد غذایی در بالاترین اولویت قرار دارد.

طبق آمار منتشر شده از موسسات تحقیقاتی معتبر در سراسر جهان، تعداد افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می باشند، بیشتر از 100 میلیون نفر می باشد که این نشاندهنده فراگیر بودن بیماری قند خون می باشد که آماری خیره کننده به نظر می رسد.

درمان نمودن و پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت از اهمیت مهمی برخوردار است و امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، روش های درمانی بسیار متنوعی وجود دارد که افراد می توانند اقدام به درمان بیماری دیابت خود نمایند.

یکی از بهترین مراکز درمانی برای بیماران دیابتی، بیمارستان ایرانشهر می باشد که با داشتن بهترین امکانات و داشتن متخصصین بسیار خبره و کارآمد به منظور درمان افراد دیابتی، گام های موثری برداشته است.

اگر بخواهیم دسته‌بندی از افرادی که در کشور ما درگیر قند خون شده‌اند، در نظر بگیریم، این آمار بسیار زیاد می‌باشد

اگر بخواهیم دسته‌بندی از افرادی که در کشور ما درگیر قند خون شده‌اند، در نظر بگیریم، این آمار بسیار زیاد می‌باشد و روز به‌ روز در حال افزایش است. بنابراین اشخاصی که مبتلا به دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می‌باشند، نیاز دارند تا شناخت کافی در زمینه این بیماری داشته باشند تا براساس آن برای بهبودی خود تلاش کنند.

مهمترین اصل در کنترل قند خون افراد، رعایت در مصرف مواد غذایی گوناگون می باشد که بسیاری از پزشکان متخصص، اقدام به تجویز رژیم های غذایی می نمایند.

همچنین در کنار رژیم غذایی، استفاده از داروها و تزریقات انسولین، در بین افراد دیابتی بسیار رایج است. متاسفانه در کشور ما افراد دیابتی روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود که مسئله ای نگران کننده می باشد

و لازمه درمان آن و همچنین پیشگیری از آن، شناخت کافی از مسائل مربوط به افزایش قند خون می باشد و همین امر دلیل بر اهمیت میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی می باشد.

روند شکل‌گیری بیماری دیابت

روند شکل‌گیری بیماری دیابت
روند شکل‌گیری بیماری دیابت

شکل گیری دیابت ممکن است از دوران جوانی و سن کم صورت گیرد. عموما سبک زندگی فرد، بر شکل گیری دیابت موثر است. اما عموما افرادی که در زیر سن 30 سالگی هستند، در معرض ابتلا به دیابت می باشند که شایع ترین آن در این سن، دیابت نوع 1 می باشد.

افرادی که دچار دیابت نوع 1 می شوند، با مشکل تولید هورمون انسولین مواجه هستند و عملا هیچ گونه انسولینی در بدن فرد تولید نمی گردد که گلوکز خون را کنترل نماید.

افرادی که در سنین جوانی به دیابت نوع 1 مبتلا می گردند، عموما با لاغری و کاهش وزن روبرو هستند و برای درمان باید از تزریق انسولین استفاده نمایند.

نوع دیگری از دیابت وجود دارد که بسیار شایع می باشد که آن هم دیابت نوع 2 می باشد که برای درمان آن از تزریق انسولین استفاده نمی گردد.

سن به وجود آمدن دیابت نوع 2 بر خلاف دیابت نوع 1 از سن 30 سالگی به بعد می باشد

سن به وجود آمدن دیابت نوع 2 بر خلاف دیابت نوع 1 از سن 30 سالگی به بعد می باشد. افرادی که درگیر دیابت نوع 2 می شوند، عموما با افزایش وزن و افزایش چربی های انباشته در بدن روبرو هستند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند.

افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا می گردند و همچنین از چاقی رنج می برند، به این دلیل است که ورزش نکرده اند و عملا کم تحرکی و استفاده نادرست از رژیم های غذایی و مصرف غذاهای ناسالم، باعث بروز دیابت نوع 2 در افراد شده است.

افرادی که به دیابت مبتلا شده اند، باید دائما میزان قند خون خود را مورد سنجش قرار دهند و به همین دلیل می توان به اهمیت میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی پی برد که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

افرادی که به دیابت نوع 1 و 2 دچار هستند، دائما در تلاش هستند که بتوانند بیماری خود را کنترل نمایند و برای درمان آن تلاش های زیادی می کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود داروها و رژیم های غذایی متنوع، می توان گفت که درمان قطعی برای دیابت وجود دارد که یکی از بهترین مراکز درمانی برای افراد دیابتی، بیمارستان ایرانشهر می باشد.

انواع دیابت

انواع دیابت
انواع دیابت

همان طور که در موارد بالا گفته شد، دو نوع دیابت وجود دارد:

 1. دیابت نوع یک
 2. دیابت نوع دو

در دیابت نوع 1، افراد برای درمان باید از تزریق انسولین استفاده کنند تا بتوانند گلوکز خون خود را کنترل نمایند. دلایل به وجود آمدن دیابت نوع 1 بیشتر به عوامل ارثی و ژنتیکی بر می گردد و به دلیل تداخلات هورمونی در بدن، چنین بیماری به وجود می آید. زیرا در دیابت نوع 1، هیچ گونه ترشح انسولین در بدن رخ نمی دهد. دیابت نوع 1 از شیوع کمتری برخوردار است.

بیشترین شیوع دیابت نوع 1 در بین کودکان و نوجوانان و جوانان زیر 30 سال می باشد و باید از همان ابتدا اقدام به درمان آن نمود.

اما دیابت نوع 2 که از شایع ترین انواع بیماری دیابت است، به عنوان بیماری شناخته شده که هیچ گونه وابستگی به انسولین ندارد.

بازه سنی ابتلا به دیابت نوع 2 بسیار بالاست و به همین دلیل در سراسر جهان بیش از صدها میلیون نفر به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

دیابت نوع 2 همراه با اضافه وزن و چاقی های شدید می باشد

دیابت نوع 2 همراه با اضافه وزن و چاقی های شدید می باشد و به دلیل عدم تحرک چنین افرادی، روز به روز به وزن آنان افزوده خواهد شد. زیرا گلوکز موجود در خون به راحتی کنترل نشده و مقدار فراوانی از آن به شکل چربی در بدن باقی می ماند.

نوعی دیگر از دیابت وجود دارد که در بانوان باردار دیده می شود که به آن دیابت بارداری می گویند. در دیابت بارداری، فرد مورد نظر با افزایش میزان قند خون همراه است و دائما باید تحت نظر پزشک خود کنترل و درمان گردد.

البته در بیشتر مواقع جای نگرانی نیست و بعد از طی کردن دوران بارداری، دیابت بارداری به مرور از بین خواهد رفت.

البته ناگفته نماند که استفاده از رژیم های غذایی درست و اصولی می تواند روند بهبودی را تسریع بخشد و در صورت عدم رعایت موارد فوق، باعث بروز دیابت نوع 2 در بانوان خواهد شد.

برای بانوان باردار نیز اهمیت سنجش میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی دو چندان خواهد بود، زیرا ممکن است به جنین آسیب جدی وارد شود و لازمه جلوگیری از آسیب به جنین، کنترل مداوم قند خون خواهد بود.

مهم بودن استفاده از رژیم‌های غذایی برای افراد دیابتی

مهم بودن استفاده از رژیم‌های غذایی برای افراد دیابتی
مهم بودن استفاده از رژیم‌های غذایی برای افراد دیابتی

زمانی که صحبت از درمان دیابت می شود، اولین نکته ای به ذهن هر آدمی می رسد، استفاده از رژیم های غذایی می باشد و مصرف درست غذاها می تواند برای درمان دیابت موثر واقع شود.

در واقع پزشکان متخصص در بیمارستان ایرانشهر هم بر این باورند که استفاده از رژیم غذایی می تواند گامی موثر برای درمان انواع دیابت باشد. به همین دلیل به کسب آگاهی بر میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی توصیه اکید می شود.

طی تحقیقات به عمل آمده توسط محققان و پزشکان متعدد، به این نتیجه رسیده اند که استفاده از یک رژیم غذایی درست و اصولی، می تواند تاثیرات بسیار مثبتی را به منظور درمان دیابت از جمله دیابت نوع 2 بر جای بگذارد و در کنار استفاده از داروها، می توان با مصرف درست مواد غذایی، نتیجه دلخواه را به دست آورد.

زیرا افرادی که دیابت نوع 2 دارند، عموما اضافه وزن شدیدی دارند و مصرف درست مواد غذایی می تواند علاوه بر کاهش وزن، برای درمان دیابت نوع 2 نیز قدم های موثری بردارد.

مهمترین عامل برای کنترل میزان قند خون افراد

پس می توان گفت که مهمترین عامل برای کنترل میزان قند خون افراد و کنترل بیماری دیابت، استفاده از رژیم غذایی درست و اصولی می باشد. البته از انجام فعالیت های بدنی و ورزشی نباید چشم پوشی کرد و روند درمان را می توان توسط ورزش تسریع نمود.

مهمترین عامل در تاثیرگذاری داروهای دیابتی، رعایت رژیم های غذایی می باشد. همچنین با استفاده درست از مواد غذایی، می توان به سنجش دقیقی در مورد میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی رسید و عملا اهمیت رژیم غذایی را دو چندان خواهد کرد.

بیمارستان ایرانشهر، یکی از بهترین مراکز درمانی برای بیماران دیابتی می باشد که افراد بیمار می توانند به منظور درمان و مشاوره های غذایی، به این بیمارستان مراجعه نمایند.

نکات مهمی که بیشترین تاثیر را بر حفظ تعادل قند خون خواهد گذاشت

نکات مهمی که بیشترین تاثیر را بر حفظ تعادل قند خون خواهد گذاشت
نکات مهمی که بیشترین تاثیر را بر حفظ تعادل قند خون خواهد گذاشت

مهمترین و کلیدی ترین نکته در مورد تعادل قند خون افراد علاوه بر رژیم های غذایی، استفاده از فعالیت های ورزشی می باشد تا بتوان اقدام به کاهش وزن نمود. چاقی نوعی بیماری محسوب می شود.

حال فرض کنید فردی مبتلا به دیابت نوع 2 می باشد و از اضافه وزن رنج می برد. حال ممکن است علاوه بر دیابت، بیماری های مرتبط با چاقی به سراغ فرد بیاید که از جمله آنان، افزایش کلسترول خون، ایجاد بیماری های قلبی و عروقی، کبد چرب و … می باشد که هر کدام از آنان باعث به خطر افتادن سلامتی فرد خواهد شد.

پس می توان گفت که مهمترین و کلیدی ترین عامل در حفظ تعادل میزان قند خون در افراد دیابتی، کاهش وزن می باشد و کاهش وزن رخ نخواهد داد مگر با افزایش فعالیت های بدنی که در کنار رژیم غذایی باید از آن استفاده شود.

چنین عامل کنترل کننده ای باعث خواهد شد که به مرور زمان، نیاز فرد به داروهای درمان دیابت کاهش یابد و عملا به صورت کاملا طبیعی می توان به درمان کامل دیابت نوع 2 رسید.

کلینیک ها و بیمارستان های متعددی وجود دارند که به افراد دیابتی که وزن بالایی دارند، تمرینات متعددی تجویز می نمایند که می توانند از آنان استفاده کنند.

یکی از بهترین مراکز درمانی دیابت در تهران، بیمارستان ایرانشهر می باشد که افراد می توانند برای درمان و کنترل وزن خود و بیماری دیابت خود، به این بیمارستان مراجعه نمایند.

نگهداری انرژی مورد نیاز بدن در طول درمان دیابت امری مهم می باشد

مسئله مهم این است که افراد دیابتی باید در دریافت انرژی و کالری روزانه خود دقت لازم را انجام دهند. زیرا فعالیت های ورزشی و بدنی نیازمند داشتن انرژی کافی می باشد و در صورت نبود انرژی کافی، بدن فرد دچار ضعف و تحلیل خواهد شد.

استفاده از رژیم های غذایی در این امر، بسیار مهم و حیاتی می باشد و استفاده از غذاهایی که ویتامین های بدن را تامین می نماید و کالری مورد نیاز بدن را تامین می کند، بسیار مهم و اساسی می باشد.

ایجاد تعادل در مصرف مواد غذایی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن، می تواند گامی موثر برای درمان بیماری دیابت نوع 2 باشد.

همچنین از اهمیت میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی نباید گذشت. زیرا با سنجش دقیق میزان قند خون در افراد دیابتی بعد از مصرف مواد غذایی، می توان دریافت که تا چه اندازه انرژی مورد نیاز بدن تامین شده است.

تخصص و تشخیص پزشک در این مرحله، حرف اول را می زند زیرا یک پزشک متخصص باید بداند که چه رژیم غذایی برای فرد تجویز نماید که باعث کنترل میزان قند خون فرد شود و در عین حال، انرژی لازم برای انجام فعالیت های بدنی تامین گردد. یکی از بهترین انتخاب ها برای درمان بیماری دیابت، مراجعه به بیمارستان ایرانشهر می باشد.

برای مدیریت قند خون، باید چه اطلاعاتی را ثبت کنیم؟

برای مدیریت قند خون، باید چه اطلاعاتی را ثبت کنیم؟
برای مدیریت قند خون، باید چه اطلاعاتی را ثبت کنیم؟

افرادی که به دیابت مبتلا می گردند، باید در ساعت های مشخصی از روز اقدام به انجام آزمایش قند خون نمایند که می توانند در منزل چنین کاری را انجام دهند.

این کار توسط دستگاهی کوچک انجام می شود که میزان گلوکز خون را مورد ارزیابی قرار می دهد. عموما پزشکان از بیماران می خواهند که طی ساعاتی مشخص، اقدام به اندازه گیری قند خون خود نمایند که از جمله آن میزان قند خون بعد از غذا برای افراد دیابتی است

و سپس اقدام به یادداشت برداری نمایند تا بتوانند اطلاعات کافی در مورد میزان قند خون خود در طول روز داشته باشند. همچنین علاوه بر نوشتن میزان قند خون باید اطلاعات دیگری نیز در یک دفترچه یادداشت نمود که شامل موارد زیر است:

 • نوع دارو و میزانی که از آن در طول روز مصرف شده است.
 • اندازه گیری های میزان قند خون قبل از ناشتا بوده است یا بعد از آن
 • نوع ورزش های انجام شده و شدت انجام آن باید قید گردد.

میزان قند خون طبیعی در دیابتی‌ها و افراد غیر دیابتی چه تفاوتی دارد؟

میزان قند خون طبیعی در دیابتی‌ها و افراد غیر دیابتی چه تفاوتی دارد؟
میزان قند خون طبیعی در دیابتی‌ها و افراد غیر دیابتی چه تفاوتی دارد؟

از آنجایی که بیماری دیابت از جمله بیماری هایی می باشد که می تواند باعث بروز مشکل و خطر در بخش های مختلف بدن انسان شود، لازمه جلوگیری از خطر و آسیب به بخش های مختلف بدن، مدیریت و کنترل بیماری دیابت نوع 1 و نوع 2 می باشد

که می تواند از امراض بسیار جدی مانند بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی، چشم و … جلوگیری به عمل آورد. دیابت، خطر ابتلا به سکته های قلبی و مغزی را افزایش می دهد.

اما امروزه با  پیشرفت تکنولوژی و همچنین ارائه رژیم های غذایی متنوع، می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمود.

میزان قند خون طبیعی در افراد دیابتی و غیر دیابتی بستگی به نوع آزمایش قند خون و همچنین نوع تست و انجام زمان دقیق آن بستگی خواهد داشت. اما نتایج کلی آن به صورت دقیق می باشد و خطایی در آن دیده نمی شود.

همچنین محدوده طبیعی قند خون برای افراد دیابتی با افراد غیر دیابتی تفاوت دارد و در افراد دیابتی ممکن است نتیجه آزمایش قند خون کمی بیشتر از افراد عادی باشد که امری طبیعی است.

چه اطلاعاتی در رابطه با مفهوم اصلی افت قند خون باید به دست آورد؟

چه اطلاعاتی در رابطه با مفهوم اصلی افت قند خون باید به دست آورد؟
چه اطلاعاتی در رابطه با مفهوم اصلی افت قند خون باید به دست آورد؟

برای این که تعادل را در میزان قند خون نگه داشت و اقدامات لازم را برای کنترل گلوکز خون انجام داد، لازم است که اطلاعات کافی در خصوص شرایط افت قند خون را بدانیم تا بتوانیم اقداماتی موثر انجام دهیم. از جمله این اطلاعات می توان موارد زیر را اشاره کرد:

زمانی که یک فرد دچار افت شدید خون می شود، دچار بیماری و مشکلی خواهد شد که به آن هیپوگلیسمی گفته می شود.

این بیماری بر اساس میزان قند خون درافراد سنجیده شده و در صورت افت شدید قند خون، فرد دچار از دست رفتن قدرت و انرژی خواهد شد و عملا سلول های بدن فرد دچار از بین رفتن می شوند.

اگر بخواهیم تعریفی از افت قند خون در افراد دیابتی داشته باشیم، باید ذکر کرد افرادی که دچار افت قند خون کمتر از 80 می شوند و یا حتی در برخی از افراد دیابتی کمتر از 90 می شود، این بدین معنی است که فرد مستعد کاهش قند خون و افت قند خون می باشد که می توان توسط عوامل دیگری اقدام به جلوگیری از افت قند خون نمود و بیماری فرد را کنترل کرد.

یک نکته مهم و اساسی در افراد دیابتی که در کاهش قند خون آنان بسیار موثر است، تزریق انسولین می باشد که باعث جذب گلوکز خون می شود. اگر چنین افرادی از انسولین زیاد استفاده کنند، دچار افت شدید قند خون می گردند که می تواند مشکل ساز شود.

از دیگر عواملی که می تواند در افت قند خون موثر باشد

از دیگر عواملی که می تواند در افت قند خون موثر باشد، نوع غذای مصرفی و نوع رژیم غذایی فرد می باشد که می تواند باعث کاهش شدید قند خون گردد.

در افراد دیابتی، نوسانات شدید قند خون رخ می دهد و کنترل نمودن آن از مهمترین و کلیدی ترین امور روزانه فرد مورد نظر می باشد. به همین دلیل است که میزان قند خون بعد از غذا برای افراد دیابتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش قند خون، نوع داروهای مصرفی فرد می باشد. ممکن است فردی مبتلا به بیماری های مختلفی باشد که مجبور به استفاده از دارو خواهد بود. داروهای مختلفی مانند داروهای قلب، داروهای کبد و یا بارداری، می تواند برای کاهش شدید قند خون موثر واقع شود.

در بسیاری از موارد مشاهده شده بسیاری از افراد در ترشح هورمون انسولین دچار اشتباه می شوند و هورمون ها به صورت توده ای ترشح می گردند که همین امر می تواند باعث افت شدید قند خون گردد.

البته چنین بیماری بسیار کمیاب می باشد و در مواقع بسیار اندکی در بعضی از افراد رخ می دهد و جای نگرانی وجود ندارد.

افرادی که مبتلا به دیابت شده اند و یا دچار مشکلات شدید کاهش قند خون می گردند، می توانند به یکی از بهترین مراکز درمانی یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایند و تحت درمان و مراقبت های اصولی قرار بگیرند.

مهم‌ترین شاخص برای افت قند خون

مهم‌ترین شاخص برای افت قند خون
مهم‌ترین شاخص برای افت قند خون

در بخش های قبلی، از عوامل تاثیر گذار در کاهش قند خون موارد مهمی را اشاره کردیم. حال نوبت به آن رسیده که بدانیم دلایل اصلی افت قند خون چیست تا بتوانیم میزان قند خون بعد از غذا برای افراد دیابتی را مورد سنجش و ارزیابی درست قرار دهیم. از مهمترین عوامل افت قند خون می توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده مکرر از مشروبات الکلی
 • سر موعد و سر وقت غذا نخورن می تواند باعث افت قند خون گردد.
 • حذف نمودن وعده های غذایی
 • استفاده بیش از حد انسولین و تزریق بی رویه آن
 • انجام فعالیت های بدنی و ورزش های سنگین
 • تحرک و فعالیت های بیش از اندازه
 • استفاده از داروهایی که باعث کاهش قند خون می شود.

دیابت کنترل ‌نشده چه تاثیری روی قند خون دارد؟

دیابت کنترل ‌نشده چه تاثیری روی قند خون دارد؟
دیابت کنترل ‌نشده چه تاثیری روی قند خون دارد؟

افرادی که مبتلا به بیماری دیابت می باشند، باید در کنترل میزان قند خون خود دقت های لازم را انجام دهند و تمام تلاش خود را به کار گیرند تا بتوانند میزان قند خون خود را کنترل نمایند.

افرادی که به دیابت مبتلا نیستند، سطح قند خون آنان در زمان ناشتایی بین 70 تا 100 می باشد و بعد از صرف غذا تا حدود یک ساعت بعد از غذا تا 140 خواهد رسید. اما در افراد دیابتی این مسئله تفاوت خواهد داشت.

در افراد مبتلا به انواع دیابت، میزان قند خون آنان در زمان ناشتایی 100 می باشد و میزان قند خون بعد از غذا برای افراد دیابتی حدود 180 میلی گرم در دسی لیتر می باشد که تا حدود یک ساعت بعد از صرف غذا این رویه ادامه خواهد داشت و سپس رو به کاهش خواهد گذاشت.

حال اگر فرد دیابتی اقدام به کنترل قند خون خود نکند، ممکن است سطح قند خون او به بیشتر از 200 یا حتی 400 برسد که بسیار خطرناک می باشد.

قند خون بالا که امری غیر طبیعی است، باعث بروز بیماری دیابت خواهد شد و افرادی که در معرض آن هستند، باید تلاش نمایند تا از بروز دیابت جلوگیری نمایند.

نشانه ها و علائمی وجود دارد که می تواند زنگ خطری برای افراد باشد که مستعد دیابت می باشند. علائمی چون تاری دید، سردرد، گرسنگی های بیش از حد و … شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم دیابت و همچنین درمان دیابت نوع 1 و 2 به یکی از بهترین مراکز درمانی یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

واکنش بدن پس از غذا خوردن چیست؟

واکنش بدن پس از غذا خوردن چیست؟
واکنش بدن پس از غذا خوردن چیست؟

حال یکی از عوامل تاثیر گذار در میزان قند خون بعد از غذا برای افراد دیابتی، واکنش های بدن بعد از غذا خوردن می باشد. عموما بعد از خوردن غذا میزان قند خون در افراد بالا خواهد رفت. بعد از صرف غذا، هورمون انسولین در بدن ترشح خواهد شد که باعث تعادل در قند خون می گردد.

اما فردی که مبتلا به دیابت نوع 1 می باشد، هیچ گونه هورمون انسولین در بدن وی تولید نخواهد شد که گلوکز خون را بعد از صرف غذا کنترل کند. همین امر باعث شده که میزان قند خون به طور غیر عادی بالا برود و افزایش چشمگیری داشته باشد.

بالا بودن میزان قند خون در طولانی مدت باعث بروز مشکلات مختلفی در رگ و سلول های بدن می شود و تمامی عصب های بدن را مورد آزار قرار می دهد و باعث بروز سکته های قلبی و مغزی خواهد شد. همچنین کوری چشم هم از عوارض دیابت شدید می باشد.

قند خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

قند خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟
قند خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

همان طور که اشاره شد، برای سنجش میزان قند خون در افراد دیابتی و یا حتی افراد عادی، توسط دستگاه های خانگی می توان تست قند خون داد که به آن گلوکومتر می گویند. در صورتی که افراد دیابتی در طول روز چندین بار انسولین تزریق می کنند، لازم است چندین بار میزان قند خون را مورد ارزیابی قرار دهند.

در مورد نحوه استفاده از دستگاه گلوکومتر می توان موارد زیر را اشاره کرد که بسیار ساده می باشد:

 1. در ابتدا دست ها را باید شست و از تمیز بودن آن مطمئن بود.
 2. سپس اقدام به روشن کردن دستگاه گلوکومتر نمود و یک نوار تست در درون آن قرار داد.
 3. سپس لازم است در محلی که قرار است خون دریافت کنید، ضد عفونی را انجام دهید که توسط یک پد الکلی می توان این کار را انجام داد. عموما در نوک انگشتان، خونگیری صورت می گیرد.
 4. سوزن مخصوص را در محل خونگیری فشار داده و مقدار بسیار اندکی خون را به نوار تست آغشته کرد.
 5. سپس باید منتظر ماند تا دستگاه گلوکومتر، میزان قند خون را نمایش دهد.
 6. حال عدد نشان داده شده را روی یک کاغذ یادداشت نمود تا بتوان در موارد بعدی از آن برای ارزیابی روزانه قند خون استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام آزمایش قند خون و همچنین درمان بیماری دیابت می توانید به یکی از بهترین مراکز درمانی دیابت یعنی بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی

حال باید بدانیم که میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی در چه اندازه ای باید باشد. بهتر است برای افراد نرمال هم اطلاعاتی در مورد میزان قند خون بدانیم تا متوجه تفاوت ها و اقدامات لازم برای کنترل قند خون شویم.

برای افراد عادی و سالم، میزان قند خون طبیعی در حالت ناشتا باید بین 70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

در افراد عادی و سالم، میزان قند خون نرمال و طبیعی بعد از صرف غذا باید نهایت تا 140 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

میزان قند خون طبیعی برای افراد دیابتی در هنگام ناشتا باید بین 80 تا 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی تا حدود یکی دو ساعت بعد از غذا کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

لازم به ذکر است که مقادیر ذکر شده ممکن است در برخی افراد دیابتی یکسان نباشد و شرایط مختلفی باعث می شود که این اعداد برای افراد دیابتی تغییر نماید.

شرایطی مانند بیماری های متعدد، جنسیت، سن، ژنتیک و … به همین دلیل بهتر است در مورد شرایط خود با پزشک متخصص بیمارستان ایرانشهر، مشورت های لازم را انجام دهید

استفاده از خدمات درمانی بیمارستان ایرانشهر

تا میزان قند خون دقیق شما و حد نرمال آن مشخص گردد و تمام برنامه های غذایی و ورزشی، طبق آن محدوده تنظیم گردد. شما می توانید از خدمات درمانی بیمارستان ایرانشهر در زمینه دیابت استفاده کافی نمایید.

همچنین نکته مهمی که نباید از آن غافل شد این است که قند خون پایین و افت شدید آن می تواند خطرات بسیار زیادی برای افراد دیابتی داشته باشد.

زیرا افراد دیابتی از ضعف های بدنی برخوردار هستند و عملا سیستم ایمنی بدن آنان دچار مشکل می باشد. حال اگر چنین فردی دچار افت شدید قند خون گردد، باعث بروز مشکلات جدی و مرگ سلول های بدن خواهد شد.

همان طور که در قسمت های مختلف مقاله ذکر شد، افت قند خون یکی از عوارض مهم بیماران دیابتی می باشد که چنین افرادی باید برای نگه داشتن حد نرمال قند خون خود، تلاش کنند.

علائمی وجود دارد که نشاندهنده افت شدید قند خون می باشد که افزایش ضربان قلب، سرگیجه، تهوع، لرزش، عرق زیاد، احساس خواب آلودگی، احساس ضعف و تحلیل رفتن عضلات و … می تواند از علامت های کاهش قند خون باشد.

در چنین شرایطی، پزشک متخصص برای فرد یک محدوده قند طبیعی ایجاد می نماید که بیمار باید طبق، آن قند خون خود را در آن محدوده نگه دارد.

مراقبت و پیشگیری از افت قند خون مانند جلوگیری از افزایش قند خون، به منظور جلوگیری از بیماری و عوارض دیابت می باشد که چنین افرادی باید در طول روز مراقبت های لازم را انجام دهند.

عوامل متعددی وجود دارد که می توان توسط آن اقدام به کنترل فشار خون نمود، این عوامل شامل موارد زیر است:
 • در صورتی که فرد دچار چاقی و اضافه وزن باشد، باید اقدام به کاهش وزن نماید.
 • استفاده از ورزش های منظم و فعالیت های بدنی
 • کاهش و قطع نمودن مصرف نمک
 • ترک دخانیات و عدم مصرف مشروبات الکلی
 • و …

به همین دلیل است که کنترل میزان قند خون بعد از غذا در افراد دیابتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بیمارستان ایرانشهر می تواند در زمینه کنترل میزان قند، راهنمایی های لازم را انجام دهد.

برای نگهدای قند خون در حالت طبیعی چه اقداماتی لازم است؟

برای نگهدای قند خون در حالت طبیعی چه اقداماتی لازم است؟
برای نگهدای قند خون در حالت طبیعی چه اقداماتی لازم است؟

مهمترین و کلیدی ترین نکته در زمینه نگهداری میزان قند خون در حالت نرمال، تغذیه و رژیم غذایی می باشد. استفاده از غذاهایی که دارای گلوکز زیاد هستند، می تواند دردسرساز باشد.

غذاهایی مانند سیب زمینی، غذاهای چرب و فست فود، کیک و شیرینی، شکلات های شیرین و … از این جمله می باشند.

اصلاح و مدیریت مصرف مواد غذایی می تواند گامی بسیار موثر برای سالم نگهداشتن فرد و همچنین کنترل میزان قند خون در افراد دیابتی باشد. از مشورت های پزشک متخصص خود هرگز غافل نشوید و دائما با او در تماس باشید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد یکی از مهمترین بیماری های رایج در جهان یعنی دیابت مباحثی را اشاره نماییم و از اهمیت کنترل قند خون، نکات بسیار مهمی را ذکر کردیم.

بیماری دیابت و بیماری های مرتبط به عدم تعادل قند خون، از شایع ترین بیماری ها در سطح جهان از جمله کشور ما می باشد و سهم بزرگی از آمار مرگ و میر در جهان را به خود اختصاص داده است.

سبک زندگی نادرست، استفاده از غذاهای ناسالم، اضطراب و استرس و …، از عوامل تاثیر گذار در بروز بیماری های قند خون و دیابتی می باشد.

به همین دلیل کنترل و درمان بیماری دیابت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که یکی از با اهمیت ترین مباحث در بین افراد دیابتی میزان قند خون بعد از غذا می باشد که ما در این مقاله در مورد این مبحث نکاتی را اشاره کردیم.

استفاده از یک پزشک متخصص و یک مرکز درمانی خوب می تواند در روند درمانی افراد موثر واقع شود که یکی از بهترین مراکز درمانی در خصوص دیابت، بیمارستان ایرانشهر می باشد که افراد می توانند برای درمان بیماری خود به این مرکز درمانی معتبر مراجعه نمایند.

هزینه آنژیوگرافی قلب سال 1401 چقدر است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک آن کلیک نمایید.

 

Table of Contents

2 پاسخ

 1. بسیار عالی وآموزنده مطالب را نوشته و مورد برسی قرار گرفته.سپاسگزاریم.

 2. اطلاعات را بسیار خوب و در حد فهم افراد عادی نگارش کردید و برای داشتن آگاهی اولیه کافی است
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید