لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

آیا تپش قلب خطرناک است

آیا تپش قلب خطرناک است

Table of Contents

در این مقاله از سایت بهترین متخصص قلب در تهران سعی داریم تا در این خصوص که آیا تپش قلب خطرناک است ، توضیحات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

قبل از مطالعه این مقاله بهتر است با مفهوم آریتمی های خطرناک قلبی آشنا شوید.

ضربان قلب شخص در صورتی که خیلی کم و یا زیاد باشد، می تواند امری خطرناک تلقی شود. پارامترهای خطرناک تاثیر زیادی روی ضربان قلب دارند. heart beat در طی روز به منظور تامین نیازهای بدن تغییر می کند.

ضربان قلب در هنگام فعالیت های شدید بیشتر می شود و در زمانی که شخص در حالت خواب و یا آرامش است، به حداقل مقدار خود می رسد. همان طور که همه شما می دانید، در هنگام اضطراب، تب و یا حاملگی، ضربان قلب با تغییرات بسیار همراه است.

شناخت از الگوی ضربان قلب عادی شخص می تواند به این مسئله که آیا تپش قلب خطرناک است، به وی کمک بسیار کند. در این راستا می توانید از متخصصین قلب بیمارستان ایرانشهر کمک بگیرید.

ویدئو آیا تپش قلب خطرناک است

بیمارستان ایرانشهر، از معتبرترین مراکز درمانی در این ارتباط می باشد. با ما همراه باشید تا در خصوص تپش قلب، دلایل، ضربان قلب مطلوب و هر سوال دیگری که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود، اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

آیا تپش قلب خطرناک است

این مشکل ممکن است ناخوشایند باشد، اما معمولا بی خطر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش آیا تپش قلب خطرناک است کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

عناوین مقاله:

تپش قلب چیست؟

آیا تپش قلب خطرناک است؟ توضیح دهید.

علائم تپش قلب را نام ببرید.

شایع ترین علل آریتمی قلب چیست؟

در مواقع مختلف، ضربان قلب نرمال بایستی چقدر باشد؟

عوامل تاثیرگذار بر ضربان قلب را ذکر کنید.

در چه مواقعی بایستی به متخصص قلب مراجعه کرد؟

اقداماتی که می تواند در کاهش تپش قلب موثر باشد را توضیح دهید.

الزاماتی که به پیشگیری و یا معالجه آریتمی قلب کمک می کند را توضیح دهید.

نتیجه گیری

 

تپش قلب

تپش قلب
تپش قلب

پیش از توضیح در این باره که آیا تپش قلب خطرناک است، بهتر است در مورد heartbeat توضیحاتی را در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار دهیم.

یکی از نشانه های مشکلات قلبی و حس ضربان قلبی که می تواند بسیار سریع و یا محکم باشد، درک این موضوع است که هنگامی که قلب، ضربانی را از دست بدهد و یا دچار لرزش شود را تپش قلب می گویند.

در حقیقت در حالت طبیعی، اشخاص روی ضربان قلب تمرکز ندارند، بلکه هنگامی ضربان فوق را احساس می کنند که به تپش قلب دچار شوند. شاید ضربان قلب سخت در ناحیه قفسه سینه، گردن و یا حتی گلو احساس شود که این مشکل بسیار ترسناک و یا آزاردهنده است.

به طور معمول تپش قلب عارضه ای جدی نیست، لذا در بیشتر موارد خود به خود علائم آن کاهش و یا رفع می شود. طبق نظر متخصصین، در بیشتر موارد به دلیل استفاده بسیار از نیکوتین، کافئین و یا الکل و همین طور اضطراب و استرس این مشکل در فرد ایجاد می شود.

علاوه بر این شاید زمانی که شخص باردار است، با تپش قلب بیش از حد طبیعی همراه شود. در موارد کمیاب، ضربان قلب می تواند بیانگر مشکلات جدی تر قلبی عروقی در فرد باشد که بهتر است در چنین شرایطی، تحت نظر مجرب ترین متخصصین قلب و عروق در بیمارستان ایرانشهر قرار بگیرد.

پیشنهاد می کنیم از پست آیا آنژیو قلب خطرناک است دیدن کنید.

به چه دلیل ضربان قلب در فرد ایجاد می شود؟

به دلیل این که قلب وظیفه مهمی را بر عهده دارد، می تپد. به این معنا که جریان خون را که محتوای مواد مغذی و اکسیژن بسیار است را به کلیه بخش های بدن ارسال می کند.

باید بدانید که این عضو حیاتی بدن، CO2 تولید شده به وسیله بدن که از جمله مواد دفعی بدن به شمار می آیند را به ریه هدایت می کند تا شما آن ها را به راحتی از بدن دفع کنید. زمانی که در سیستم فوق اشتباهی ایجاد شود، شاید با بروز ضربان قلب بسیار روبرو شوید که امری طبیعی است.

در مجموع قلب می داند که چه هنگام بر حسب پالس های الکتریکی از طریق سینوویال نود که مجموعه ای از سلول ها هستند، فشرده شود.

بطن راست قلب، سلول های فوق را در بر دارند که به آن ها atrium هم گفته می شود. در صورتی که Synovials، ضربان الکتریکی ضعیفی را ارسال کند، شاید شما این احساس را که می تواند خطرناک باشد را تجربه کنید.

نشانه های تپش قلب

نشانه های تپش قلب
نشانه های تپش قلب

نشانه ها به همراه ضربان قلب بنابر علت بروز آن می تواند در هر شخص مبتلا متفاوت باشد. در صورتی که براثر یک حمله اضطرابی و یا panic به تپش قلب شدید دچار شوید، احتمال دارد در همان حین با تعریق و یا تهوع بسیار همراه شوید.

در مشکلات تیروئیدی و تقلیل میزان گلوکز خون، علاوه بر نشانه های مرتبط به بیماری ممکن است شخص با تپش قلب روبرو شود که در چنین شرایطی، اولین سوالی که ممکن است برای بیماران مطرح شود به این موضوع اختصاص دارد که آیا تپش قلب خطرناک است یا مشکلی را برای فرد به همراه ندارد.

بهتر است بدانید که تپش قلب حاصل از بیماری آنمی (کم خونی) شاید با علائمی همچون ضعف، رنگ پریدگی و یا خستگی در فرد همراه باشد.

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، در موارد کمیاب، ایجاد ضربان قلب می تواند بیانگر بیماری جدی در این عضو حیاتی در بدن باشد که در چنین شرایطی شاید با نشانه هایی مانند تنگی نفس شدید، گیجی، درد در ناحیه قفسه سینه و یا بیهوشی همراه است که نیاز است پیگیری های لازم در بیمارستان ایرانشهر به شکل جدی انجام شود.

زمانی که heartbeat برآمده از اختلالات قلبی در فرد است، شاید پیامدهایی را به دنبال داشته باشد که می توان به:

ایست قلبی 2) نارسایی قلبی 3) بیهوشی 4) گرفتگی عروق مغزی در اثر لخته یا استروک اشاره کرد.

رایج ترین علل تپش قلب

رایج ترین علل تپش قلب
رایج ترین علل تپش قلب

طبق نظر متخصصین قلب و عروق بیمارستان ایرانشهر، علل متعددی برای بروز ایجاد ضربان قلب در فرد وجود دارد که شاید مربوط به قلب بوده و یا علل نامشخصی داشته باشد. دلایل غیر مرتبط با قلب عبارتند از:

احساسات سخت که بیشتر در اثر حملات پانیک در فرد ایجاد می شود همچون استرس، ترس و یا اضطراب از دلایل غیر مرتبط به شمار می آیند که ممکن است فرد با تپش قلب مواجه شود.

یکی دیگر از علل غیر وابسته به قلب در افراد، افسردگی است.

مصرف نیکوتین، کافئین، الکل و یا دیگر مواد مخدر همچون آمفتامین و یا کوکائین سبب ضربان قلب شدید در فرد می شود.

تغییرات هورمونی در دوران بارداری، قاعدگی و یا پیش از یائسگی در بانوان از متداولترین نشانه های علل ضربان قلب در این گروه از افراد است که طبق تشخیص پزشک معالج، ضربان قلب سخت از علائم آنمی در دوران حاملگی به شمار می آید.

مصرف داروها از جمله مکمل های رژیمی، داروهای تنفسی آسم، Decongestant (ضداحتقان ها) و بعضی داروها که برای پیشگیری از تپش قلب بی نظم (آریتمی ها) و یا معالجه هیپو تیروئیدی (کم کاری تیروئید) به کار برده می شوند، از متداول ترین دلیل این مشکل در فرد هستند.

بعضی مکمل های گیاهی و یا تغذیه ای و نیز سطح غیر نرمال الکترولیت ها

بعضی مکمل های گیاهی و یا تغذیه ای و نیز سطح غیر نرمال الکترولیت ها، از دیگر علل در عارضه فوق می باشند.

در ادامه به سایر علل تپش قلب می پردازیم:

برخی از اشخاص پس از مصرف مواد غذایی سنگین که سرشار از چربی و یا کربوهیدرات ها هستند، ممکن است با مشکل فوق مواجه شوند.

استفاده از غذاهای حاوی مقادیر بسیار MSG (مونوسدیم گلوتامات)، سدیم و نیترات ها ممکن است سبب بروز ایجاد این چنین مشکلی در شخص شود.

چنانچه بعد از استفاده از مواد غذایی خاصی دچار تپش قلب شدید می شوید، احتمال دارد بروز این عارضه به دلیل حساسیت های غذایی باشد.

توجه به خوراکی های استفاده شده در طول روز برای آگاهی از مصرف غذایی که بایستی از آن بپرهیزیم، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

آریتمی

در مواردی که تپش قلب شدید مربوط به مشکلات قلبی باشد، درصد این که سبب آریتمی در فرد شود بسیار است.

حملات قلبی سابق، اختلالات انسداد عروق قلب و یا عروق کرونر و نارسایی قلبی و یا بیماری هایی از جمله ماهیچه ای و یا دریچه قلب، شرایطی به شمار می آیند که شاید سبب بروز ابتلا به این مشکل در فرد شود.

دقت داشته باشید که چنانچه با پرکاری تیروئید، بارداری، استرس بسیار و یا استفاده از داروهای حاوی محرک ها همچون برخی از داروهای آسم و یا سرماخوردگی و سایر اختلالات قلبی نظیر مشکلات قلبی، جراحی قلبی سابق و یا تپش قلب نامنظم همراه هستید، در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارید.

در انتها بایستی متذکر شویم که پرکار بودن تیروئید نیز سبب تولید تیروکسین بسیار و در نتیجه افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

بروز رویداد فوق باعث تپش قلب نامنظم و سریع در شخص خواهد شد که نشانه ی نظیر لاغری و یا پرخوری ناگهانی را به دنبال دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به متخصصین بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

ضربان قلب نرمال در مواقع متعدد

ضربان قلب نرمال در مواقع متعدد
ضربان قلب نرمال در مواقع متعدد

در این بخش از مقاله آیا تپش قلب خطرناک است، بایستی به ضربان قلب مطلوب در حالت های مختلف به منظور آگاهی بیشتر شما بپردازیم.

شخص بایستی به شکل منظم مورد بازبینی قرار بگیرد تا بدین وسیله ضربان قلب را در زمان داشتن فعالیت های ورزشی و یا استراحت معین کند.

این امر به فرد کمک می کند تا در شرایط تغییر تپش قلب که احتمال دارد خطرناک و یا طبیعی باشد، استنباط بهتری داشته باشد.

با توضیحاتی که در ادامه متذکر می شویم، به شما آموزش خواهیم داد که به چه صورت نبض خود را در مواقع متعدد اندازه گیری کنید.

در زمان استراحت:

تپش قلب معمولی در این حالت برای اغلب بزرگسالان در هر دقیقه بین شصت الی صد ضربان است. با این وجود، بعضی از اشخاص با ضربانی غیر از محدوده ذکر شده همراه هستند اما کاملاً در شرایط مطلوب و سالمی قرار دارند. به طور مثال، یک ورزشکار منتخب در این حالت با ضربان قلب چهل دور در هر دقیقه همراه است.

زمان ورزش:

در زمانی که شخص تمرینات فیزیکی بسیار را انجام می دهد، ضربان قلب افزایش می یابد. بیشترین تپش قلب شخص در این هنگام حداکثر heart beat او است.

این مورد با بالا رفتن سن در شخص تا حد بسیار تقلیل می یابد. گفتنی است که تپش قلب مطلوب یا هدف برای داشتن فعالیت های ورزشی با بالا رفتن سن به تدریج افت پیدا می کند. در مجموع اغلب بزرگسالان، ضربان قلب هدف و حداکثر آن به این صورت است که:

تعداد ضربان قلب در رده سنی مختلفضربان قلب نرمالماکسیمم ضربان قلب
رده سنی 20 سال170-100200
رده سنی 30 سال162-95190
رده سنی 35 سال157-93185
رده سنی 40 سال153-90180
رده سنی 45 سال149-88175
رده سنی 50 سال145-85170
رده سنی 55 سال140-83165
رده سنی 60 سال136-80160
رده سنی 65 سال132-78155
رده سنی 70 سال128-75150

افزایش تپش قلب شخص در زمان فعالیت های ورزشی به پارامترهای بسیاری مانند تناسب اندام و شدت تمرینات بستگی دارد.

چشخصی که تحرک کمتری دارد، شاید در زمان راه رفتن و یا حرکت کوتاه، با افزایش ضربان قلب همراه شود. اشخاصی که به شکل منظم فعالیت های ورزشی را انجام می دهند، به منظور افزایش تپش قلب خود به فعالیت های شدیدتری احتیاج دارند.

در زمان خواب:

اغلب اشخاص، تپش قلب آن ها هنگام خواب در پایان کمترین بازه نرمال در هر دقیقه از (60) تا (100) دور است.

ممکن است این ضربان قلب در زمانی که شخص در خواب عمیقی است، در دقیقه کمتر از شصت دور برسد، به خصوص در اشخاصی که تپش قلب آن ها در هنگام بیداری بسیار کمتر است. بعد از بیداری، تپش قلب شخص در راستای متداول خود در زمان استراحت بیشتر می شود.

ضربان قلب در کودکان:

کودکان خردسال نسبت به افراد بالغ، با بیشترین ضربان قلب همراه هستند که امری طبیعی است. در بزرگسالان ممکن است عواملی از جمله گرما، تب و یا اضطراب روی تپش قلب آن ها اثر بگذارد. متخصصین بیمارستان ایرانشهر در جدول زیر، محدوده تپش قلب مطلوب را برای کودکان در زمان خواب و یا بیداری دقیق تر به شما نشان داده اند:

تعداد ضربان قلب در رده سنی مختلفضربان قلب در هنگام بیداریضربان قلب در زمان خواب
نوزادان کمتر از بیست و هشت روز205-100160-90
نوزادان 1-12 ماه190-100160-90
کودکان 1 الی 2 سال140-98120-80
کودکان 3 الی 5 سال120-80100-65
کودکان 6 الی 11 سال118-7590-58
کودکان 12 الی 15 سال100-6090-50

در این بخش سعی کردیم تپش قلب ایده آل را در زمان ورزش، استراحت و خواب در رده های سنی مختلف دقیق تر نشان دهیم که این موضوع می تواند اطلاعات کاملتری در خصوص موضوع اصلی مقاله یعنی آیا تپش قلب خطرناک است را در اختیار شما قرار دهد.

انواع متعدد تپش قلب بالا

انواع متعدد تپش قلب بالا
انواع متعدد تپش قلب بالا

در ادامه این موضوع که آیا تپش قلب خطرناک است، لازم است به انواع گوناگون تپش قلب بالا بپردازیم:

فلوتو دهلیزی:

Atrium (دهلیز قلب) مرتب و با سرعت زیاد می تپد که ضربان های فوق سبب گرفتگی های ضعیف Etria در فرد می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست استنت قلب چیست دیدن کنید.

ضربان تند تاکی کاردی(فوق بطنی):

تپش قلب تند در هر فرد و یا رده سنی غیر طبیعی است که منشاء آن از محلی بالاتر از بطن ها است. ضربان سریع فوق بطنی به دلیل تپش غیر معمول در قلب است که بیشتر در زمان تولد ایجاد می شود و در اصل حلقه ای از علامت های همپوشانی شده را به وجود می آورد.

فواصل زمانی که دچار ضربان قلب تند (اپیزودهای سریع تپشی) می شود، می تواند فقط چند ثانیه و کوتاه بدون این که صدمه ای را به دنبال داشته باشد، در فرد ایجاد شود.

اما پیشامدهایی که بالغ بر چند ثانیه زمان می برد، منجر به موقعیت اورژانسی پزشکی در این خصوص که آیا تپش قلب خطرناک است، می شود که به بررسی و معالجه دقیق تر از سوی مجرب ترین متخصصین قلب و عروق در بیمارستان ایرانشهر احتیاج دارد.

Atrial Fibrillation (فیبریلاسیون دهلیزی):

زمانی که پالس های الکتریکی به صورت نامنظم ایجاد می شود، فیبریلاسیون دهلیزی در شخص ایجاد می شود که در چنین شرایطی Ventricles (بطن ها) به جای این که تزریق خون مورد نیاز بدن را انجام دهند، منقبض خواهند شد.

این مورد می تواند در صورتی که قلب به روند معمولی خود از طریق شوک الکتریکی در چند دقیقه احیا نشود، خطرناک باشد. Atrial Fibrillation ممکن است در طی و یا بعد از حملات قلبی در شخص ایجاد شود.

اغلب افرادی که با این حالت مواجه می شوند، با مشکل اساسی قلبی روبرو هستند و یا بر اثر ضربه های روحی جدی با این مشکل روبرو شده اند که می تواند خطرناک باشد.

رابطه بارداری و افزایش تپش قلب

به طور طبیعی تپش قلب بانوان باردار نسبت به قبل از بارداری تا بیست درصد افزایش می یابد که طبق نظر متخصص زنان و زایمان، به دلیل شرایط موجود امری کاملاً طبیعی است.

اغلب ضربان قلبی غیر معمول (آریتمی ها) در این دوران خطری ندارند، اما حتماً بایستی از سوی پزشک معالج بررسی شود و در موارد لزوم معالجه شود تا ریسکی را برای جنین و یا مادر به همراه نداشته باشد.

بالا بودن ضربان قلب در کودکان

مورد دیگری که در رابطه با این موضوع که آیا تپش قلب خطرناک است بایستی مورد بررسی قرار گیرد، افزایش ضربان قلب در کودکان است.

زیرا این گروه از افراد هم ممکن است به تپش قلب گرفتار شوند. بهتر است بدانید از هر 100 کودک، احتمال دارد که 10 نفر از آن ها با مشکلات آریتمی قلبی مواجه شوند که اغلب این تپش ها خطری را برای آن ها به دنبال ندارد و به تدریج برطرف می شود.

بنابراین از بین این کودکان، یک نفر از آن ها با مشکلات مزمن این بیماری که می تواند به علت اختلالات ژنتیکی، مادرزادی قلبی و غیره باشد، مواجه هستند که بایستی معالجه شوند.

آغاز و یا قطع سریع ضربان قلب در خردسالان و یا جوانان نمی تواند خطرساز باشد اما بهتر است مورد رسیدگی و پیگیری بیشتر قرار گیرد. به خصوص در صورتی که با تهوع، کم توانی سرزده و یا سرگیجه همراه باشد.

در رابطه با موضوع اصلی مقاله یعنی آیا تپش قلب خطرناک است، باید متذکر شویم که کلیه تپش های قلبی خطرناک نیستند و مانع از انجام تمرینات ورزشی نمی شود.

اما این گروه از بیماران بایستی درباره نوع، شدت و فعالیت های فیزیکی مناسب حتماً با پزشک معالج خود و یا متخصصین بیمارستان ایرانشهر مشورت کنند.

شیوه های تشخیصی آریتمی قلب

شیوه های تشخیصی آریتمی قلب
شیوه های تشخیصی آریتمی قلب

به منظور این که توضیح دقیق تری در این مورد که آیا تپش قلب خطرناک است ارائه دهیم، بهتر است روش های تشخیصی این مشکل را که اغلب متخصصین به خصوص پزشکان مجرب بیمارستان ایرانشهر به بیماران تجویز می کنند را بیان کنیم.

اشخاص مبتلا به آریتمی قلب، اغلب با نشانه هایی مانند سرگیجه و یا غش همراه هستند. تپش قلب سخت در برخی موارد احتمال دارد سبب ایست قلبی در فرد شود. متخصص قلب و عروق به منظور شناسایی آریتمی، از آزمایشات متعدد استفاده می کنند:

ECG (نوار قلب):

متخصصین از طریق این آزمایش متداول می توانند به استنباط کلی از کارکرد تپش قلب دست یابند. معمولا الکتروکاردیوگرام توسط متخصص قلب و در مطب پزشک برای بیمار انجام می شود.

به این شکل که پزشک، چسب و یا الکترودهایی را به بخش های متعدد بدن مانند دست، قفسه سینه و یا پا متصل می کند که فعالیت قلب از طریق الکترودها ضبط شده و شکل دقیق تر آن ها را به مانیتور ارسال می کنند.

پزشک با وارسی نوار قلب، به شدت عارضه قلبی بیمار پی خواهد برد. گفتنی است که آزمایش فوق فاقد درد بوده و در کمترین زمان انجام می شود.

دستگاه ها و مانیتورها:

شاید تپش قلب در هر زمانی برای فرد رخ دهد. لذا شناسایی غیر معمول بودن این مشکل به وسیله نوار قلب (ECG) امری سخت و دشوار است.

در برخی موارد نیاز است این عضو حیاتی بدن در طولانی مدت تحت بررسی و کنترل بیشتر قرار بگیرد. برای ارزیابی دقیق تر، متخصصین بیمارستان ایرانشهر، از مانیتورهای زیر استفاده می کند:

هولتر مانیتورینگ:

این دستگاه، فعالیت قلب بیمار را در مدت یک الی دو روز ثبت می کند. در شیوه فوق، درست همچون الکتروکاردیوگرام، به بدن شخص به منظور ثبت ضربان قلب، الکترودهایی را متصل می کنند تا از این طریق، پزشک از شیوه فعالیت های قلب، تصویر کلی را به دست آورد.

لطفا از پست هزینه آنژیوگرافی قلب سال 1401 دیدن کنید.

مانیتور حمله:

افرادی که با نشانه های تپش قلب همراه می شوند و امکان مراجعه به هنگام به متخصص قلب را ندارند، می توانند برای درج نشانه های ضربان قلب خود از دستگاه فوق استفاده کنند.

انواع اصلی این مانیتورها شامل حافظه و حمله علامت است که هر دوی آن ها برای تشخیص این که آیا تپش قلب خطرناک است، قابل حمل بوده و به گونه ای طراحی شده است که امکان حمل این مانیتورها توسط شخص به آسانی امکانپذیر خواهد بود.

مانیتور حمله علائمی به شکل دستبندی است که از صفحات فلزی کوچک تشکیل شده است که همچون جریان الکتریکی عمل می کند.

چنانچه حس کردید که با تپش قلب غیر معمول، غش بسیار و یا سرگیجه همراه شدید، بهتر است به قفسه سینه دستگاه فوق را فشار دهید و با زدن دکمه، میزان حملات وارد شده را ثبت کنید.

اما مانیتور حافظه به اندازه pager است. سیستم فوق به وسیله الکترودهایی که به طور پیوسته به سیستم وصل هستند، به بدن بیمار برای اندازه گیری ضربان قلب می چسبند. تنظیمات این دستگاه به گونه ای است که بلافاصله بعد از فعال شدن، ثبت نوار قلب را انجام می دهد.

به این ترتیب در دستگاه، ضبط اطلاعات به دست آمده ثبت می شود تا پزشکان بیمارستان ایرانشهر، بررسی های لازم را روی شدت ضربان قلب انجام دهند.

سیستم قابل کاشت ثبت کننده Loop:

دستگاه فوق دقیقاً همچون مانیتور حمله که در بخش قبلی توضیح دادیم، ثبت ضربان قلب را انجام می دهد با این تفاوت که در قسمت تحتانی پوست قرار می گیرد.

پزشک و حتی بیمار می تواند تنظیمات سیستم را به شکلی انجام دهد که در زمان تپش قلب، آن را ثبت نموده و به وسیله ریموت سیستم، ضبط کردن آریتمی را انجام دهد.

متخصصین قلب و عروق بیمارستان ایرانشهر، به منظور علت تپش قلب و یا تشخیص نوع آن ممکن است چند آزمایش دیگر را به بیماران تجویز کند:

1)    تست استرس 2) آزمایش تیلت 3) مطالعات الکتریکی physiological 4) پروسه الکتروفیزیولوژیک مری 5) اکوکاردیوگرام و TTE 6) تست خون

شیوه تشخیص و معالجه در بیماران مبتلا به آریتمی

شیوه تشخیص و معالجه در بیماران مبتلا به آریتمی
شیوه تشخیص و معالجه در بیماران مبتلا به آریتمی

در بازبینی های تشخیصی عارضه قلبی مبتلایان به تپش قلب، معلوم شده که بر اساس نوع عارضه، معالجه های دارویی و یا مداخله پیشرفته مانند بهره مندی از دستگاه ICD، Pacemaker، ablation انجام شده

و یا در برخی موارد، انجام جراحی برای مهار عارضه زمینه قلبی روی بیمار توسط مجرب ترین متخصصین قلب و عروق در بیمارستان ایرانشهر انجام می شود. مشکلات قلبی عروقی به اندازه ای رایجند که عموم مردم از نشانه های بروز آن شناخت کافی دارند.

اغلب مردم ممکن است در طی زندگی با نشانه های متفاوتی روبرو شوند که شاید آن را به اختلالات فوق ربط دهند و این سوال برای آن ها مطرح شود که آیا تپش قلب خطرناک است.

به طور مثال تنگی نفس و یا تپش قلب که به ظاهر ممکن است از علائم نارسایی قلب به شمار آید، از ویژگی های سایر مشکلات مانند اضطراب، اضافه وزن بالا و یا اختلالات ریوی هم محسوب شود.

به علت ترس بسیاری که از ابتلا به این عارضه در تمامی اشخاص وجود دارد، حتی افرادی که در صحت و سلامتی کامل قرار دارند نیز گاهی نشانه مشابه به مشکلات فوق را بازگو می کنند که می تواند به دلیل تلقین ذهنی باشد که فرد به خود نسبت می دهد.

این طرز فکر اشتباه در بستگان، نزدیکان و یا مبتلایانی که عارضه قلبی در آن ها ثابت شده و اشخاصی که تجربه سکته قلبی را داشته اند، بیشتر سبب رعب و ترس می شود. در چنین شرایطی است که نگرانی افراد بیشتر و سوالات متعدد در خصوص این که آیا تپش قلب خطرناک است، آغاز می شود.

نشانه های آریتمی قلبی

نشانه های آریتمی قلبی
نشانه های آریتمی قلبی

آریتمی (ضربان قلب) غیر عادی با نشانه های متعددی در فرد نمایان می شود. برخی از مبتلایان با هیچ نشانه ای همراه نیستند، اما شاید متخصص قلب و عروق، ضربان قلب را در بررسی عادی و یا با کمک نوار قلب (EKG) تشخیص دهد.

در صورتی که بیمار نشانه های مربوط به عارضه فوق را متوجه شود، ضرورتاً به مفهوم بروز مشکل جدی در شخص نیست.

بعضی از مبتلایان به تپش های قلب تهدید کننده حیات، شاید با هیچ نشانه ای مواجه نباشند. نشانه مرتبط به ضربان قلب متفاوت است که با توجه به این که آیا تپش قلب خطرناک است، سعی داریم در این بخش به رایج ترین نشانه ها اشاره کنیم:

 • تنگی نفس 2) سنکوپ 3) ضعف 4) تعریق 5) خستگی 6) مشکل در زمان تمرینات فیزیکی 7) گیجی 8) آنژین صدری 9) لرزش در ناحیه قفسه سینه

در مورد این که آیا تپش قلب خطرناک است، باید دقت داشته باشید که داشتن تپش قلب به شکل پیوسته فراتر از حد طبیعی آن می تواند سبب بروز پیامدهایی در شخص شود که لازم است بیمار، تحت نظر حاذق ترین متخصصین قلب و عروق در بیمارستان ایرانشهر قرار بگیرد و دستورالعمل های پزشکی را به منظور پیشگیری از روند بیماری رعایت کند.

ضربان قلب بالا

ضربان قلب بالا
ضربان قلب بالا

بدون معالجه به موقع و بی توجهی نسبت به تپش قلب طبیعی، بالا بودن ضربان قلب می تواند سبب بروز مشکلاتی مانند صدمه قلبی، درد قفسه سینه، سکته، نارسایی اندام ها و یا با حس ضعف و یا سرگیجه همراه شود که در ادامه در خصوص رابطه تپش قلب بالا و ایست قلبی توضیحات لازم را در اختیار شما قرار می دهیم.

این عارضه ناگهانی هنگامی در فرد رخ می دهد که هوشیاری، تنفس و یا کارکرد الکتریکی ضربان قلب شخص با مشکل روبرو شود و یا به طور کامل از بین می رود. بی نظمی الکتریکی قلب دلیل ایست قلبی است که سبب وقفه جریان خون و یا مشکل در پمپاژ خون به دیگر نقاط بدن می شود.

در واقع ایست قلبی که بیشتر در اثر آریتمی بالا ممکن است در فرد ایجاد شود، از جریان خون به اندام های مختلف بدن پیشگیری می کند و چنانچه بلافاصله معالجه نشود، احتمال دارد مهلک باشد.

در مجموع متوقف شدن ناگهانی این عضو حیاتی بدن را ایست قلبی می گویند که با تقلیل میزان هوشیاری فرد همراه است. Cardiac arrest (ایست قلبی) از موقعیت های اورژانسی و ضروری محسوب می شود که نیاز است با مشاهده شخصی که با این مشکل مواجه شده است، خیلی سریع به منظور ایجاد شوک الکتریکی،

فشار به قفسه سینه و یا احیای قلبی بیمار، با اورژانس تماس گرفته تا مجدداً زندگی شخص را از طریق شیوه های نامبرده به طور اصولی و صحیح احیا کنند.

تپش قلب در بانوان شایع تر است یا در آقایان؟

تپش قلب در بانوان شایع تر است یا در آقایان؟
تپش قلب در بانوان شایع تر است یا در آقایان؟

تحقیقات پزشکی انجام شده حاکی از آن است که این مسئله در بانوان نسبت به آقایان بیشتر مشاهده می شود که از دلایل قلبی می توان به Mitral prolapse در بانوان، آریتمی و یا مشکلات دریچه ها (heart valve) اشاره کرد. مشکلات هورمونی، آنمی (کم خونی) و یا اختلالات تیروئیدی در فرد از دلایل غیر قلبی است که احتمال دارد سبب تپش قلب در بانوان شود.

طبق نظر متخصصین بیمارستان ایرانشهر، ضربان قلب در بانوان می تواند بر اثر پیامدهای جانبی استفاده بعضی از داروها باشد، همچون داروهایی که برای معالجه مشکلات تیروئیدی و یا آسم مصرف می شوند.

قلب سالم هم ممکن است با تپش قلب و یا مشکل ضربان همراه شود که می توان بیان کرد تقریباً نیمی از مردم در طی زندگی بر اثر دلایل متعدد، این مشکل را تجربه کرده اند.

تپش قلب اغلب در زمان استرس بسیار، ترس، اضطراب های ناگهانی و یا در زمان بی خوابی رخ می دهد و بیشتر در بانوان متداول تر است.

عصبانیت، غم، بالا رفتن از پله، فشارهای روحی، حمل خرید روزانه و … ممکن است چنین حالتی را برای شخص ایجاد کند. برای این که اکسیژن کافی بدن تامین شود، ضربان قلب افزایش می یابد.

اما در بعضی موارد، تپش قلب سریع شاید زمان بیشتری ادامه یابد و باعث نگرانی و یا تشویش شخص در مورد این که آیا تپش قلب خطرناک است، شود.

زمان مناسب مراجعه به متخصص قلب برای تپش قلب

زمان مناسب مراجعه به متخصص قلب برای تپش قلب
زمان مناسب مراجعه به متخصص قلب برای تپش قلب

چنانچه تپش قلب در یک بازه زمانی کوتاهی متوقف شود و یا از روند خود خارج شود و یا فردی با تغییراتی در تپش قلب همراه شود که تنفس عمیق و یا آرامش می تواند سبب بهبودی آن شود، مراجعه به متخصص قلب ضروری نیست. اما در صورت بروز شرتیط زیر، باید به متخصصین بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید:

–       چنانچه تپش قلب در هنگام استراحت به شکل ناگهانی تغییر پیدا کند، شخص بایستی برای ارزیابی های بیشتر به پزشک معالج مراجعه کند.

–       تغییر در تپش قلب که سبب بروز استرس و دلهره در فرد می شود، از مواردی است که بیمار بایستی با پزشک معالج در ارتباط باشد.

–       ممکن است بعد از مصرف برخی از داروهای جدید که میزان دوز آن ها افزایش یافته است، شخص با تغییر ضربان قلب مواجه شود که در چنین شرایطی بهتر است بیمار خیلی سریع به بیمارستان ایرانشهر مراجعه نموده و این موضوع را با متخصصین در میان بگذارد.

–       از موارد دیگری که بیمار بایستی خیلی سریع با پزشک خود در تماس باشد، زمانی است که با بی نظمی آریتمی همراه است.

البته چنانچه فردی با تنگی نفس، گیجی اندک، سبکی سر، سرگیجه، دردهای قفسه سینه و یا تپش قلب کم همراه است، بایستی برای پیشگیری های لازم و بررسی های بیشتر، تحت نظر متخصص قلب و عروق بیمارستان ایرانشهر قرار بگیرد.

کاهش تپش قلب

کاهش تپش قلب
کاهش تپش قلب

در صورتی که تپش قلب بسیار یک شخص به علت تمرینات فیزیکی و یا استرس های روزانه باشد، انجام مواردی که در زیر متذکر می شویم، می تواند به تقلیل آریتمی کمک بسیار کند تا تپش قلب بیمار با رعایت دستورالعمل های پزشکی کاهش یابد.

چنانچه آریتمی بالا به علت دلایل مهم نظیر هیپوکسی و یا Sepsis باشد، معالجه آن می تواند به تنظیم این مشکل هم کمک کند. به منظور تقلیل ضربان قلب در منزل، شخص می تواند اقدامات زیر را رعایت کند:

 1. اگر با تپش قلب بالا همراه هستید، بهتر است ابتدا بنشینید و کمی take a deep breath (نفس عمیق) بکشید.
 2. شیوه ی دیگر ریلکسیشن همچون PMR (آرامش عضلانی پیشرونده) و یا به افکار خود آرامش دهید تا شدت تپش قلب شما تقلیل یابد. شخصی که با اضطراب همراه است، باید به این مورد توجه داشته باشد که استرس و یا ترس، عامل اصلی افزایش تپش قلب در شخص است.
 3. آب بنوشید و یا دراز بکشید و حتی برای تقلیل درد و یا تب بهتر است داروهایی که پزشک معالج با توجه به شرایط شما تجویز نموده است را مصرف کنید.
 4. شخص می تواند Valsalva maneuver (مانور والسالوا) را تجربه کند که این مورد می تواند سبب افزایش فشار در ناحیه قفسه سینه و در نهایت تقلیل تپش قلب در شخص شود. گفتنی است که مانور والسالوا مشتمل بر تنفس و یا پایین آمدن است.
 5. چنانچه اقدامات فوق اثربخش نباشد و تپش قلب شخص به شکل پیوسته افزایش یابد، بایستی این موضوع را با متخصص قلب در میان بگذارد.

پیشگیری از تپش قلب

پیشگیری از تپش قلب
پیشگیری از تپش قلب

در ادامه مقاله آیا تپش قلب خطرناک است، بهتر است در رابطه با پیشگیری آریتمی قلب توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. کار خاصی برای کاهش تپش قلب نیاز نیست.

تنها در صورتی که پزشک معالج شما تشخیص دهد که بر اثر بیماری و یا مصرف داروی خاصی، شما با تپش قلب مواجه شدید؛ برای کنترل بیشتر به معالجه نیاز دارید.

به این ترتیب چنانچه بنا بر هر علتی نمی خواهید با این مشکل روبرو شوید تا به اضطراب های بعد از آن درگیر نشوید، اقدام موثر بررسی عوامل آن است که بایستی تحت نظر متخصصین قلب بیمارستان ایرانشهر انجام شود.

ممکن است پرهیز از محرک هایی نظیر کافئین و یا محدود کردن مصرف آن ها، کنترل اضطراب و استرس، همراهی درمانگر متخصص و مجرب برای تقلیل استرس و یا فعالیت های ورزشی از اموری به شمار آیند که به پیشگیری و یا حتی معالجه تپش قلب می تواند موثر باشد.

دقت داشته باشید که اغلب مواردی که سبب تپش قلب می شود، تا هنگامی که با سایر نشانه ها همراه باشد، نگران کننده نخواهد بود.

معالجه تپش قلب

معالجه تپش قلب
معالجه تپش قلب

معالجه این مشکل بستگی به علت آن دارد. در اکثر موارد، تپش قلب مشکل خاصی را به دنبال نداشته و به تدریج به شکل طبیعی خود باز می گردد که در چنین شرایطی درمانی نیاز نیست.

در صورتی که متخصص قلب دلیل قطعی عارضه فوق را پیدا نکرد، توصیه می کند تا از انجام اموری که سبب تشدید نشانه های آن می شود، اجتناب کنید. انجام تمریناتی مانند تای چی، یوگا، آروماتراپی، بیوفیدبک می تواند در معالجه آریتمی قلب موثر باشد.

بهتر است بدانید که پرهیز از داروهای محرک کننده مانند سرماخوردگی و یا مکمل های گیاهی و حتی تغذیه ای می تواند در معالجه این بیماری تاثیرگذار باشد.

چنانچه تغییر شیوه زندگی در کاهش علائم تپش قلب اثرگذار نبود، شاید پزشک معالج، مصرف برخی از داروها را گزینه مناسبی برای درمان بیماران توصیه کند.

در مجموع می توان بیان کرد که عدم مصرف مشروبات الکلی و یا دیگر مواد مخدر مانند کافئین، نیکوتین و یا قطع مصرف برخی مواد غذایی، می تواند به تقلیل نشانه ها و معالجه بیماری کمک شایانی نماید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

زمانی که ضربان قلب شما در هر دقیقه بالغ بر صد تپش داشته باشد و در حالت نشسته هم از شدت آن کاسته نشود، می تواند از علائم اختلالات تنفسی و یا قلبی باشد.

در این راستا انجام برخی از تمرینات ورزشی و یا مصرف داروهای تجویزی تحت نظر پزشک می تواند به کاهش نشانه های این بیماری کمک کند.

گفتنی است که ضربان قلب بالا، انواع متعددی دارد که با ذکر شیوه های تشخیصی، سعی کردیم در مورد هر یک از آن ها توضیحات کاملی را ارائه دهیم.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص که آیا تپش قلب خطرناک است، به متخصصین قلب بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

در پایان توصیه می کنیم صفحات روش عمل لیزر دیسک کمر و عوارض قند خون بالای 200 را نیز مطالعه نمایید.

سوالات متداول

علت تپش قلب در زنان چیست؟

 • استرس، اضطراب یا حملات پانیک
 • افسردگی
 • تمرین های ورزشی دشوار
 • تب
 • تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی، بارداری یا یائسگی
 • مشکلات هورمون تیروئید

عوامل خطر بالا بودن ضربان قلب چیست؟

 1. افزایش سن
 2. خانواده
 3. مشکلات پیش زمینه ای قلبی

زمان مراجعه به پزشک قلب برای تپش قلب چه زمانیست؟

زمانی که علائم زیر را داشته باشید:

 • گیجی و منگی
 • تنگی نفس
 • احساس عدم تعادل
 • غش
 • احساس درد یا ناراحتی در سینه

https://cutt.ly/nZH7wXo

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید