لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک

Table of Contents

در این مقاله قصد داریم تا به تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک بپردازیم. همراه ما باشید.

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک برای افراد نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد. هنگامی ‌که به رباط صلیبی صدمه‌ای وارد می‌شود، این مسئله روی قدرت زانو تأثیرگذار می‌باشد و در نهایت سبب می‌شود تا قدرت موجود زانو از بین برود و روی محدودیت دامنه‌ی حرکتی زانو نقش منفی خواهد داشت.

برای این ‌که تحرکات کامل ناشی از پارگی شدید و آسیب ‌دیدگی زانو برطرف شود، اغلب افراد نیاز به استفاده از عمل‌های جراحی و توانبخشی دارند. البته مهم‌ترین توصیه این است که بعد از عمل، فرد تمرینات مربوط به بازگشت دامنه حرکتی را به ‌درستی انجام بدهد.

ویدئو تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک مسئله بسیار مهمی است. حال اگر شما نیز نیازمند استفاده از این نوع عمل هستید، باید بدانید که تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک مسئله بسیار مهمی است که قصد داریم شما را در رابطه با این ‌موضوع راهنمایی کنیم.

یک سال بعد از عمل رباط صلیبی چه مراقبت های لازم است؟ لطفا برای دریافت پاسخ کلیک نمایید.

اینفوگرافیک تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک

اینفوگرافیک تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک
اینفوگرافیک تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک

اگر قصد انجام عمل زانو و رباط صلیبی را دارید، بیمارستان ایرانشهر به عنوان بهترین مرکز درمانی، می‌تواند بهترین امکانات را در اختیار شما قرار بدهد. پس در ادامه این مطلب با ما باشید تا بیشتر در رابطه با تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک بگوییم.

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک چیست؟

برای انجام تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک روی هرکدام از بخش های زیر کلیک نمایید:

 1. پل زدن(Bridging)
 2. نشستن روی ماهیچه سرینی (Glute sets)
 3. پشت پای همسترینگ (Hamstring Curls)
 4. پاشنه بالا آمده (Heel raises)
 5. حرکت کشویی پاشنه (heel slide)
 6. انقباض عضله چهار سر ران (quad sets)
 7. خم اندک زانو در حالت ایستاده (shallow standing knee bends)
 8. پای صاف بلند شده به سمت جلو (straight leg raise to the front)
 9. پای صاف بلند شده به سمت بیرون (straight leg raise to the outside)

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

فهرست مطالب این مقاله به شرح زیر می‌باشد:

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک چه اهمیتی دارد؟

چگونه می‌توان تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک را انجام داد؟

پل زدن(Bridging)

نشستن روی ماهیچه سرینی (Glute sets)

پشت پای همسترینگ (Hamstring Curls)

پاشنه بالا آمده (Heel raises)

حرکت کشویی پاشنه (heel slide)

انقباض عضله چهار سر ران (quad sets)

خم اندک زانو در حالت ایستاده (shallow standing knee bends)

پای صاف بلند شده به سمت جلو (straight leg raise to the front)

پای صاف بلند شده به سمت بیرون (straight leg raise to the outside)

حرف پایانی

 

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک چه اهمیتی دارد؟

تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک چه اهمیتی دارد؟
تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک چه اهمیتی دارد؟

بعد از این ‌که جراحی مد نظر روی رباط صلیبی قدامی افراد شکل می‌گیرد، باعث از بین رفتن مقاومت زانو، حرکت و قدرت آن خواهد شد. اگر پزشک شما تشخیص داده است که نیاز به جراحی رباط صلیبی دارید، باید حتما از آن بهره‌مند شوید تا بتوانید خیلی زود قدرت و توانایی را در بخش زانوهای خود مجدداً به دست بیاورید.

امکان دارد به پزشکانی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، قبل ‌از شروع درمان، تمرینات بازیابی قدرت ماهیچه و توانایی حرکت زانو را برای شما در نظر بگیرند.

البته این درمان فقط به‌ عنوان توانبخشی می‌باشد و یا در کنار جراحی می‌تواند تاثیر بسیاری روی زانو داشته باشد. به ‌همین دلیل است که تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک اهمیت دارد. البته نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم نیز منشأ مهمی برای اهمیت این نوع تمرینات می‌باشد.

زانو بعد از این نوع جراحی محکم نیست و امکان درد در این نواحی بسیار است. در کنار آن دامنه حرکتی افراد بسیار محدود می‌شود. بنابراین احتمال دارد که به آماس مفصلی یا استخوانی دچار شوید.

برای تکان دادن مجدد زانو بعد از جراحی، باید به تقویت ماهیچه‌های ران بپردازید

برای تکان دادن مجدد زانو بعد از جراحی، باید به تقویت ماهیچه‌های ران بپردازید و ورزش‌هایی را برای آن‌ها در نظر بگیرید. برنامه‌های توانبخشی بعد از جراحی با همین هدف اعمال خواهد شد.

شدت تمرینات به ‌آرامی و به ‌تدریج افزایش پیدا می‌کند. اما نباید در حین انجام این نوع تمرینات، درد را احساس کنید. بهترین روند برای پیشرفت تمرینات شرایطی است که بتوانید این تمرینات را تحت نظر جراح زانو انجام بدهید.

حال در ادامه قصد داریم تا تمریناتی که بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک کاربرد خواهند داشت را برای شما بررسی و ارزیابی کنیم. امکان دارد پزشکانی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، تمرینات ویژه‌ای را برای شما در نظر داشته باشند.

همین موضوع باعث می‌شود تا قبل از این که از هر گونه فعالیت‌های ورزشی بهره‌مند شوید، با پزشک خود مشورت کنید تا طبق شرایط شما، تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک را برای شما در نظر بگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی مینیسک زانو چقدر طول میکشد را مطالعه کنید.

چگونه می‌توان تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک را انجام داد؟

چگونه می‌توان تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک را انجام داد؟
چگونه می‌توان تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک را انجام داد؟

از متداول‌ترین تمریناتی که برای رباط صلیبی و مینیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشستن در حال انقباض عضله‌های چهار سر ران می‌باشد. برای این حالت باید پاها را به‌ صورت کشیده بالا برد و به‌ صورت صاف در حرکت کشویی انجام داد.

هنگامی ‌که علائم افراد کاهش پیدا می‌کند، میزان توانایی تحمل وزن روی زانوها بیشتر خواهد شد و در این شرایط حرکاتی همانند درازکش از بغل به ‌همراه پای بالا رفته می‌تواند کمک کند.

موارد دیگری همچون بلند کردن پاشنه، پل، مینی اسکات، پیچش، همسترینگ در حالت دمرو به ‌عنوان مهم‌ترین تمرینات به حساب خواهند آمد. اما قطع به ‌یقین نمی‌توان تشخیص داد که این تمرین برای شما مناسب است.

زیرا امکان دارد متخصصان ارتوپدی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، تمرینات خاصی را برای محدوده آسیب‌ دیده شما تجویز کنند. قبل ‌از این‌ که هر گونه فعالیت ورزشی را انجام بدهید، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست علائم پارگی رباط مچ پا دیدن کنید.

به ‌آرامی شروع به تمرین کنید

بعد از این‌ که متوجه شدید تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک چگونه اتفاق می‌افتد، به ‌آرامی شروع به تمرین کنید و سپس شدت آن را افزایش دهید.

مهم‌ترین مسئله این است که در هنگام تمرینات نباید هیچ‌گونه دردی روی زانوی شما وارد شود. برای این‌ که بهترین پیشرفت‌ها را در تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک داشته باشید، بهتر است با پزشکان متخصصی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، مشورت کنید.

پل زدن(Bridging)

یکی از مهم ‌ترین تمرینات برای این شرایط پل زدن می‌باشد که نتیجه‌ بسیاری روی ماهیچه‌های اطراف پایین‌تر و مفصل‌های ران دارد. تمرین پل زدن بر پاشنه روی همسترینگ اتفاق می‌افتد.

نیاز دارید که ۸ تا ۱۲ بار تمرین پل را تکرار کنید تا برای تقویت زانو نتیجه‌بخش باشد. اما در شرایطی که درد را احساس می‌کنید، دیگر تمرین پل زدن را ادامه ندهید.

برای این شرایط باید روی زمین به پشت دراز بکشید و به‌ نحوی باشید که پاشنه‌های پا روی زمین فشرده شود و ساق هر ۲ زانو خم شده باشد. این حالت بدن به گونه ایست که زانوها زاویه ۹۰ درجه‌ای به خود خواهند گرفت.

مرحله بعدی این است که عضلات شکم خود را به سمت داخل بکشید و کمک کنید که ستون فقرات سفت شود. در شرایطی که پاشنه پاها روی زمین قرار داده شده ‌است، بخش سرینی را فشرده کنید و از زمین جدا کنید.

با بالا بردن ناحیه‌ سرینی تا جایی‌ که تمامی اندام شما همچون زانوها، باسن، شانه در یک خط صاف قرار بگیرند، برای این تمرین مناسب می‌باشد.

در مرحله بعدی نیاز است تا ۶ ثانیه در این حالت بمانید و سپس به ‌آرامی دستان خود را به زمین نزدیک کنید و پایین آورید. سپس می‌توانید ۱۰ ثانیه استراحت داشته باشید و ست بعدی را شروع کنید.

نشستن روی ماهیچه سرینی (Glute sets)

نشستن روی ماهیچه سرینی (Glute sets)
نشستن روی ماهیچه سرینی (Glute sets)

پرسنل بیمارستان ایرانشهر در زمینه انجام عمل رباط صلیبی و مینیسک تخصص بسیار بالایی دارند و استفاده از تمرینات نشستن روی ماهیچه سرینی را در این شرایط برای بیمار مفید می‌دانند.

برای این‌ که عضلات نشیمنگاه شما تقویت شود، باید روی ماهیچه‌های سرینی بنشینید. این عضله‌ها اهمیت بسیاری در نشیمنگاه در هنگام دراز کردن پاها و چرخیدن دارند.

اگر چندین‌بار در طول روز این تمرین را تکرار کنید و تعداد آن بین ۸ تا ۱۲ بار برسد، تأثیر بسیار خوبی برای تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک خواهد داشت. برای انجام این ورزش نیاز است تا شرایط زیر را دنبال کنید.

 • باید به پشت دراز بکشید و تکیه خود را روی آرنج‌ها قرار بدهید.
 • تا جایی‌ که توان دارید، نشیمنگاه خود را سفت کنید و حدود ۶ ثانیه در این حالت باقی بمانید.

پشت پای همسترینگ (Hamstring Curls)

پشت پای همسترینگ (Hamstring Curls)
پشت پای همسترینگ (Hamstring Curls)

تقویت شدن ماهیچه‌های پشت ران بعد از انجام عمل رباط صلیبی و مینیسک مسئله‌ بسیار مهمی است و به واسطه متخصصین بیمارستان ایرانشهر، به بیمارانی که تحت عمل رباط صلیبی و مینیسک زانو بوده­اند، بسیار توصیه می­شود.

تمرین همسترینگ می‌تواند باعث تقویت زانوها شود. پس بهتر است این حرکت را بین ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید. برای این ‌که این تمرین را بعد از عمل رباط صلیبی به ‌درستی انجام بدهید، نیاز است که شرایط زیر را دنبال کنید.

باید در حال درازکش روی شکم باشید و تا جای ممکن زانوها را صاف کنید.

اگر فشاری روی کاسه زانوهای خود احساس می‌کنید، یک پارچه را به‌ صورت رول در بیاورید و آن را در ناحیه بالای زانو قرار بدهید تا فشار از روی کاسه زانو برداشته شود.

باید با بلند کردن پای آسیب‌ دیده، زانو را خم کنید و آن را به ‌آرامی به باسن نزدیک کنید

حال باید با بلند کردن پای آسیب‌ دیده، زانو را خم کنید و آن را به ‌آرامی به باسن نزدیک کنید. اگر در این شرایط احساس درد داشتید، بهتر است بدون خم کردن زیاد زانو، مجدداً حرکت را تکرار کنید. زیرا این شرایط دیگر درد را برای شما به وجود نمی‌آورد.

اگر پزشک برای شما استفاده از تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک را با استفاده از وزنه‌های پابند در نظر می‌گیرد، می‌توانید آن‌ها را به مچ پا ببندید.

البته نباید وزن آن‌ها بیشتر از ۲ کیلوگرم باشد. اگر دسترسی به وزنه‌ های پابند ندارید، استفاده از چند کنسرو و بطری آب ‌معدنی در یک کیسه پلاستیکی همان نقش را ایفا خواهد کرد و می‌توانید آن را دور مچ پای خود بیندازید تا باعث تقویت بیشتر در هنگام انجام تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک شود.

البته اگر از وزنه‌ها استفاده می‌کنید، دیگر نیاز نیست که پای خود را ۳۰ سانتی‌متر بالاتر بیاورید تا فرایند تمرین همسترینگ انجام بگیرد.

پیشنهاد می کنیم از پست مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو دیدن کنید.

پاشنه بالا آمده (Heel raises)

پاشنه بالا آمده (Heel raises)
پاشنه بالا آمده (Heel raises)

متخصصینی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت می‌کنند، توصیه می‌کنند که استفاده از تمرین پاشنه بالا آمده بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک می‌تواند کاربرد بسیار بالایی را داشته باشد.

در واقع استفاده از این ورزش باعث تقویت عضله‌های ماهیچه‌ای ساق پا خواهند شد و تکرار کردن این تمرین به مدت ست‌ های ۸ تا ۱۲ تایی در طول روز به افراد کمک خواهد کرد. برای این ‌که بهترین شرایط را در هنگام انجام این تمرین سپری کنید، نکات زیر به کمک شما خواهد آمد.

 • برای انجام این تمرین باید پاها را ۱۰ سانت از یکدیگر فاصله بدهید و در حالی ‌که دست خود را روی میز جلویی گذاشته‌اید، در این حالت بمانید.
 • سپس نیاز است در حالی ‌که زانو کاملاً صاف می‌باشد، به ‌آهستگی پاشنه پای خود را از زمین بلند کنید و در این حالت بمانید. با گذشت ۶ ثانیه سپس می‌توانید پاشنه‌ها را پایین بیاورید و به حالت اولیه خود بازگردید.
 • تکرار این حرکت در طول روز باعث تقویت ساق پا و همین بعد از تمرین شود.

حرکت کشویی پاشنه (heel slide)

حرکت کشویی پاشنه (heel slide)
حرکت کشویی پاشنه (heel slide)

یکی دیگر از تمریناتی که به توصیه پزشکان متخصص بیمارستان ایرانشهر به ‌عنوان تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک پیشنهاد می‌شود، حرکت کشویی پاشنه می‌باشد.

در واقع این حرکت کمک می‌کند که محدودیت‌های حرکتی خود را برطرف کنید و باعث تقویت شدن عضله‌های بالای ران خواهد شد. برای این که نتیجه بهتری از این تمرین بگیرید، باید آن را ۲ تا ۴ بار در بازه زمانی مختلف در طول روز انجام بدهید.

شرط انجام این تمرین رعایت نکات زیر می‌باشد.

 • باید روی زمین یا تخت با پایه، کاملاً کشیده و صاف دراز بکشید.
 • طبق تصویر نشان‌داده‌ شده به ‌آرامی پای خود را به سمت باسن جمع کنید.
 • پاشنه پا همچنان روی زمین باقی بماند اما زانو در حالت خم شده می‌باشد.
 • سپس لازم است حرکت پاشنه پا را تا جایی ادامه بدهید که زانو کاملاً خم شود.
 • اگر این حرکت برای شما دشوار می‌باشد، کمی پشت داخل زانو را احساس کنید.
 • برای نتیجه بخشی بهتر ۶ ثانیه در همین حالت باقی بمانید.
 • سپس پا و زانو را صاف کنید تا کاملاً در حالت تخت روی زمین قرار بگیرد.

انقباض عضله چهار سر ران (quad sets)

انقباض عضله چهار سر ران (quad sets)
انقباض عضله چهار سر ران (quad sets)

انقباض عضله ۴ سر ران به‌ عنوان یکی از تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک می‌تواند کمک کند تا با تقویت کردن ماهیچه‌های بالای ران خود عملکردهای حرکتی بهتری را انجام دهید.

فرایند انجام این تمرین به گونه ایست که عضلات ۴ سر ران منقبض می‌شود و باید در حالت محکم نگه ‌داشته شود تا بتواند نتیجه بهتری در تمرینات افراد داشته باشد.

پزشکان متخصص در بیمارستان ایرانشهر به ‌عنوان بهترین مرکز برای عمل رباط صلیبی اعلام می‌کنند که ۸ تا ۱۲ بار تکرار و انجام چندین ‌بار این تمرین در طول روز می‌تواند نتیجه خوبی را در بر داشته باشد.

بهتر است از شرایط زیر در هنگام انجام این تمرین بهره ببرید.

 • روی زمین بنشینید و در حالی ‌که پای آسیب‌ دیده را جلوی پای خود صاف و کشیده نگه داشته‌اید، این تمرین را انجام بدهید.
 • ماهیچه‌های بالای ران خود را با فشردن نواحی زیر زانو روی زمین محکم کنید.
 • ۶ ثانیه در همین حالت بمانید و بعد از گذشت این زمان ۱۰ ثانیه به پا استراحت بدهید و ست‌ های بعدی را آغاز کنید.
 • اگر احساس درد و یا ناراحتی در زیر کاسه زانو دارید، می‌توانید از یک حوله کوچک رول شده برای ناحیه زیر زانو استفاده داشته باشید.

خم اندک زانو در حالت ایستاده (shallow standing knee bends)

خم اندک زانو در حالت ایستاده (shallow standing knee bends)
خم اندک زانو در حالت ایستاده (shallow standing knee bends)

معتبر‌ترین مرکز برای استفاده از عمل رباط صلیبی و مینیسک، بیمارستان ایرانشهر می‌باشد. اما توصیه پزشکان استفاده از تمرینات بعد از این نوع عمل است و خم کردن زانو در حالت ایستاده برای تقویت ران بعد از این نوع عمل بسیار مهم و ضروری است.

اما این تمرین باید در شرایطی انجام بگیرد که فرد در کمترین حالت درد می‌باشد. یعنی بعد از انجام عمل هیچ‌گونه دردی روی زانوی بیمار وجود نداشته باشد.

اگر شرایطی همچون خالی شدن زانوی آسیب‌ دیده، قفل شدن زانو، تق‌ تق کردن و دیگر موارد را ندارید و دردی در این ناحیه احساس نمی‌کنید،

پزشکان توصیه می‌کنند که بین ۸ تا ۱۲ بار این حرکت را تکرار کنید. شرایط انجام آن به‌ نحو زیر می‌باشد.

 • پاها را به ‌اندازه عرض شانه باز کنید و سر پا بایستید و دستان خود را روی صندلی یا میزی که در جلویتان قرار دارد، بگذارید.
 • باید در شرایط اسکات قرار بگیرید و به ‌آرامی زانوها را خم کنید.
 • در واقع باید در حالتی قرار بگیرید که قصد دارید روی یک صندلی بنشینید. نباید زانوها از پنجه پا جلوتر باشد.
 • برای انجام این حرکت باید ۱۵ سانتیمتر پایین بیایید. پاشنه پاها باید روی زمین ثابت باقی بماند.
 • در مرحله بعد به‌ آرامی بایستید و این حرکت را چندین ‌بار در طول روز انجام بدهید.

پای صاف بلند شده به سمت جلو (straight leg raise to the front)

پای صاف بلند شده به سمت جلو (straight leg raise to the front)
پای صاف بلند شده به سمت جلو (straight leg raise to the front)

برای تقویت عضله‌های بالای ران و اطراف باسن، استفاده از تمرین پای صاف و بلند شده به سمت جلو بسیار مفید می‌باشد. در شرایطی که بتوانید این عملکرد را بین ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید، می‌تواند بسیار نتیجه ‌بخش باشد.

توصیه پزشکان و متخصصین بیمارستان ایرانشهر برای افرادی که عمل رباط صلیبی انجام داده‌اند، استفاده از این تمرین می‌باشد. شرایط انجام آن به ‌شرح زیر است.

لازم است به پشت دراز بکشید و یک زانو را خم کنید و کف پای خود را روی زمین قرار بدهید.

باید بدانید که پای آسیب‌ دیده باید کاملاً صاف باشد.

در زمان انجام این حرکت، انحناهای طبیعی در بخش پایین کمر شکل می‌گیرد.

لطفا از پست راه رفتن بعد از عمل رباط صلیبی دیدن کنید.

اگر انحنای طبیعی در بخش کمر وجود دارد، باید بتوانید دست‌های خود را بین گودی کمر و زمین بگذارید

اگر انحنای طبیعی در بخش کمر وجود دارد، باید بتوانید دست‌های خود را بین گودی کمر و زمین بگذارید و در شرایطی قرار بگیرید که کف دستان شما زمین را لمس کند و پشت دستان شما با کمر در تماس باشد.

سپس لازم است عضلات پای عمل شده را محکم کنید و فشار بسیاری به پشت زانو روی زمین بیاورید. در این حالت زانو باید صاف نگه‌ داشته شود.

نقش عضله‌های ران در این حرکت به گونه‌ای است که باید محکم باشند. سپس در حالی ‌که پای آسیب‌ دیده را بالا آورده‌اید و در حالتی قرار گرفته‌اید که حدوداً ۳۰ سانتیمتری پای شما با زمین فاصله دارد، ۵ ثانیه مکث کنید و مجدداً پا را به ‌آرامی پایین بیاورید.

پای صاف بلند شده به سمت بیرون (straight leg raise to the outside)

پای صاف بلند شده به سمت بیرون (straight leg raise to the outside)
پای صاف بلند شده به سمت بیرون (straight leg raise to the outside)

تمامی تمرین‌هایی که پزشکان در دوره بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک به بیمار گوشزد می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند.

پزشکانی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، استفاده از تمرین پای صاف و بلند شده به سمت بیرون را در این شرایط مفید و ضروری می‌دانند. زیرا استفاده از این تمرین کمک می‌کند که ماهیچه‌های اطراف باسن محکم شوند.

انجام دادن ۸ تا ۱۲ بار این حرکت در طول روز کمک بسیاری به سرعت بخشیدن درمان زانو بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک خواهد کرد.

برای این ‌که این حرکت را به ‌درستی انجام بدهید، مواردی که در ادامه شرح می‌دهیم را به خاطر بسپارید.

 • برای این نوع تمرین باید به پهلو دراز بکشید و پای آسیب ‌دیده را در بخش بالا قرار بدهید.
 • مهم‌ترین عملکرد این است که ماهیچه‌های جلوی ران پای آسیب‌ دیده منقبض شوند. این شرایط کمک می‌کند تا زانو صاف بماند.
 • سپس لازم است که پا و باسن را کاملاً در راستای بدن خود بگذارید و در صورتی که زانو به بخش جلو متمایل می‌شود، باسن خود را به عقب هل ندهید.
 • حال لازم است تا پای آسیب ‌دیده را به سمت سقف ببرید و در شرایطی قرار بدهید که حدوداً ۳۰ سانتیمتر از زمین فاصله بگیرد.
 • برای نتیجه دهی بهتر، ۵ ثانیه در همین حالت بمانید و سپس به ‌آرامی به حالت قبلی خود بازگردید و پای آسیب ‌دیده را به پایین بیاورید.
 • تکرار این حرکت به مدت ۸ تا ۱۲ بار در طول روز کمک بسیاری به تقویت ماهیچه‌های اطراف باسنتان خواهد کرد.

حرف پایانی

کاملاً درست است که استفاده از عمل برای زانوها می‌تواند آسیب‌هایی که روی رباط صلیبی و مینیسک ایجاد شده‌ است را برطرف کند. اما نیاز دارید تا این عمل را تحت تخصص پزشکانی با مهارت انجام دهید. بیمارستان ایرانشهر، امکانات و تجهیزات متعددی را در زمینه‌های عمل زانو دارد.

با توجه به تخصص پزشکان مجرب بیمارستان ایرانشهر، استفاده از تمرینات بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک به شما کمک می‌کند تا نتیجه بهتری از این عمل دریافت کنید.

در این مطلب برخی از تمرینات مهم که می‌تواند به شما کمک کند تا قدرت از دست ‌رفته زانوهای خود را بازگردانید را ذکر کردیم. امیدواریم که توضیح این مسائل نیز بتواند به شما کمک کند تا در بیمارستان ایرانشهر بهترین عمل رباط صلیبی و مینیسک را پشت سر بگذارید و به ‌سلامتی کامل برسید.

سوالات متداول

ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی چیست؟

 • اسلاید پاشنه
 • تقویت عضله چهار سر ران بعد از عمل رباط صلیبی
 • خم کردن زانو در حالت دمر

رانندگی بعد از عمل رباط صلیبی چه زمانی مجاز است؟

اگر زانوی راست عمل شده باشد تا شش هفته نباید رانندگی کرد و اگر پای چپ باشد بمدت 3 هفته.

منبع:

w88721

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید