لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

ENG

سن تعویض مفصل زانو

سن تعویض مفصل زانو

Table of Contents

در این مقاله می خواهیم سن تعویض مفصل زانو را مورد بررسی قرار دهیم.  همراه ما بمانید.

تعویض مفصل یکی از راه حل های اساسی برای درمان دردها و آسیب های جدی زانو می باشد. بسیاری از بیمارانی که به بیمارستان ایرانشهر به عنوان بهترین مرکز درمانی مراجعه می کنند، از متخصصان سوالاتی در مورد سن تعویض مفصل زانو می پرسند.

در صورتی که بیمار از شرایطی برخوردار باشد، پزشک تشخیص می دهد که باید تعویض مفصل انجام گیرد. یکی از فاکتورهایی که پزشک برای تعویض مفصل در نظر می گیرد، سن بیمار است.

در این مقاله به بررسی سن تعویض مفصل زانو در بیمارانی که با آسیب جدی زانو روبرو شده اند، می پردازیم. به یاد داشته باشید که انتخاب متخصص ماهر و مرکز درمانی معتبر در نتایج جراحی تعویض مفصل زانو بسیار اثرگذار خواهد بود.

ویدئو سن تعویض مفصل زانو

بنابراین توصیه می شود که برای بررسی آسیب های زانو و تعویض مفصل زانوی خود به بیمارستان ایرانشهر مراجعه کنید تا زیر نظر بهترین متخصصان ارتوپدی درمان شما آغاز گردد.

در ابتدا بهتر است با شرایط تعویض مفصل زانو آشنا شوید.

اینفوگرافیک سن تعویض مفصل زانو

اینفوگرافیک سن تعویض مفصل زانو
اینفوگرافیک سن تعویض مفصل زانو

در صورتی که سن بیمار بیشتر از 60 سال باشد، پزشک بدون هیچ درنگی از روش تعویض مفصل زانو برای درمان آسیب دیدگی ها استفاده می کند. اکثر پزشکان سعی دارند که این نوع جراحی را برای جوانان به کار نبرند.

دلیل پرهیز از این کار را در بخش بعدی بیان می کنیم. با این حال این امر یک قانون نیست و تشخیص استفاده از مفصل مصنوعی به عهده پزشک می باشد.

سن تعویض مفصل زانو چند سال است؟

مناسب ترین سن تعویض مفصل زانو، سنین بالای 60 سال می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش سن تعویض مفصل زانو کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

فهرست مطالب:

سن تعویض مفصل زانو

طول عمر مفید مفصل مصنوعی زانو

عوارض به تاخیر افتادن تعویض مفصل زانو چیست؟

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

انواع جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

شرایط عمومی بیمار برای جراحی تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل زانو

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

مراقبت های تعویض مفصل زانو

مراقبت های در منزل بعد از تعویض مفصل زانو

سخن پایانی

سن تعویض مفصل زانو

پزشک در مراحل اولیه درمان، سعی دارد تا با استفاده از روش های غیر تهاجمی اقدام به درمان زانو نماید. به طور مثال مصرف دارو، فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی را تجویز می کند. در صورتی که این نوع درمان ها پاسخگو نبوده و میزان آسیب دیدگی جدی باشد، پزشک روش تعویض مفصل زانو را انتخاب می کند.

تعویض مفصل زانو در سنین جوانی

تعویض مفصل زانو در سنین جوانی
تعویض مفصل زانو در سنین جوانی

جوان بودن بیمار ممکن است سبب کاهش کیفیت نتایج تعویض مفصل زانو بشود. دلیل آن هم این است که طول عمر مواد مورد استفاده در مفصل مصنوعی کوتاه است و بیماران جوان ناچار به جراحی مجدد می شوند.

در این صورت پزشک توصیه می کند که برای تعویض مفصل، بیمار باید چند سالی صبر کند و از دیگر روش های درمانی استفاده نماید.

یکی دیگر از دلایلی که پزشکان، تعویض مفصل زانو را برای جوانان استفاده نمی کنند، این است که در این سن، افراد فعالیت های بیشتری دارند و امکان آسیب دیدگی ایمپلنت های موجود در مفصل مصنوعی زیاد است. ممکن است مفصل مصنوعی دچار شل شدگی یا در رفتگی بشود.

احتمال بروز عفونت، سفتی مفاصل و ایجاد لخته خونی در این سنین زیاد است

همچنین احتمال بروز عفونت، سفتی مفاصل و ایجاد لخته خونی در این سنین زیاد است. به همین دلیل لازم است که بیمار مراقبت بیشتری از پای خود داشته باشد.

جوانان به دلیل فعالیت های شغلی و ورزشی نمی توانند به خوبی از مفصل زانوی مصنوعی خود مراقبت کنند. پزشک سعی می کند تا با استفاده از روش هایی مانند فیزیوتراپی و انواع دارو، میزان درد و التهاب ناحیه زانو را کاهش دهد تا بیمار به سن مناسب برای جراحی برسد. با این حال اگر میزان آسیب دیدگی شدید باشد و توان حرکتی بیمار بازنگردد، روش تعویض مفصل زانو استفاده می شود.

جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا

جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا
جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا

مناسب ترین سن تعویض مفصل زانو، سنین بالای 60 سال می باشد. بیشترین آسیب دیدگی زانو نیز در همین سنین اتفاق می افتد و سبب کاهش کیفیت زندگی افراد می گردد.

معمولا با افزایش سن، مفاصل زانو دچار فرسایش می شوند و زانو عملکرد صحیح خود را از دست می دهد. در سنین 80 تا 90 سالگی، زانو دچار بیشترین آسیب دیدگی می شود.

با این حال همه انسان ها در این سن آسیب دیدگی  و فرسایش زانو را تجربه نمی کنند. فرسایش زانو در سنین پیری می تواند بر اثر تغذیه نامناسب در جوانی و ضربه های مختلف ایجاد گردد. در این صورت دردهای شدیدی به سراغ بیمار آمده و توان انجام فعالیت های روزانه را از او سلب می کند.

لطفا از پست برای درد تعویض مفصل زانو چه باید کرد دیدن کنید.

طول عمر مفصل زانوی مصنوعی متناسب با طول عمر بیماران در سنین بالا می باشد

طول عمر مفصل زانوی مصنوعی متناسب با طول عمر بیماران در سنین بالا می باشد. از این رو پزشکان به سرعت برای کاهش دردها و التهابات زانو، جراحی تعویض مفصل زانو را برای این افراد انجام می دهند. در این سنین، جراحی باید به دقت انجام شود و به مراقبت ها و دستورالعمل های پزشک برای قبل از جراحی و بعد از جراحی توجه کافی گردد.

فیزیوتراپی و مراقبت های منزل برای این افراد باید تحت نظر یک همراه صورت گیرد تا از بروز مشکلات مختلف جلوگیری گردد. در صورت آسیب دیگر بافت های بدن در حین جراحی یا بعد از آن، می تواند مشکلات را چند برابر کند.

پیشنهاد می کنیم از پست طول عمر تعویض مفصل زانو دیدن کنید.

طول عمر مفید مفصل مصنوعی زانو

طول عمر مفید مفصل مصنوعی زانو
طول عمر مفید مفصل مصنوعی زانو

طول عمر مفید مفصل های مصنوعی زانو بین 15 تا 20 سال می باشد. از این رو پزشکان سعی دارند تا سن تعویض مفصل زانو را به سن بالای 60 سال به تعویق بیاندازند.

در صورتی که تعویض مفصل زانو برای جوانان انجام شود، بعد از 14 سال، پزشک اقدام به تعویض مفصل قدیمی می کند که مرحله دوم جراحی تعویض مفصل جراحی دشوارتر و حساس تر می شود.

در این صورت بیمار باید تا آخر عمر خود هر 14 سال یک بار، اقدام به تعویض مفصل قدیمی خود بکند که این خود سبب آسیب دیدگی بیشتر زانو و دیگر بخش های بدن می گردد.

پزشکان توصیه می کنند که جراحی تعویض مفصل زانو باید در سنین پیری انجام گیرد

به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند که جراحی تعویض مفصل زانو باید در سنین پیری انجام گیرد. اما باید گفت که سن تعویض مفصل زانو در دوران پیری یک قانون نیست و جوانان نیز می توانند تحت این نوع جراحی قرار بگیرند.

در صورتی که آسیب دیدگی و فرسودگی زانو شدید باشد، پزشک ممکن است تشخیص دهد که باید مفصل زانو تعویض گردد. در این شرایط، یعنی عوارض تعویض مفصل زانو هر 14 سال یک بار، کمتر از این است که اصولا زانو تعویض نگردد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص، به بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

عوارض به تاخیر افتادن تعویض مفصل زانو چیست؟

عوارض به تاخیر افتادن تعویض مفصل زانو چیست؟
عوارض به تاخیر افتادن تعویض مفصل زانو چیست؟

به تاخیر انداختن جراحی تعویض مفصل زانو می تواند عوارضی را برای بیمار در بر داشته باشد. از این رو اگر آسیب دیدگی زانو شدید باشد، پزشک باید به سن تعویض مفصل زانو اهمیت ندهد و فورا برای جراحی اقدام نماید.

در صورتی که بیمار اقدام به تعویض مفصل زانوی خود نکند، میزان فرسایش زانو بیشتر می شود و آرتروز، تحرک و فعالیت های روزمره بیمار را دچار اختلال می کند. عدم تحرک و فعالیت بدن می تواند زمینه ساز بیماری های دیگری باشد.

درد شدید ناشی از آسیب دیدگی زانو می تواند مشکلات روانی مانند افسردگی برای بیمار به وجود بیاورد. پزشک ممکن است برای کاهش دردها مسکن تجویز کند. با این حال درد ناشی از آسیب دیدگی شدید با مسکن ها نیز از بین نمی رود.

افرادی که جراحی تعویض مفصل زانوی خود را به تعویق می اندازند، نتایج مطلوب را از جراحی به دست نمی آورند

افرادی که جراحی تعویض مفصل زانوی خود را به تعویق می اندازند، نتایج مطلوب را از جراحی به دست نمی آورند. یعنی عملکرد بازیابی شده زانو بعد از جراحی کمتر خواهد بود و با وجود تمرینات گسترده فیزیوتراپی، نتایج مورد انتظار از جراحی برای بازیابی کامل سلامتی و توان حرکتی بیمار به دست نمی آید.

به همین دلیل است که نمی توان سن تعویض مفصل زانو را به طور دقیق اعلام کرد و یک قانون کلی برای آن در نظر گرفت. پزشک ممکن است صلاح بداند که برای جلوگیری از بروز عوارض جدی، جراحی تعویض مفصل زانوی بیمار جوان را هر چه سریع تر انجام دهد. تشخیص این که آیا واقعا جراحی تعویض مفصل زانو برای بیمار جوان نیاز است، بسیار اهمیت دارد.

شما با مراجعه به بیمارستان ایرانشهر، تحت نظر تیم پزشکی این مرکز قرار خواهید گرفت. تیم پزشکی اقدام به بررسی دقیق مشکل زانوی بیمار می کند. سپس بر اساس عوارض و فواید جراحی تعویض مفصل زانو در سن جوانی، اقدام به انتخاب روش درمانی می کند.

تیم پزشکی حاضر در بیمارستان ایرانشهر، روشی را انتخاب می کند که کمترین عوارض را برای بیمار داشته باشد

تیم پزشکی حاضر در بیمارستان ایرانشهر، روشی را انتخاب می کند که کمترین عوارض را برای بیمار داشته باشد. پزشکان ممکن است تشخیص دهند که به تعویق انداختن جراحی ممکن است خطرات و عوارض جدی برای بیمار داشته باشد.

در صورتی که مشکل زانو خیلی حاد نباشد، با استفاده از دارو و فیزیوتراپی، جراحی به سنین بالاتر به تعویق خواهد افتاد.

در چه شرایطی بیمار تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد؟

در چه شرایطی بیمار تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد؟
در چه شرایطی بیمار تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرد؟

در صورتی که بیمار شرایط زیر را داشته باشد، پزشک بدون توجه به سن تعویض مفصل زانو، برای از بین بردن درد و بازگشت عملکرد طبیعی مفصل، اقدام به جراحی می کند:

 • در صورتی که درد زانو حتی در مواقع استراحت و خواب از بین نرود.
 • زمانی که دیگر روش های درمانی پاسخگوی درد و التهاب نباشد.
 • در صورتی که فیزیوتراپی نتواند به عملکرد طبیعی مفاصل کمک کند.

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟
دلایل جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

آرتروز

آرتروز یکی از بیماری های تخریب کننده مفصل زانو است و بیشتر افراد مسن به آن مبتلا می شوند. این بیماری در اثر افزایش سن و افزایش وزن رخ می دهد. آرتروز زانو سبب تخریب غضروف و استخوان ها می گردد. آرتروز در اثر پوکی استخوان و افزایش بیش از حد به وجود می آید.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید، غشای سینوویال را تحت تاثیر قرار می دهد. غشای سینوویال که محافظ دور مفاصل است، ضخیم و ملتهب می گردد و سبب ایجاد درد و سفتی در مفصل زانو می گردد.

ضرب دیدگی زانو

بر اثر حوادثی ممکن است ضربه های شدیدی به زانو وارد شود که سبب شکستگی استخوان ها و پاره شدن رباط ها گردد. در این صورت با گذشت زمان، غضروف زانو آسیب جدی می بیند. در اثر آسیب غضروف، بیمار درد شدیدی را در ناحیه زانوی خود احساس می کند.

هدف از جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

 • بازگرداندن توان حرکتی بیمار
 • از بین بردن درد شدید ناشی از آسیب دیدگی ها
 • اصلاح فرم پاها که در اثر ضربه کج و منحرف شده است.

انواع جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

به صورت کلی جراحی تعویض مفصل زانو در دو نوع زیر می باشد:

تعویض کامل مفصل زانو (TKA):

در صورتی که نواحی مختلف زانو دچار آسیب دیدگی شده باشد، پزشک مجبور است که کل مفصل زانو را تعویض کند.

تعویض جزئی مفصل زانو (PKR):

ممکن است تنها بخشی از زانو دچار آسیب دیدگی شدید شده باشد. در این صورت پزشک تنها مفصل بخش آسیب دیده را تعویض می کند. البته ممکن است در اثر تعویض قسمتی از مفصل، قسمت های دیگر نیز دچار آرتروز و فرسایش گردد و این امر بستگی به مهارت و تجربه پزشک دارد.

شرایط عمومی بیمار برای جراحی تعویض مفصل زانو

شرایط عمومی بیمار برای جراحی تعویض مفصل زانو
شرایط عمومی بیمار برای جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، پزشک ابتدا سوابق پزشکی بیمار را بررسی می کند. در صورتی که بیمار به دیابت مبتلا باشد، انجام این جراحی ریسک بزرگی است. بنابراین باید بررسی های بیشتری انجام گیرد.

همچنین داروهایی که بیمار مصرف می کند، مورد بررسی قرار می گیرد. ممکن است لازم باشد که بیمار 1 هفته قبل از جراحی، مصرف داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون را قطع کند.

ممکن است پزشک، آزمایش هایی را برای بررسی دقیق عملکرد مفصل زانو انجام دهد

ممکن است پزشک، آزمایش هایی را برای بررسی دقیق عملکرد مفصل زانو انجام دهد. همچنین لازم است قبل از جراحی از بیمار آزمایش تراکم استخوان یا MRI گرفته شود.

جدا از سن تعویض مفصل زانو، این جراحی برای تمامی افراد مناسب نمی باشد. افرادی که در زانوی خود عفونت دارند یا با مشکلات عروقی حاد مواجه هستند، جراحی تعویض مفصل زانو برای آن ها مناسب نیست.

همچنین بیهوشی این نوع جراحی برای افرادی که مشکلات قلبی و ریوی دارند، عوارضی را به وجود می آورد. برخی از بیماران نیز با مشکلات پوستی نظیر پسوریازیس دست و پنجه نرم می کنند. در تمامی این شرایط پزشک، جراحی تعویض مفصل زانو را برای بیمار انجام نمی دهد.

دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل زانو
دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل زانو

سن تعویض مفصل زانو در دوره نقاهت بسیار اثر گذار است. افراد جوان خیلی زودتر از افراد میانسال توان حرکتی خود را به دست می آورند. جراحی تعویض مفصل زانو بین 2 الی 4 ساعت زمان می برد که میزان مدت عمل به میزان آسیب دیدگی بستگی دارد.

بیمار عوارض کوتاه مدت ناشی از بیهوشی مانند سرگیجه و تهوع را تجربه خواهد کرد. بیمار لازم است که بین 5 تا 10 روز در بیمارستان بستری باشد تا وضعیت زانو و حال عمومی بیمار بررسی گردد.

بعد از عمل در محل جراحی، درد و تورم ایجاد می گردد. پزشک برای کاهش عوارض، داروهای مسکن، ضد التهاب و رقیق کننده خون تجویز می کند. بعد از عمل، بیمار برای راه رفتن احتیاج به عصا یا واکر دارد. به همین دلیل لازم است تا زمان ترخیص، یک همراه داشته باشد.

پزشک برای بیمار فیزیوتراپی تجویز می کند

پزشک برای بیمار فیزیوتراپی تجویز می کند. فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو بسیار اهمیت دارد. زیرا با انجام تمرینات فیزیوتراپی است که بیمار توان حرکتی خود را به دست می آورد. فیزیوتراپی همچنین به کاهش ورم زانو کمک می کند.

پزشک توصیه ها و دستورالعمل های لازم را به بیمار آموزش می دهد و موارد منع را به او گوشزد می کند. طول دوره نقاهت برای افراد مختلف متفاوت است.

در صورتی که بیمار تمرینات فیزیوتراپی خود را به خوبی انجام دهد و به توصیه های پزشک عمل کند، طی مدت 3 تا 6 هفته بعد از عمل می تواند به زندگی عادی خود برگردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو را مطالعه کنید.

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است و با دارو و فیزیوتراپی برطرف می گردد. اما اگر دردها بیشتر شد و ادامه دار بود، باید علت آن بررسی گردد. درد ممکن است بر اثر آسیب بافت های اطراف مانند تاندون ها و عصب ها باشد. گاهی نیز بر اثر انسداد عروق، درد شدید در زانو احساس می شود.

استخوان ران و استخوان زیر زانو در هنگام تعویض مفصل زانو ممکن است دچار آسیب شوند و حین جراحی، پزشک متوجه آسیب دیدگی نگردد. این آسیب دیدگی اطراف زانو ممکن است بر اثر پوکی استخوان ناشی از افزایش سن نیز باشد.

از دیگر دلایل بروز درد بعد از جراحی می توان به عدم رعایت دستورالعمل ها توسط بیمار نظیر فشار وارد کردن بر زانو اشاره کرد یا وجود عفونتی که در اثر عدم مصرف دارو افزایش یافته است. در صورت ادامه دار بودن و تشدید دردها باید به پزشک خود مراجعه کنید تا علت درد بررسی گردد.

مراقبت های تعویض مفصل زانو

مراقبت های تعویض مفصل زانو
مراقبت های تعویض مفصل زانو

همان طور که بیان شد، سن تعویض مفصل زانو بر دوره نقاهت و بازگشت توان حرکتی بیمار موثر است. با این حال مراقبت از پا و انجام تمرینات توصیه شده توسط متخصص فیزیوتراپی تاثیر زیادی بر نتایج عمل جراحی دارد.

بعد از جراحی، پزشک داروهایی را برای از بین بردن درد، عفونت، التهاب و لخته شدن خون توصیه می کند. مصرف به موقع داروها برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است.

گاهی پزشک برای کاهش دردها، بی حسی موضعی نیز تجویز می کند. در صورتی که دردهای زانو از بین رفت، بهتر است مصرف بی حسی موضعی و مسکن ها قطع شود.

بعد از عمل، احتمال لخته شدن خون در پا بسیار زیاد است. از این رو بسیار مهم است که بیمار داروهای رقیق کننده خون را به موقع مصرف نماید.

جلوگیری از لخته شدن خون

پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، تمریناتی را در بخش های ران، ساق و مچ پا به بیمار آموزش می دهد. پزشک استفاده از زانوبند طبی را نیز برای تسهیل حرکات زانو ضروری می داند.

فیزیوتراپی از اقدامات مهمی است که بیمار باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد و جلسات فیزیوتراپی را به تعویق نیندازد. فیزیوتراپی با هدف تقویت عضلات به بهبود دامنه حرکتی بیمار کمک شایانی می کند و باعث می شود که بیمار هر چه سریع تر بتواند بدون کمک راه برود و به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

بیمار باید تا چند ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت های سنگین مانند دویدن و دوچرخه سواری بپرهیزد. همچنین رانندگی کردن برای این بیماران ممنوع است.

نحوه خوابیدن بیمار نیز باید اصلاح گردد و به طرفین یا به پشت بخوابد. زمان برگشت به کار را پزشک با توجه به وضعیت بیمار تعیین می کند.

مراقبت های در منزل بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت های در منزل بعد از تعویض مفصل زانو
مراقبت های در منزل بعد از تعویض مفصل زانو

متخصص فیزیوتراپی، تمریناتی که باید در منزل انجام دهید را به صورت کامل به شما آموزش می دهد. تمرینات و حرکات شما در فیزیوتراپی و منزل به دقت بررسی می گردد تا به صورت صحیح و ایمن انجام دهید. بهتر است خودتان با متخصص فیزیوتراپی همکاری کنید تا روند بهبودی شما تسریع یابد.

تمرینات توصیه شده برای منزل تا جایی باید ادامه داشته باشد

تمرینات توصیه شده برای منزل تا جایی باید ادامه داشته باشد که پا خسته شود. انجام تمرینات بیش از میزان تعیین شده خطرناک است.

باید گفت که روند بهبودی وضعیت پا یک دوره درمان دارد و انجام بیش از حد تمرینات نه تنها سبب بهبودی سریع تر نمی شود، بلکه برای مفصل تعویض شده خطرناک است و سبب آسیب جدی می گردد.

بنابراین در حد تجویز شده تمرینات را انجام دهید و از مفصل خود خیلی کار نکشید. انجام فعالیت های روزمره بدون توجه به توصیه های پزشک عواقب خوبی را در بر ندارد.

از جمله تمرینات ورزشی که پزشک برای منزل توصیه می کند، شامل موارد زیر است:

 • خم کردن زانو تا جای توان در حالتی که بیمار ایستاده است.
 • خم کردن زانو با استفاده از دست در حالت دراز کشیده و ایستاده
 • خم کردن زانو با استفاده از نیروی مقاومتی مانند کش
 • تمرین با دوچرخه ثابت بدون فشار وارد کردن بر پا
 • انجام ورزش هایی مانند پیاده روی و شنا

توصیه می کنیم در کنار مطالعه این مقاله، مقاله ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو را مطالعه کنید.

دیگر مراقبت های در منزل

فرش ها و موکت هایی که احتمال سرخوردن بیمار وجود دارد، باید از منزل جمع شوند. همچنین وسیله هایی که سد راه بیمار هستند، باید کنار گذاشته شوند تا بیمار بتواند با عصا یا واکر به راحتی در منزل راه برود.

زمان استحمام، بیمار باید از یک صندلی استفاده کند. برای نشستن در منزل باید مبل یا صندلی انتخاب شود که ارتفاع مناسبی داشته باشد.

مراقبت های زخم

 • محل برش جراحی باید دائم تمیز و ضد عفونی شود.
 • برای زمان تعویض پانسمان، از پزشک مشورت بگیرید.
 • در مورد زمان استحمام بعد از جراحی نیز از پزشک سوال کنید.
 • در صورتی که در محل برش، قرمزی و ترشح ملاحظه کردید، فورا به پزشک مراجعه نمایید.
 • برای کاهش درد و تورم از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • وجود التهاب نشاندهنده لخته شدن خون می باشد. در صورت مشاهده به پزشک مراجعه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که سن تعویض مفصل زانو بالای 60 سال است. با این حال این یک قانون کلی نیست و پزشک با توجه به میزان آسیب دیدگی زانو ممکن است تشخیص دهد که برای بیمار جوان نیز باید تعویض مفصل زانو انجام گیرد.

برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو می توانید به بیمارستان ایرانشهر مراجعه کنید تا تحت نظر بهترین متخصصین ارتوپدی قرار بگیرید. جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی بسیار حساس است. به همین دلیل توصیه می شود که از متخصصین ماهر و با تجربه کمک بگیرید.

سوالات متداول

عوامل موثر برای تعویض مناسب مفصل زانو چیست؟

 • دقت بیشتر نسبت به سایر جراحی ها
 • استریل شدن وسایل
 • تعداد نفرات کمتردر اتاق عمل

چه مواردی پیش از عمل مفصل زانو باید انجام بپذیرد؟

مشاوره های قلبی عروقی از بیمار گرفته شود.

ورزش مجاز بعد از تعویض مفصل زانو برای جوانان چیست؟

 1. دوچرخه سواری
 2. شنا کردن
 3. قایق رانی
 4. پیاده روی
 5. وزنه برداری سبک

https://bit.ly/3qq2nOL

Table of Contents

یک پاسخ

 1. با عرض سلام و احترام. تمام مطالب را مطالعه نمودم عالی بود .
  من 79 سال سن دارم و طبق نظر پزشکان اورتوپد میبایستی هر دو زانوهایم تعویض مفصل بشوند توضیح آنکه من در 3.5 سال پیش عمل قلب باز داشتم و سه سال پیش پیس میکر قلب داشتم برای آریتمی . سئوال من :
  1- آیا امکان تعویض هر دو مفصل در یک زمان امکان دارد ؟ 2- آیا سن و بیماریهای من مناسب این عملها میباشد . 3- اگر یک به یک مفصل باید عمل انجام شود چه مدت بین دو عمل نیاز است . 4- جمع تقریبی هزینه های این عملها از قبیل آزمایشگاه – ویزیت های قبل و بعد از عملها – خرید دو مفصل مصنوعی آمریکائی – – اطاق عمل – بیهوشی موضعی – فیزیو تراپی – دارو و غیره چه مبلغ میباشد . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
با یک کلیک تماس بگیرید