لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

ENG

خواندن جواب کولونوسکوپی

خواندن جواب کولونوسکوپی

Table of Contents

آیا می‌دانید که خواندن جواب کولونوسکوپی چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟ برای تفسیر جواب کولونوسکوپی، اطلاعاتی در ادامه این مطلب برای شما خواهیم داشت. پس با ما همراه باشید.

به ‌غیر از این ‌که اهمیت کولونوسکوپی بسیار زیاد بوده و یک راهکار پزشکی خوب برای نمونه‌برداری از بافت‌های زنده می‌باشد، این ‌که بتوان نتیجه آن را به‌ خوبی تفسیر کرد نیز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

برخی از افراد اطلاعات درستی در رابطه با نتایج ذکر شده در جواب کولونوسکوپی ندارند. به ‌همین دلیل هنگامی ‌که به بیمارستان ایرانشهر برای دریافت جواب کولونوسکوپی مراجعه می‌کنند، سردرگم هستند.

پس در ادامه این مبحث اطلاعات گسترده‌ای در رابطه با خواندن جواب کولونوسکوپی برای شما خواهیم داشت تا با افزایش اطلاعات خود در این زمینه در موقع مراجعه در هنگام تفسیر جواب این آزمایش موفق باشید.

خواندن جواب کولونوسکوپی

نتیجه منفی: هیچ ‌گونه ناهنجاری در روده‌ی بزرگ وجود ندارد.

نتیجه مثبت: بافت غیر طبیعی در روده یا پولیپ یافت شده ‌است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش خواندن جواب کولونوسکوپی کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

فهرست مطالبی که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت، عبارتند از:

کولونوسکوپی چیست؟

بخش‌های مختلف روده بزرگ

کولونوسکوپی به چه دلیل انجام خواهد گرفت؟

آمادگی قبل ‌از انجام کولونوسکوپی چیست؟

تحریک دفع قبل از کولونوسکوپی

رژیم‌های غذایی برای کولونوسکوپی چگونه می­باشد؟

آموزش و مراقبت بعد از انجام کولونوسکوپی چگونه می‌باشد؟

کولونوسکوپی مجازی چیست؟

آمادگی قبل ‌از انجام کولونوسکوپی چیست؟

تحریک دفع قبل از کولونوسکوپی

رژیم‌های غذایی برای کولونوسکوپی چگونه می­باشد؟

آموزش و مراقبت بعد از انجام کولونوسکوپی چگونه می‌باشد؟

کولونوسکوپی مجازی چیست؟

خواندن جواب کولونوسکوپی به چه صورت می‌باشد؟

نتیجه منفی

نتیجه مثبت

آدنوما کارسینومای روده بزرگ یا رکتال چیست؟

تهاجم عروقی، لنفی، لنفووسکولار در جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟

در جواب کولونوسکوپی، پولیپ به چه معنا است؟

موسین یا کلوئید در خواندن جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟

موارد ,microsatellite instability (MSI) ,MSH2 ,MSH6 MHL1 و PMS2 در جواب کولونوسکوپی به چه معناست ؟

در خواندن جواب کولونوسکوپی، دیدن مواردی چون NRAS , KRAS و BRAF  به چه معناست؟

Gross description

Grade

T-stage

گره های لنفاوی ( Lymph nodes )

حاشیه (Margins) مثبت یا منفی

نتیجه گیری

 

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی چیست؟
کولونوسکوپی چیست؟

قبل از این ‌که در رابطه با خواندن جواب کولونوسکوپی صحبت کنیم، باید بگوییم به نوعی تصویربرداری که پزشک به واسطه آن از طریق لوله‌های انعطاف ‌پذیر قصد تصویربرداری از مسیر روده بزرگ را دارد، کولونوسکوپی گفته می‌شود.

 

در واقع استفاده از  این روش، شرایط مشاهده و تجزیه‌ و تحلیل بخش‌های داخلی کولون یا روده بزرگ را برای پزشک فراهم خواهد ساخت.

کولونوسکوپی نام لوله‌ای انعطاف ‌پذیر و نرم می‌باشد که در ابتدای آن دوربینی متصل شده ‌است و می‌تواند تصاویر خوبی از درون روده‌ی بزرگ برای پزشک فراهم کند.

عملکرد استفاده از آن به ‌گونه‌ای است که سر کولونوسکوپی از راه مقعد وارد رکتوم خواهد شد. به واسطه این شرایط و دوربینی که روی کولونوسکوپ تعبیه‌ شده است، تصاویر مخاط روده روی مانیتور ارسال خواهد شد. در نهایت پزشک می‌تواند به بررسی و ارزیابی بیشتر بیماری‌های روده بپردازد.

بخش‌های مختلف روده بزرگ

برای این کار پزشک نیاز به دسترسی بخش‌های مختلف روده بزرگ دارد که شامل موارد زیر خواهند شد و پزشکان متخصص بیمارستان ایرانشهر می‌توانند با استفاده از کولونوسکوپی اطلاعات دقیقی در رابطه با اجزای روده‌ی بزرگ کسب کنند.

 • سکوم (cecum ) مکانی که تخلیه  روده کوچک به روده بزرگ صورت می گیرد و در واقع در بخش اولیه روده بزرگ است.
 • کولون صعودی
 • کولون عرضی
 • کولون نزولی
 • کولون سیگموئید
 • رکتال

روده بزرگ از چندین لایه تشکیل شده ‌است

روده بزرگ از چندین لایه تشکیل شده ‌است که به شکل یک لوله‌ی پر پیچ ‌و خم می‌باشد. عمیق‌ترین و داخلی‌ترین لایه آن لایه مخاطی (mucosa) می‌باشد که به واسطه سلول‌های پوششی شکل‌ گرفته است.

سپس لمینای پروپریا (Lamina propria) و بافت ماهیچه ای (muscularis mucisa) در آن قسمت وجود دارد که بخش بیرونی روده به واسطه لایه‌ای چربی پوشیده شده ‌است که از رگ‌های خونی و غدد لنفاوی شکل‌ گرفته است.

کولونوسکوپی به چه دلیل انجام خواهد گرفت؟

کولونوسکوپی به چه دلیل انجام خواهد گرفت؟
کولونوسکوپی به چه دلیل انجام خواهد گرفت؟

برای این ‌که بتوانیم تفسیر خواندن جواب کولونوسکوپی را بر عهده بگیریم، در ابتدا نیاز است بدانیم که دلیل اصلی انجام کولونوسکوپی چه می‌باشد.

دلایل مختلفی سبب می‌شود تا این آزمایش مفید کاربرد داشته باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل اصلی آن از نظر پزشکان متخصص بیمارستان ایرانشهر، به منظور غربالگری سرطان کولون و رکتوم می‌باشد.

لطفا از پست معنی reactive در جواب آزمایش دیدن کنید.

دلایل دیگری نیز در پی استفاده از آزمایش کولونوسکوپی می‌باشد که به شرح زیر است:

 • یکی از دلایل انجام کولونوسکوپی، دیدن خون در مدفوع می‌باشد.
 • برای ارزیابی و تجزیه وجود پولیپ‌های روده یا کولونوسکوپی استفاده می‌شود.
 • به دلیل وجود دردهای شکمی از کولونوسکوپی استفاده خواهد شد.
 • در هنگام تغییر عادات روده‌ای همانند اسهال، کولونوسکوپی صورت می‌گیرد.
 • در صورت وجود هر گونه اختلال در تست‌های عکس‌برداری از کولون، نیاز به استفاده از کولونوسکوپی می‌باشد.

کاملاً مشخص است افرادی که در گذشته سوابق مبتلا شدن به پولیپ روده یا سرطان کولون را تجربه کرده‌اند و یا حتی اشخاصی که در بستگان و نزدیکان خود افرادی مبتلا به سرطان یا مشکلات روده‌ای داشته‌اند، نیازمند استفاده از این تست می‌باشند

و حتما باید به پزشکان فوق ‌تخصص گوارش که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، مراجعه کنند تا کولونوسکوپی برای آن‌ها انجام بگیرد. سپس با تفسیر و خواندن جواب کولونوسکوپی، می‌توان اطلاعات دقیقی در رابطه با مشکلات روده‌ای آن‌ها داشت.

آمادگی قبل ‌از انجام کولونوسکوپی چیست؟

آمادگی قبل ‌از انجام کولونوسکوپی چیست؟
آمادگی قبل ‌از انجام کولونوسکوپی چیست؟

با توجه به این ‌که انجام این آزمایش و نتایج حاصل ‌شده آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، پزشکان توصیه می‌کنند حدوداً ۳ روز قبل ‌از انجام کولونوسکوپی، برخی از شرایط انجام بگیرد و بیمار از غذاهای مخصوصی استفاده داشته باشد. حال برای این‌ که بدانید کولونوسکوپی چگونه انجام خواهد گرفت، مراقبت‌های لازم قبل ‌از انجام آن را شرح خواهیم داد.

بیمار طبق تجویز پزشک از داروخانه حدوداً ۶ بسته پودر ۷۰ گرمی پودر پیدرولاکس را نیاز دارد تا حدوداً ۳ روز قبل‌از انجام کولونوسکوپی از آن استفاده داشته باشد.

برای نتیجه درست این تست، مواد غذایی همچون آب گوشت صاف شده، سوپ صاف شده، آب کمپوت، نوشیدنی‌ها، آب مرغ و دیگر موارد مفید می‌باشد.

در این زمینه صفحه مربوط به آمادگی جهت کولونوسکوپی را مطالعه کنید.

۴ لیوان آب یا آب‌ میوه ساده را با پودر پیدرولاکس مخلوط کنید و میل کنید

بیمار موظف است تا از صبح روز انجام کولونوسکوپی، ۴ لیوان آب یا آب‌ میوه ساده را با پودر پیدرولاکس مخلوط کند و میل کند.

۲۴ لیوان پودر پیدرولاکس را باید هر ۱۵ دقیقه مصرف کنید تا در یک بازه زمانی به اتمام برسد. البته می‌توانید از مایعات دیگر در این بین استفاده داشته باشید .

توصیه پزشکان متخصص بیمارستان ایرانشهر این است که قبل‌از انجام کولونوسکوپی، ۸ ساعت ناشتا باشید.

برای بیمارانی که درگیر بیماری‌هایی همچون نارسایی قلبی و کلیوی می‌باشند، استفاده از پودر پیدرولاکس باید با تجویز پزشکان بیمارستان ایرانشهر صورت بگیرد.

مهم‌ترین مسائلی که در هنگام استفاده از داروهای آمادگی کولونوسکوپی باید در نظر بگیرید

مهم‌ترین مسائلی که در هنگام استفاده از داروهای آمادگی کولونوسکوپی باید در نظر بگیرید، سوابق بیماری‌هایی همچون فشار خون، آسم، بیماری‌های قلبی، دیابت و تشنج می‌باشد و هیچ‌گاه نمی‌توانید استفاده خودسرانه‌ای داشته باشید.

توجه کنید حداقل ۵ روز قبل ‌از انجام کولونوسکوپی، مصرف داروهایی همچون آسپرین، وارفارین را قطع کنید.

اشخاصی که سن بالاتر از ۴۰ سال دارند، در هنگام مراجعه به بیمارستان ایرانشهر برای انجام کولونوسکوپی باید تست نوار قلب به‌ همراه داشته باشند.

برای انجام کولونوسکوپی تمامی وسایل زینتی، فلزی، دندان مصنوعی و طلاهای فرد باید خارج شود.

مسئله‌ای ضروری و مهم دیگر قبل ‌از انجام کولونوسکوپی، استحمام و نظافت ناحیه مقعد می‌باشد که از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

در صورتی‌ که درگیر بیماری‌های مختلفی همچون ایدز یا هپاتیت می‌باشید، قبل ‌از انجام این تست به پزشکان بیمارستان ایرانشهر اطلاع دهید.

تحریک دفع قبل از کولونوسکوپی

تحریک دفع قبل از کولونوسکوپی
تحریک دفع قبل از کولونوسکوپی

هنگامی‌ که پودر مخصوص برای آمادگی کولونوسکوپی برای بیمار تجویز می‌گردد، این دارو فعل ‌و انفعالاتی در بدن فرد به وجود خواهد آورد.

استفاده از آن به‌ صورت قرص یا شیاف می‌باشد و این شرایط کمک می‌کند تا دفع افراد برای انجام کولونوسکوپی بهتر اتفاق بیفتد. البته با توجه به وضعیت افراد و این ‌که از قرص یا شیاف استفاده می‌کنند، تجویز آن متفاوت می‌باشد.

زیرا بین هر ۴ تا ۶ ساعت امکان دارد فرد نیاز به استفاده از قرص داشته باشد. البته در برخی از مواقع نیز پزشکان تجویز قرص شیاف را صلاح نمی‌دانند.

زیرا برخی از افراد برای انجام کولونوسکوپی دارای زخم‌هایی هستند که وجود این داروها امکان دارد سوزش را در این نواحی برای بیمار بیشتر کند. پس از راهکارهای دیگری برای تخلیه افراد استفاده خواهند کرد.

امری کاملاً بدیهی است که برای انجام تست کولونوسکوپی نیاز به تجهیزات یک بیمارستان حرفه‌ای دارید. بیمارستان ایرانشهر با تجهیزات حرفه‌ای که در زمینه انجام کولونوسکوپی دارد، باعث رفاه و آسایش بیماران خواهد شد و برای انجام تست‌ها می‌تواند امکانات خوبی را به ‌همراه داشته باشد.

رژیم‌های غذایی برای کولونوسکوپی چگونه می ­باشد؟

رژیم‌های غذایی برای کولونوسکوپی چگونه می ­باشد؟
رژیم‌های غذایی برای کولونوسکوپی چگونه می ­باشد؟

یکی دیگر از مواردی که نیاز است برای دریافت نتایج درست کولونوسکوپی انجام داد، رژیم‌های غذایی می‌باشد. پزشکان مجموعه ایرانشهر به بیماران خود توصیه می‌کنند که غذاهای مایع، صاف و روشن را حداقل ۲۴ ساعت قبل از کولونوسکوپی فراموش نکنند.

تغییر دادن در تغذیه افراد سبب می‌شود تا خواندن جواب کولونوسکوپی با دقت بالاتری انجام بگیرد. حال هر چه که میزان مایعات مصرفی بیمار در ۴۸ ساعت گذشته بیشتر باشد، نتیجه بهتری از کولونوسکوپی انجام خواهد گرفت. به دلیل این ‌که کولون تمیزتر می‌شود و هیچ‌گونه ماده‌ و ضایعه‌ای برای نتایج نامعلوم در آن مشخص نخواهد شد.

مسئله دیگر این است که استفاده از مایعات رنگی و کدر می‌تواند در نتایج این آزمون و این تست تأثیرگذار باشد. در کل مایعاتی که مثل چای هر ۲ طرف لیوان دیده خواهد شد، برای شما مانعی ندارد.

به ‌عنوان نمونه مواردی همچون آب، چای شیرین با قند و عسل برای جلوگیری از ضعف، ساندیس هایی که کدر نیستند، آب گوشت، سوپ رقیق ‌شده و دیگر موارد از نظر تشخیص پزشکان بیمارستان ایرانشهر مناسب می‌باشد و هیچ‌گونه تداخلی در خواندن جواب کولونوسکوپی به وجود نخواهد آورد.

پیشنهاد میکنیم جهت اطلاعات کامل تر صفحه بعد از کولونوسکوپی چه غذایی باید خورد را به صورت دقیق و کامل مطالعه کنید.

تداخل در انجام کولونوسکوپی

در نظر داشته باشید مواردی همچون آب آلبالو، آب انار، آب هندوانه، شیر و دیگر موارد به ‌عنوان مایعات رنگی شناخته می‌شوند و در انجام کولونوسکوپی تداخلاتی به وجود خواهند آورد.

پس بهتر است که حدوداً ۴۸ ساعت قبل ‌از انجام کولونوسکوپی از این دسته از مواد و مایعات استفاده نداشته باشید. اهمیت اصلی این موضوع بر این است که رنگ این مایعات با رنگ قرمز خون اشتباه گرفته می‌شود و در نتیجه آزمایش و خواندن جواب کولونوسکوپی امکان دارد تداخلاتی به وجود بیاورد.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای انجام کولونوسکوپی این است که فرد باید تمامی موارد ذکر شده را رعایت کند تا نتیجه درستی از این آزمایش انجام بگیرد.

در صورتی‌ که هیچ کدام از این موارد انجام نگیرد، تست به ‌درستی پاسخ نمی دهد و فرد موظف است که مجدداً برای انجام تست کولونوسکوپی، آمادگی‌های لازم را انجام دهد. در صورت خواندن جواب کولونوسکوپی توسط متخصصین بیمارستان ایرانشهر، راهکارهای درمانی فورا برای بیمار انجام خواهد گرفت تا بتواند موارد به‌ وجود آمده را رفع کند.

پیشنهاد می کنیم از پست آزمایش کولونوسکوپی چیست دیدن کنید.

آموزش و مراقبت بعد از انجام کولونوسکوپی چگونه می‌باشد؟

آموزش و مراقبت بعد از انجام کولونوسکوپی چگونه می‌باشد؟
آموزش و مراقبت بعد از انجام کولونوسکوپی چگونه می‌باشد؟

به توصیه پزشکان بیمارستان ایرانشهر، بعد از این‌ که کولونوسکوپی به پایان رسید، تغذیه فرد با مایعات می‌تواند بهتر باشد. سپس با گذشت مدت‌ زمانی که از نظر پزشکان تعیین خواهد شد، رژیم‌های معمولی افراد انجام می شود.

با توجه به این ‌که در هنگام کولونوسکوپی از داروهای بیهوشی یا بی‌حسی استفاده می شود، تا هوشیاری کامل، بیمار نیاز به مراقبت در ریکاوری دارد. بنابراین حضور یک همراه برای او لازم می‌باشد. عموماً ۱ ساعت بعد از انجام کولونوسکوپی رژیم‌های غذایی انجام می‌گیرد و فرد می‌تواند بعد از ترخیص شدن با هوشیاری کامل از آن‌ها بهره‌مند شود.

کاملاً طبیعی است که بیمار بعد از کولونوسکوپی تا مقداری نفخ، درد در شکم و خون در مدفوع را مشاهده کند

این کاملاً طبیعی است که بیمار بعد از کولونوسکوپی تا مقداری نفخ، درد در شکم و خون در مدفوع را مشاهده کند. این دسته از موارد جای نگرانی ندارد. در واقع به دلیل گاز روده و گرفتن نمونه‌های پاتولوژی، کولونوسکوپی این دسته از موارد به وجود خواهد آمد.

اما در شرایطی که مواردی همچون دل ‌درد شدید، استفراغ، خونریزی شدید، نبض تند، تاری دید، بی‌قراری را مشاهده کردید، باید فورا به بیمارستان ایرانشهر برای پیگیری‌های بیشتر مراجعه داشته باشید.

اصولاً برای دریافت و خواندن جواب کولونوسکوپی، ۱ ساعت زمان نیاز می‌باشد. حال برای این ‌که تست خود را به نزد پزشکان ایرانشهر ببرید تا با ویزیت‌های حضوری به خواندن جواب کولونوسکوپی بپردازند، می‌توانید فورا بعد از دریافت جواب از پزشکان متخصص پاتولوژی در بیمارستان ایرانشهر نوبت بگیرید تا به ‌خوبی از جواب و نتیجه این آزمایش آگاه شوید.

کولونوسکوپی مجازی چیست؟

کولونوسکوپی مجازی چیست؟
کولونوسکوپی مجازی چیست؟

یک تکنیک دیگری که به واسطه سی ‌تی‌ اسکن کمک می‌کند تا از روده بزرگ تصاویری تهیه گردد، با نام کولونوسکوپی مجازی شناخته می‌شود که جایگزینی برای کولونوسکوپی می‌باشد.

استفاده از این روش همانند نماهای گرفته‌ شده به وسیله کولونوسکوپی معمولی می‌باشد، اما این دسته از تصاویر به واسطه سی ‌تی‌ اسکن ساخته می‌شوند.

به‌ همین دلیل تصاویر واقعی را نشان نمی‌دهند و به‌ عنوان کولونوسکوپی مجازی شناخته می‌شوند. شرایط آماده‌سازی برای کولونوسکوپی مجازی نیز همانند کولونوسکوپی معمولی می‌باشد و تا یک روز قبل ‌از انجام آن با استفاده از مسهل‌ها، روده باید پاک‌سازی شود.

برای انجام این آزمایش، لوله‌ای در داخل مقعد قرار می‌گیرد که از طریق این لوله، هوا به درون روده تزریق خواهد شد. بنابراین روده، بزرگتر و متورم‌تر خواهد شد.

پس از طریق آن می‌توان تصویربرداری‌های لازم به وسیله تصاویر مجازی را انجام داد. اما بعد از اسکن روده، تصاویر به‌ وجود آمده اندکی تجزیه‌ و تحلیل خواهند شد.

در شرایطی می‌توان از کولونوسکوپی مجازی نتیجه درستی گرفت که به ‌درستی و با دقت کافی انجام‌ گرفته باشد

در شرایطی می‌توان از کولونوسکوپی مجازی نتیجه درستی گرفت که به ‌درستی و با دقت کافی انجام‌ گرفته باشد. این کار ملزم به تخصص می‌باشد تا از طریق آن بتوان پولیپ‌های مخفی‌ شده در ناحیه کولون و چین‌های روده بزرگ را شناسایی کرد.

البته برخی از محدودیت‌ها در راستای کولونوسکوپی مجازی وجود دارد. به ‌همین دلیل اغلب متخصصین توصیه می‌کنند که از کولونوسکوپی معمولی بهره ببرید تا بتوانید نتایج درستی از آن بگیرید و در خواندن جواب کولونوسکوپی با اطمینان کافی از تداخلات موجود در روده بزرگ مطلع شوید.

در این عملکرد، پزشکان متخصص بیمارستان ایرانشهر فعالیت‌های مربوطه برای کولونوسکوپی مجازی را نیز انجام خواهند داد، اما در هر صورت کولونوسکوپی معمولی می‌تواند کاربرد بالاتری را داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست تعرفه کولونوسکوپی دیدن کنید.

خواندن جواب کولونوسکوپی به چه صورت می‌باشد؟

خواندن جواب کولونوسکوپی به چه صورت می‌باشد؟
خواندن جواب کولونوسکوپی به چه صورت می‌باشد؟

هنگامی ‌که تست کولونوسکوپی با شرایط موجودی که پزشک توصیه کرده‌ است، به سرانجام رسید، نوبت به تجزیه‌ و تحلیل نتایج مربوط به آن می‌رسد. حتما پزشک معالج شما اطلاعات دقیقی از نتایج حاصل ‌شده برای جواب کولونوسکوپی در اختیار شما قرار خواهد داد.

نتیجه منفی

اگر در خواندن جواب کولونوسکوپی نتیجه منفی را مشاهده کرده‌اید، کاملاً مشخص است که هیچ ‌گونه ناهنجاری در روده‌ی بزرگ شما یافت نشده ‌است. پس در واقع هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند و جواب کولونوسکوپی منفی می‌باشد.

در این شرایط به دلیل این‌ که بیمار دچار مشکلات موجود برای روده بزرگ نشده‌ است، شرایط دیگری توسط پزشک توصیه خواهد شد که به‌ شرح زیر می‌باشد.

 • توصیه پزشک این است که شما همچنان در معرض خطر سرطان روده بزرگ می‌باشید.
 • هیچ عامل دیگری به ‌جز سن به ‌عنوان عامل خطر سرطان روده بزرگ وجود ندارد.
 • اگر در پنج‌ ساله گذشته سوابق انجام پولیپ شما در مراحل قبلی انجام‌ گرفته است، باید آن‌ها را به پزشک ارائه دهید.
 • در صورت وجود مدفوع باقی‌ مانده در روده بزرگ، معاینات کامل روده بزرگ شما صورت نخواهد گرفت.

نتیجه مثبت

حال در صورتی ‌که خواندن جواب کولونوسکوپی توسط پزشکان بیمارستان ایرانشهر نتیجه‌ مثبتی را در بر داشته باشد، کاملاً مشخص است که هر گونه بافت غیر طبیعی در روده یا پولیپ یافت شده ‌است که جواب کولونوسکوپی را مثبت تلقی کرده است.

لازم به ذکر است بدانید که اغلب پولیپ‌ها در روده بزرگ سرطانی شناخته نمی‌شوند. اما از نظر پزشکان بیمارستان ایرانشهر، امکان دارد بسیاری از آن‌ها سرطانی باشند.

ارسال نمونه پولیپ ها به آزمایشگاه

نمونه پولیپ هایی که به واسطه تست کولونوسکوپی برداشته ‌شده است، برای تشخیص بیشتر و شناخت این ‌که آیا سرطانی یا غیر سرطانی هستند، به بخش آزمایشگاه ارسال خواهند شد.

در آینده براساس تعداد پولیپ‌های تشخیص ‌داده ‌شده در روده بزرگ و بسته به اندازه‌ی آن‌ها، نیاز به برنامه نظارت دقیق‌تری روی این پولیپ‌ها دارید تا بتوانید در درمان آن‌ها موفق باشید.

از نظر پزشکان بیمارستان ایرانشهر، در صورتی ‌که ۱ یا ۲ پولیپ که قطر آن‌ها کمتر از ۱ سانتیمتر باشد، در خواندن جواب کولونوسکوپی مشاهده شد، امکان دارد که بنا بر خطرات موجود و مواجه شدن با سرطان روده، تست‌های کولونوسکوپی مکرر در 5 ‌تا ۱۰ سال آینده برای شما تجویز کنند.

در واقع تمامی موارد بر اساس شرایط موجود شما و نظریه پزشک مد نظر اتفاق خواهد افتاد. در برخی از شرایط، امکان دارد که با خواندن جواب کولونوسکوپی، مجدداً کولونوسکوپی های زودتر دیگری توسط پزشکان و بیمارستان ایرانشهر برای شما توصیه گردد.

آدنوما کارسینومای روده بزرگ یا رکتال چیست؟

آدنوما کارسینومای روده بزرگ یا رکتال چیست؟
آدنوما کارسینومای روده بزرگ یا رکتال چیست؟

یکی از انواع سرطان‌ها، آدنوما کارسینومای می‌باشد که محل اصلی آن بخش اولیه سلول‌های پوششی روده که با نام رکتوم شناخته می‌شود، می‌باشند. این سلول‌ها در ساخت موکوس نقش بسیاری دارند.

در واقع در هنگام خواندن جواب کولونوسکوپی، امکان دارد که وجود این نوع سرطان شایع گزارش شود که در دسته‌بندی سرطان روده و رکتوم شناخته می‌شود. این نوع سرطان دارای دو زیرگروه آدنوکارسینومای حلقوی و موسین می‌باشد.

البته سرطان‌های دیگری بر اثر خواندن جواب کولونوسکوپی دیده خواهند شد که امکان دارد تا در روده بزرگ شامل لنفوم و تومورهای استرومای دستگاه گوارش باشند.

البته وجود این تومورها و شیوع آن‌ها به‌ مراتب کمتر از آدنوما کارسینومای می‌باشد. در هر صورت بهتر است که اطلاعات خوبی در رابطه با این سرطان‌ها داشته باشید تا در صورت خواندن جواب کولونوسکوپی توسط پزشکان ایرانشهر و مبتلا بودن به یکی از این موارد، بتوانید با آن مقابله کنید.

تهاجم عروقی، لنفی، لنفووسکولار در جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟

تهاجم عروقی، لنفی، لنفووسکولار در جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟
تهاجم عروقی، لنفی، لنفووسکولار در جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟

در صورتی ‌که آزمایش کولونوسکوپی را توسط پزشکان و متخصصین بیمارستان ایرانشهر انجام داده باشید، امکان دارد که در نتایج آن اصطلاحات مختلفی همچون تهاجم عروقی (vascular INVASION ( VI, لنفی (lymphatic INVASION ( LI) و لنفووسکولار (Lymph vascular Invasion LV I)) را ببینید که به معنی تهاجم (invasion) می‌باشند.

در واقع سرطان وارد شده به رگ‌های خونی یا عروق لنفاوی روده بزرگ می‌باشد و امکان دارد که سرطان به ‌مرور زمان در خارج از بافت‌های روده حاصل گردد و روز به‌ روز افزایش پیدا کند.

به ‌همین دلیل باید فورا درمان‌های لازم برای شخص صورت بگیرد. البته وجود این سرطان به این معنا نیست که گسترش آن باعث عدم درمان‌ پذیری بیمار می‌گردد، بلکه افراد می‌توانند با مراجعه به بیمارستان ایرانشهر و تخصص های پزشکی، هر چه زودتر از درمان بهره بگیرند.

در شرایطی که LVI در بدن افراد با توجه به خواندن جواب کولونوسکوپی شکل‌گرفته باشد، فرض را بر این می‌گذاریم که باعث سرطان جهش ژنتیکی در رگ‌های خونی شده‌ است و امکان دارد که روز به ‌روز سلول‌های سرطانی به دیگر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند. بنابراین در هنگام این نتایج، فورا راهکارهای درمانی صورت خواهد گرفت.

در جواب کولونوسکوپی، پولیپ به چه معنا است؟

در جواب کولونوسکوپی، پولیپ به چه معنا است؟
در جواب کولونوسکوپی، پولیپ به چه معنا است؟

یک برآمدگی و رشد بیش‌ از اندازه در لایه‌های داخلی روده با نام پولیپ شناخته می‌شود. هنگامی ‌که نتایج کولونوسکوپی مورد بررسی و بحث قرار می‌گیرد، نمونه‌های بافت‌هایی که از طریق کولونوسکوپی برداشت شده‌اند، توسط میکروسکوپ تجزیه خواهند شد.

و سپس می‌توان پولیپ‌های مربوط در بدن فرد را تشخیص داد. البته دسته‌بندی خاصی از پولیپ‌ها وجود دارند. زیرا آن‌ها بد خیم، خوش خیم و یا غیر قابل سرطانی هستند.

اما در برخی از مواقع امکان دارد که پولیپ‌های صورت ‌گرفته در بدن بیمار سرطانی باشد. نمونه‌های مختلفی از پولیپ‌ها وجود دارد که شامل پولیپ های آدنوماتوز (adenoma) و پولیپ های پلاستیک (hyperplastic) خواهد شد.

اغلب پولیپ‌های آدنوماتوز (adenoma) باید حذف شوند. اما پولیپ‌های دیگر همچون پولیپ های پلاستیک (hyperplastic) در دسته‌بندی پولیپ‌های خوش‌ خیم شناخته می‌شوند و در صورت خواندن جواب کولونوسکوپی و دیدن این نوع پولیپ‌ها، جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

موسین یا کلوئید در خواندن جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟

در واقع اگر خواندن جواب کولونوسکوپی توسط پزشکان متخصص بیمارستان ایرانشهر انجام‌ گرفته باشد، مواردی همچون موسین را مشاهده می کنید. یعنی این شرایط به روان شدن موادی که در روده بزرگ وجود دارند، کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

مقدار تولید بسیار زیاد موسین باعث شکل‌گیری سرطان‌های روده‌ی بزرگ می‌گردد که با عنوان آدنوکارسینومای مخاط در بین پزشکان شهرت دارند و این ‌گونه شناخته خواهند شد. پس در صورت وجود این شرایط در گزارشات آزمایش خود می‌توانید از تخصص پزشکان ایرانشهر بهره‌مند شوید.

موارد ,microsatellite instability (MSI) ,MSH2 ,MSH6 MHL1 و PMS2 در جواب کولونوسکوپی به چه معناست؟

در برخی از سرطان‌هایی که در ناحیه روده بزرگ بیمار انجام می‌گیرد، نتایج آزمایشات مختلف نشاندهنده جهش ژنی در سلول‌های سرطانی می‌باشند.

این دسته از موارد می‌تواند نشان دهند که در ژن افراد نقص‌هایی وجود دارد که نشاندهنده سلول‌های سرطانی است. به ‌مرور زمان وجود این نقص‌ها در ژن می‌تواند سبب بیماری‌هایی همچون سرطان روده بزرگ، سندروم لینچ، غیر پولیپوزی غیر ارثی (HNPCC) باشد.

مشاوره­ با پزشکان ژنتیک بیمارستان ایرانشهر

اگر نقص ‌های ژنی MMR در بدن فرد شکل بگیرد و شخص دچار سرطان MSI گردد، باید مشاوره­ با پزشکان ژنتیک بیمارستان ایرانشهر داشته باشد تا از نظر آن‌ها نتایج آزمون را بررسی کند و از این طریق بررسی‌های انجام‌ شده روی احتمالات ابتلا به سندروم لینچ انجام خواهد گرفت.

در کنار این ‌که این نتایج امکان دارد تا روی سرطان روده بزرگ نقش داشته باشد، در مبتلا شدن به دیگر سرطان‌ها نیز تاثیر گذار می‌باشد. به ‌غیر از آن تمامی اعضای خانواده نیاز دارند که از نظر ژنی بررسی‌های لازم را انجام بدهند تا مطمئن شوند که خطری آن‌ها را تهدید نخواهد کرد.

در واقع وجود این سرطان همانند دی‌ان‌ای می‌باشد و امکان دارد که در بدن دیگر اعضای خانواده نتایج آسیب‌پذیر را نشان بدهد. آسیب ‌شناسی که روی بافت‌های مختلف از طریق کولونوسکوپی انجام می‌گیرد، می‌تواند روی روند درمان تاثیرگذار باشد.

به ‌عنوان نمونه سرطان MSI  در مراحل اول دارای سطح پایین‌تری می‌باشد و درمان تهاجمی ‌تری به نسبت دیگر سرطان‌ها در مراحل اولیه خواهد داشت و می‌تواند با درمان کنترل گردد.

در خواندن جواب کولونوسکوپی، دیدن مواردی چون NRAS , KRAS و BRAF  به چه معناست؟

این دسته از آزمایشات برای تغییرات در ژن‌ های NRAS , KRAS و BRAF در درون سلول‌های سرطانی انجام خواهند گرفت و در هنگام خواندن جواب کولونوسکوپی برای افرادی که مبتلا به سرطان پیشرفته هستند، این نتایج در بر گرفته می‌شود.

حال برای این ‌که بتوان بهترین روش درمانی را تعیین کرد و با انواع داروهای خاص درمان را انجام داد، پزشکان معالجی که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، می‌توانند این امکان را برای بیمار فراهم کنند.

تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام‌ گرفته که نشان می‌دهد روش‌های درمانی EGFR برای این دسته از افراد پاسخگو نیست و نمی‌تواند برای آن‌ها مفید باشد.

Gross description

این مسئله در جواب کولونوسکوپی توصیف رنگ، وزن و اندازه بافت‌ها را با چشم غیر مسلح نشان خواهد داد.

Grade

در واقع گرید در خواندن جواب کولونوسکوپی دارای درجه ‌بندی G1 تا G4 می‌باشد که در نهایت می‌تواند نشان دهد که نمونه بافت‌های برداشته ‌شده توسط میکروسکوپ چقدر به بافت‌های طبیعی روده بزرگ نزدیک هستند.

سرطان‌هایی که درجه آن‌ها به نسبت دیگر موارد پایین می‌باشد، یعنی بین (G1 و G2) قرار دارند، رشد آهسته ‌تری را در آن‌ها مشاهده خواهیم کرد، یعنی دیرتر رشد می‌کنند. کاملاً طبیعی است که در مقایسه با سرطان‌های درجه پایین‌تری همچون G3 و G4 پاسخ درمان به موارد پایین‌تر بهتر اتفاق می‌افتد.

T-stage

این شرایط نشاندهنده درصد نفوذ تومور به دیواره روده بزرگ می‌باشد. در واقع براساس بررسی آن می‌توان تحلیل درستی در رابطه با نفوذ تومور داشت.

به‌ عنوان نمونه گزارشاتی که در هنگام خواندن جواب کولونوسکوپی در این گزینه مشاهده می‌گردد، به گونه ایست که تفسیر می‌کند که تومور فقط در لایه داخلی روده بزرگ وجود دارد که به‌ عنوان درگیری لامینای مخاطی غدد نئوپلاستی در سطح ۲ تا ۳ شناخته می‌شود.

گره های لنفاوی ( Lymph nodes )

این شرایط نشاندهنده عدم درگیری یا درگیر بودن گره‌های لنفاوی براساس تفسیر پزشکان می ‌باشد.

حاشیه (Margins) مثبت یا منفی

این شرایط بدین ‌معنی است که نمونه‌های ارزیابی ‌شده توسط متخصصین پاتالوژیک انجام شده است و این نتیجه را نشان می‌دهد که سلول‌های سرطانی در لبه نمونه برداشته ‌شده دیده خواهد شد و یا هیچ‌ گونه سلول سرطانی در آن وجود نداشته ‌است.

در این شرایط، جراح برای برداشتن نمونه‌های تومور، بخشی از بافت سالم اطراف را بر می ‌دارد. بنابراین در این آزمایش می‌توان دریافت که آیا اطراف بافت تومور سلول‌های سرطانی به‌ وجود آمده اند یا هنوز هم بافت‌های اطراف، سالم هستند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

امکان دارد که خواندن جواب کولونوسکوپی، برخی از افراد را دچار تشویش و نگرانی کند. اما باید به شما این نوید را بدهیم، در صورتی‌ که آمادگی‌های لازم را برای انجام کولونوسکوپی به ‌درستی انجام داده باشید، هیچ‌ گونه اختلالی در نتایج آزمون شما حاصل نمی‌گردد و تمامی آن چه که در بدن شما مشاهده می‌شود را می ‌توان از نتیجه کولونوسکوپی برداشت کرد.

متخصصین گوارش که در بیمارستان ایرانشهر فعالیت دارند، به ‌سادگی می ‌توانند خواندن جواب کولونوسکوپی را بر عهده بگیرند تا شما را از موضوعات مطرح ‌شده و تداخلات به‌ وجود آمده در بدنتان آگاه کنند.

با توجه به این ‌که خواندن جواب کولونوسکوپی امری تخصصی می‌باشد، فقط به دست پزشکان متخصص انجام خواهد گرفت. پس هیچ‌ گاه از افرادی که در این زمینه اطلاعاتی ندارند، به‌ منظور خواندن جواب کولونوسکوپی کمک نگیرید. زیرا امکان دارد که با اشتباهات آن‌ها مسیر زندگی شما عوض شود.

در شرایطی که تمامی نتایج حاصل‌ شده به ‌درستی باشد، بیمار دیگر نیاز به تکرار مجدد این آزمایش تا ۱۰ سال آینده نخواهد داشت. پس می‌توانید با انجام این تست در بیمارستان ایرانشهر، آگاهی بیشتری در رابطه با سطح سلامت خود داشته باشید.

سوالات متداول

قسمت های مختلف روده بزرگ چیست؟

 • سکوم
 • کولون صعودی
 • کولون عرضی
 • کولون نزولی
 • کولون سیگموئید
 • رکتال

نتایج غیرطبیعی تست مدفوع چیست؟

 • رنگ مدفوع سیاه، قرمز، سفید، زرد یا سبز باشد.
 • مدفوع به رنگ خاک رس
 • مدفوع مایع یا بسیار سفت باشد.

 

تفسیر آزمایش انگل در مدفوع چیست؟

مواردی که در آزمایش انگل در مدفوع دیده می شود:

 • گونه های ژیاردیا
 • کریپتوسپوریدیوم
 • انگل های تک سلولی شامل بالانتیدیوم کلی
 • کرم ها شامل کرم های گرد

منبع:

b2n.ir

Table of Contents

3 پاسخ

 1. با سلام..من چند ماه پیش کولونوسکوپی انجام دادم و پزشک فوق تخصصم پلیپی رو از روده م خارج کردن و دادم پاتولوژی..جواب رو بردم پیش ایشون و راضی بودند و شواهدی از بدخیمی وجود نداشت و گفتند که نباید رهاش کنی و باید برای کولونوسکوپی بعدا هم مراجعه کنی منظورش فکر کنم حدودا یه سال بعد بود.. الآن یه سوال برام ایجاد شده کهhyperemic edematous lamina propria همون آدنوما هست..چند جا سرچ کردم کلمه آدماتوز رو به انگلیسی چیزی جز آدنوما پیدا نشد..آیا این دو یکی هستند؟ ضمنا کلمه لنفو پلاسما هم تو برگه پاتولوژی بود..و اینکه نمیدونم چند وقت به چند وقت باید برم برای انجام کولونوسکوپی؟ من کولیت مزمن غیر اختصاصی با تغییر پولیپوید هم دارم. تشکر از شما

 2. سلام من گاهی اوقات خون همراه مدفوعم هست رفتم کولونوسکوپی انجام دادم ولی روده ام زخم نداشت دکتر گفت سالم هستی ، راستی کولونوسکوپی یک دقیقه ام طول نکشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
با یک کلیک تماس بگیرید