لوگو بیمارستان ایرانشهر

AR

ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

Table of Contents

چنان چه نگران ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو هستید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی بفرمایید.

در این مقاله سعی داریم تا در خصوص ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

لازم به ذکر است اگر این کار تحت نظر دکتر خوب برای تعویض مفصل زانو انجام پذیرد عوارض به حداقل خواهد رسید.

همچنین ابتدا باید اطمینان حاصل فرمایید که شرایط تعویض مفصل زانو را دارا می باشید.

ویدئو ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

در این راستا می توانید از تجربیات متخصصین بیمارستان ایرانشهر نیز بهره مند شوید. بیمارستان ایرانشهر، یکی از معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه می باشد. با ما همراه باشید.

اینفوگرافیک ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اینفوگرافیک ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
اینفوگرافیک ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

همچنین در خصوص آرتروپلاستی، دلایل ورم پا پس از Arthroplasty، معالجه ورم پا، شیوه های معالجه، مهمترین نکات در خصوص مراقبت های بعد از جراحی، تمرینات ورزشی مناسب و هر سوال دیگری که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود، مطالب کاملی را ارائه خواهیم کرد.

ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

 1. ورم زانو یعنی بزرگ شدن بدلیل بیش از حد مایعات درون مفصلی در زانوست.
 2. تورم بعد از جراحی تعویض مفصلی زانو از نوع استرس مکانیکی است.
 3. درمان بهبود تورم پا تا حد زیادی به فعالیت و تحرک بیمار ربط دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی بخش علت ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو کلیک نمایید. 

لطفا جهت ارتباط با بیمارستان ایرانشهر، از طریق شماره تماس 71960-021 در ارتباط باشید.

عناوین مقاله:

جراحی تعویض مفصل زانو و یا آرتروپلاستی چیست؟

مهمترین دلایل جراحی آرتروپلاستی چیست؟

دلایل ورم پا بعد از جراحی آرتروپلاستی را نام ببرید؟

در رابطه با مناسب ترین شیوه های درمان ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو توضیح دهید.

بیمارستان ایرانشهر

مهمترین نکات درباره تغییر شیوه زندگی بعد از جراحی فوق را ذکر کنید.

آیا مراقبت های بعد از جراحی، در تسریع روند بهبودی موثر است؟

تمرینات ورزشی مناسب برای کاهش ورم پا بعد از جراحی آرتروپلاستی را نام ببرید.

نتیجه گیری

 

جراحی تعویض مفصل زانو (Arthroplasty)

جراحی تعویض مفصل زانو (Arthroplasty)
جراحی تعویض مفصل زانو (Arthroplasty)

دردهای مفصلی و یا دردهایی که بیشتر در ناحیه زانو ایجاد می شوند، یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اغلب افراد در طی زندگی با آن مواجه می شوند. ممکن است دردهای فوق به علت کاربرد غیر صحیح از زانو و یا فعالیت های شدید به تدریج در شخص مشاهده شود.

دقت داشته باشید که جراحی فوق هنگامی به بیمار پیشنهاد می شود که مصرف دارو و یا مسکن های تجویزی برای تسکین درد و یا ناراحتی آن ها تاثیر چندانی نداشته و دردهای موجود در این بخش، تقلیل نمی یابد.

به طور معمول این عمل جراحی، نتایج عالی را به دنبال دارد و در بیشتر موارد، همراه با موفقیت است. با اهمیت ترین نتیجه جراحی آرتروپلاستی، اتمام دردهای شدید حاصل از arthritis (آرتریت) است.

اخیراً پژوهش های پزشکی بسیاری در خصوص این تکنیک درمانی انجام شده است که بیانگر طول عمر و ماندگاری بسیار مفصل های جراحی شده است.

حتما صفحه طول عمر مفصل زانو را مطالعه نمایید.

یکی از متداولترین اختلالاتی که بعد از Arthroplasty ممکن است در بیماران مشاهده شود، کبودی و یا ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو است که در بیشتر موارد، این مشکلات بعد از گذشت چندین هفته به تدریج با رعایت برخی از دستورالعمل های پزشکی بهبود می یابد.

در این راستا با متخصصین بیمارستان ایرانشهر در ارتباط باشید.

مهمترین دلایل جراحی آرتروپلاستی

مهمترین دلایل جراحی آرتروپلاستی
مهمترین دلایل جراحی آرتروپلاستی

مهمترین دلیل به منظور جراحی آرتروپلاستی، عارضه آرتروز زانو است. چنان چه اشخاص به این عارضه مبتلا باشند و دردهای این ناحیه از طریق مصرف داروهای خوراکی تجویزی کم نشود، بیمار بایستی برای برطرف نمودن مشکلات فوق، تحت این عمل جراحی قرار گیرد.

تشدید عارضه آرتروز از مهمترین دلایل جراحی تعویض مفصل زانو است که می تواند به درمان و بهبودی بیماران کمک بسیار کند.

از دیگر دلایل جراحی آرتروپلاستی می توان به فرم بد ظاهر زانو اشاره کرد که در چنین شرایطی، بیماران حتماً بایستی تحت این عمل جراحی قرار گیرند.

بعضی از اشخاص با قالب پاهای پرانتزی و یا ضربدری همراه هستند. در صورتی که موارد فوق برای پا ظاهر زشت و نامطلوبی را ایجاد کند، شخص از طریق جراحی فوق می تواند زانو را به شکل طبیعی و معمولی خود بازگرداند.

مشکل آرتریت از دیگر دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو است. عارضه فوق هنگامی در شخص ایجاد می شود که پوشش زانو از طریق دستگاه ایمنی بدن از بین برود و مفصل و غضروف قادر به انجام وظایف خود به شکل صحیح نباشد.

در صورتی که پا به علت شکستگی و یا دیگر موارد مشابه، با التهاب مفصلی بسیار حاد همراه باشد و این امر سبب گردد که بیمار به راحتی قادر به حرکت زانوی خود نباشد، بایستی جراحی تعویض مفصل زانو را به منظور رفع مشکلات ایجاد شده و تسریع در روند بهبودی انجام دهد.

انواع جراحی Arthroplasty

انواع جراحی Arthroplasty
انواع جراحی Arthroplasty

انجام این عمل جراحی در تمامی بیماران به صورت مشابه و یکسان نیست و طبق تشخیص متخصصین بیمارستان ایرانشهر، بایستی یکی از انواع جراحی های آرتروپلاستی روی بیمار انجام شود که هر یک از آن ها به نوبه خود روی ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو موثر هستند. تعویض مفصل زانو به شیوه های متعدد که در زیر به آن اشاره می کنیم، روی بیماران انجام می شود:

تعویض کلی مفصل زانو 

در این تکنیک عمل جراحی، براساس پیشروی عارضه، پزشک بایستی اقدام به تعویض کل مفصل زانو در شخص بیمار کند و مفصل مصنوعی را جایگزین آن کنند.

دقت داشته باشید که این نوع از جراحی آرتروپلاستی به دلیل تغییرات کلی ایجاد شده و جایگزینی مفصل زانو، ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به تدریج در این گروه از بیماران بیشتر مشاهده می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو دیدن کنید.

تعویض جزئی مفصل زانو 

در صورتی که مفصل زانو به شکل کامل دچار صدمه و یا آسیب دیدگی نشده باشد، فقط بخش اندکی از زانو ترمیم و یا تعویض می شود. گفتنی است که این تکنیک جراحی نسبت به تعویض کلی کاربرد کمتری دارد.

ترمیم غضروف 

ممکن است بعضی از مراجعه کنندگان فقط از یک ناحیه با صدمه و یا ساییدگی زانو مواجه شوند که در چنین شرایطی، متخصصین بیمارستان ایرانشهر، مناسب ترین گزینه درمانی را ترمیم غضروف توصیه می کنند.

جراحی LCL (چند لیگامانی زانو)

در بعضی مواقع التهاب مفصلی به قدری شدید و حاد است که تنها متد درمانی که پزشک معالج به بیمار تجویز می کند، انجام جراحی چند لیگامانی زانو است.

آناتومی زانو

آناتومی زانو
آناتومی زانو

به طور کلی سه استخوان، زانو را تشکیل می دهند و حرکت آرام و نرم استخوان ها هم از طریق غضروف میان لولایی روی یکدیگر میسر خواهد بود.

همچنین قسمتی از نیروی وزن را بی اثر می کند و در زمان بالا رفتن از پله، وزن آن به هشت برابر از حجم بدن می رسد. کلیه اسکلت فوق در ساختاری قوی و کشسان از مینیسک، رباط و تاندون به شکلی به یکدیگر وصل شده اند که سبب سهولت حرکت و کنترل شخص در سطوح صاف و ناصاف می شود.

اگر بخواهیم توضیح دقیق تری از مفصل زانو داشته باشیم، می توان آن را به خدمتگزاری که پیوسته آماده است، تشبیه کنیم.

اما هنگامی که دچار عارضه و یا هر گونه درد و یا ناراحتی می شود، سبب عدم راندمان مناسب حرکت می شود و در نتیجه؛ قدم زدن، نشستن، دویدن و یا حتی ایستادن را برای فرد سخت و عذاب آور می کند.

ساییدگی غضروف و همچنین پارگی و یا کشیدگی الیاف فیبری از مهمترین دلایل درد زانو در افراد است که جابجایی اجسام سنگین، اضافه وزن و یا جابجایی بار سبک به شیوه ناصحیح، از جمله مواردی است که سبب تشدید دردهای مفصل زانو می شود.

افرادی که کاندیدای جراحی آرتروپلاستی هستند

افرادی که کاندیدای جراحی آرتروپلاستی هستند
افرادی که کاندیدای جراحی آرتروپلاستی هستند

اشخاصی کاندیدای این عمل جراحی هستند که شیوه های درمانی غیر جراحی به بهبود و تسکین درد آن ها کمک نکرده است.

در مواقعی، پزشک معالج، انجام جراحی آرتروپلاستی را به منظور معالجه بیمار، بهترین گزینه معرفی می کند که نتایج مثبت حاصل از عمل جراحی، به مراتب از پیامدهای آن بیشتر است.

لازم به توضیح است که Arthroplasty یکی از موفقیت آمیزترین جراحی هایی است که در جهان توسط مجرب ترین و حاذق ترین جراحان متخصص انجام می شود که با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، در خصوص این عمل جراحی، متخصصین پیشرفت های بسیاری به خصوص در قسمت زانو و یا لگن به دست آورده اند. به طور کلی افرادی با شرایط زیر، کاندیدای این جراحی هستند:

بیمارانی که با ساییدگی مفصل زانو مواجه هستند و برای درمان و یا بهبود آن ها، متدهای غیر تهاجمی و یا دارویی وجود ندارد.

کج بودن مفصل زانویشان تا حدی است که علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بقیه مفصل ها، سبب آزار و درد بسیار بیمار می شود نیز نیاز به انجام جراحی آرتروپلاستی دارد.

بیمارانی که بین دو تا سه مفصل زانوی آن ها با آسیب دیدگی شدید همراه است

بیمارانی که بین دو تا سه مفصل زانوی آن ها با آسیب دیدگی شدید همراه است و این موضوع سبب گردیده که سایر اندام های بدن را تحت تاثیر قرار دهد، برای بهبودی کامل نیاز به جراحی فوق دارند.

کلیه بیماران نامبرده برای رفع مشکلات مفصل زانو، کاندیدای انجام جراحی آرتروپلاستی هستند که بهتر است پیش از عمل در رابطه با ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، اطلاعات لازم را به دست آورند. برای این کار، به بیمارستان ایرانشهر مراجعه نمایید.

شیوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو (Arthroplasty)

شیوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو (Arthroplasty)
شیوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو (Arthroplasty)

پیش از توضیح در باره ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، لازم است که در خصوص شیوه انجام جراحی، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

جراح معالج پیش از انجام پروسه جراحی از بیهوشی موضعی و یا عمومی براساس نوع متد جراحی زانو استفاده می کند. البته نوع بیهوشی بایستی از سوی جراح متخصص برای انجام فرآیند جراحی تشخیص داده شود.

پس از انتخاب مناسب ترین نوع بیهوشی، جراح در آغاز جراحی، برشی را در قسمت جلوی زانو ایجاد می کند تا از این طریق با کنار زدن پوست، سلول های زیرپوستی و استخوان کشکک، دسترسی کامل به استخوان ران و درشت نی داشته باشند.

در گام بعدی، جراح بایستی به وسیله اره برقی، غضروف های مفصلی بخش انتهای استخوان ران را برش بزند. این امر سبب می گردد که مفصل مصنوعی در حین جراحی به راحتی به استخوان ران متصل شود.

جراح به منظور چسباندن این مفصل مصنوعی، بایستی قطعه ای فلزی به کار ببرد

جراح به منظور چسباندن این مفصل مصنوعی، بایستی قطعه ای فلزی به کار ببرد و به بخش انتهای استخوان ران وصل کند. گفتنی است که در بخش درشت نی، همین روال نیز بایستی انجام شود.

لازم به توضیح است که این امر بایستی با تسلط و مهارت بسیار روی بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام شود تا عملکرد مناسبی را حاصل از این تکنیک درمانی به دست آورید.

در هنگام قرار دادن مفصل مصنوعی، جراح بایستی به کلیه عضلات زانو، پا و رباط ها توجه بسیار به منظور کارکرد مناسب آن ها داشته باشد.

پس از این که پزشک اطمینان کافی درباره قرارگذاری دقیق مفصل پیدا کرد، بایستی بخش های شکاف خورده برای اعمال جراحی را به منظور اتمام جراحی تعویض مفصل زانو، بخیه بزند.

دقت داشته باشید که ثبات و ماندگاری مفصل های فوق به تسلط و مهارت جراح و از همه مهمتر کیفیت مواد به کار برده شده و سایر موارد دیگر بستگی دارد.

چنان چه جراح از تخصص کافی برخوردار نباشد، شاید نیاز باشد که جراحی تعویض مفصل زانو مجدداً برای این بیماران انجام شود.

به همین منظور توصیه ما به شما این است که در تعیین جراح معالج دقت و توجه بسیاری انجام دهید و با دریافت اطلاعات کامل درباره ایشان، حاذق ترین جراح را برای انجام جراحی آرتروپلاستی انتخاب کنید. بیمارستان ایرانشهر با کادری فوق تخصصی، یکی از معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه به حساب می آید.

اقدامات لازم پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

اقدامات لازم پیش از جراحی تعویض مفصل زانو
اقدامات لازم پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

اقدامات پیش از جراحی آرتروپلاستی می تواند تا حد قابل توجهی سبب کاهش ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در فرد شود.

اشخاصی که احتیاج به این عمل جراحی دارند، به طور معمول بین شش الی دوازده هفته پیش از جراحی، بایستی از زمان آن اطلاع کافی داشته باشند.

در این زمان بیمار می تواند اموری را انجام دهد که علاوه بر کاهش ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، سبب افزایش موفقیت آرتروپلاستی شود.

تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که پیش از عمل، انجام تمرینات فیزیکی مناسب سبب تقویت ماهیچه ها می شود و پس از آن، بیمار با درد و ناراحتی کمتری مواجه می شود و کارکرد زانوی جدید بعد از عمل به مراتب موثربخش تر از سایرین است.

گفتنی است که این امر به مفهوم تقلیل زمان بستری فرد در بیمارستان، بهبود کیفیت زندگی بعد از Arthroplasty و تقلیل هزینه های درمانی نیست. با ما همراه باشید تا مناسب ترین راهکارها پیش از عمل فوق را متذکر شویم.

تست های پیش از جراحی:

پیش از عمل تعویض مفصل زانو، نیاز است تا تست هایی را به منظور بازبینی میزان گلوکز خون و همچنین عفونت های دندان و لثه انجام دهید.

قطع و یا محدود کردن استفاده از بعضی داروها:

چهارده روز پیش از آرتروپلاستی، پیشنهاد می شود تا استفاده بعضی از داروها را برای دوره موقت، قطع نموده و یا کاهش دهید. دقت داشته باشید که تصمیم نهایی در این رابطه تنها بایستی طبق تشخیص جراح معالج انجام شود. این داروها عبارتند از:

1)    آسپرین 2) ادویل و ایبوپروفن (داروهای ضد التهابی) 3) وارفارین 4) داروهای غیر استروئیدی 5) استروئیدها

و همچنین دیگر داروهای ضد انعقاد خون و قرص هایی که سبب سرکوب کردن دستگاه ایمنی بدن می شود.

در مجموع اگر شخص بیمار برای پیشگیری از روند بیماری از داروی خاصی در طی روز استفاده می کند، بایستی پیش از جراحی فهرستی از تمامی داروهای مصرفی را تهیه نموده و در اختیار جراح متخصص قرار دهد. دقت به این موضوع می تواند سبب کاهش ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در بیماران شود.

قطع مصرف تنباکو:

نیکوتین باعث تداخل پروسه ترمیم بعد از آرتروپلاستی می شود. لذا پیشنهاد می شود به مدت چهارده روز پیش از جراحی، مصرف آن را محدود نموده و یا قطع کنید. علاوه براین، دخانیات درصد این که بعد از جراحی، شخص با بروز عفونت همراه شود را افزایش می دهد.

مشاوره با سایر متخصصین درباره اختلالات زمینه ای:

چنان چه بیمار با مشکلات جانبی نظیر اختلالات قلبی عروقی و یا دیابت همراه است، بایستی با جراح متخصص در خصوص این جراحی مشورت کند و از تصمیم نهایی جراح برای انتخاب بهترین نوع جراحی مفصل زانو، اطمینان کامل به دست آورد.

قطع مصرف نوشیدنی های حاوی الکل:

اگر شخص به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارد، طبق تشخیص پزشک، لازم است تا چندین روز پیش از عمل، از مصرف آن بپرهیزد. لازم به توضیح است که مصرف این نوشیدنی سبب بی نظمی پروسه بیهوشی می شود.

شرحی از بروز عارضه:

چنان چه شخص با اختلالاتی نظیر آنفلوآنزا، تب، سرماخوردگی و بروز نشانه های هرپس و غیره مواجه باشد، نیاز است تا با جراح معالج درباره بروز هر یک از این مشکلات، مشاوره های لازم را انجام دهد.

آمادگی لازم در منزل:

برای این که بعد از جراحی، بیمار با مشکلات بسیاری مواجه نشود، بهترین اقدام این است که پیش از جراحی، مشکلات احتمالی را برطرف نموده و موارد کنترلی در منزل را کاملاً رعایت کند.

اگر تنها زندگی می کند، بایستی اختلالات مرتبط به برنامه غذایی در منزل و از همه مهمتر جابجایی را پیش از جراحی فوق برطرف نماید تا بعد از آن با مشکل خاصی مواجه نشود.

مهمترین نکات مرتبط به سرویس بهداشتی و محل مناسب تخت برای سپری کردن دوران نقاهت می باشد که بهتر است پیش از عمل، کلیه الزامات لازم را فراهم کند.

دلایل ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

دلایل ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
دلایل ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

یکی از رایج ترین اختلالاتی که بعد از جراحی آرتروپلاستی ممکن است در هر بیمار کاندیدای این عمل جراحی مشاهده شود، ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو است.

در بیشتر موارد نیز، تورم و یا کبودی های ایجاد شده به تدریج و بدون معالجه های خاص پزشکی به مرور رفع می شود و چنان چه مشکل ورم در این ناحیه به طور کامل برطرف شود، بایستی این موضوع را با جراح معالج در میان بگذارید تا رسیدگی های لازم برای رفع آن انجام شود.

تورم موجود در این ناحیه بعد از جراحی فوق به عنوان یکی از اختلالاتی به شمار می آید که بیشتر بیماران تحت این عمل جراحی ممکن است با آن روبرو شوند و در این راستا سوالات بسیاری برای آن ها مطرح شود.

متخصصین فوق تخصص ارتوپد بیمارستان ایرانشهر که در زمینه جراحی فوق دوره های تکمیلی و تجارب بسیاری را به دست آورده اند، سعی می کنند تا پیش از جراحی و الزاماتی که می تواند سبب کاهش تورم در تعویض مفصل زانو شود، اطلاعات لازم را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهند.

ورمی که در بدن ایجاد می شود

بهتر است بدانید ورمی که در بدن ایجاد می شود، حاصل از عکس العمل طبیعی بدن به نداشتن هر نوع تعادل شیمیایی است که در درون بافت ها و یا سلول های موجود در بدن مشاهده می شود.

شاید عدم تعادل فوق حاصل از بروز عفونت هایی باشد که در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود. بهتر است بدانید که ابتلای شخص به دیگر اختلالات، استفاده از بعضی داروها و یا صدمات مکانیکی هم در بروز ورم پا بعد از جراحی بسیار موثر است.

در واقع ورم زانو به مفهوم بزرگ شدن قسمتی از بدن به دلیل انباشته شدن بسیار مایع درون مفصلی در ناحیه جراحی شده از بدن است.

ورم موجود در این ناحیه از نوع استرس های مکانیکی است

دقت داشته باشید که ورم موجود در این ناحیه از نوع استرس های مکانیکی است و بعد از چندین هفته بعد از جراحی هم شاید همچنان ادامه داشته باشد. گفتنی است که پروسه بهبود ورم زانو تا حد قابل توجهی به تحرک و فعالیت های بیمار بستگی دارد.

اغلب بیمارانی که پس از جراحی آرتروپلاستی با ورم در ناحیه پا همراه هستند، موقعیت خود بعد از جایگذاری مفصل مصنوعی را این چنین بازگو می کنند که زمان بیدار شدن، ناراحتی و یا مشکل به خصوصی در این ناحیه احساس نخواهند کرد.

اما شب در زمان استراحت با پف و یا تورم بسیاری در ناحیه زانوی جراحی شده مواجه خواهند شد که تا مدتی این امر برای این گروه از بیماران امری کاملاً طبیعی است.

معالجه ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

معالجه ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
معالجه ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، ورم پا از جمله مهمترین دردهای موجود در ناحیه زانو پس از جراحی آرتروپلاستی است که در پی آن، دامنه حرکتی بیمار کاهش می یابد. لازم به توضیح است که دوران بازیابی و بهبودی Arthroplasty طولانی بوده و این پروسه به زمان بیشتری نیاز دارد.

با وارد شدن حتی صدمه کوچکی به بدن، بافت های موجود در آن ناحیه بسیار ضعیف بوده و با فشار بسیار همراه می شوند.

در این جراحی هم آسیب مکانیکی بسیاری به ناحیه تحت درمان یعنی زانو و بافت های پیرامون آن وارد می شود. صدمات فوق شامل شکاف ایجاد شده روی پوست، گوشت و جدا کردن ماهیچه زانو است.

همچنین صدمات دیگری نیز ممکن است در طی پروسه جراحی در این ناحیه مانند مته زدن به استخوان های پیرامون این مفصل که آسیب های بسیاری را به دنبال دارد، ایجاد شود. کاملاً روشن است که بهبودی و بازسازی دوباره بافت های صدمه دیده در ناحیه زانو، زمان طولانی تری را می طلبد.

در بیشتر موارد حتی با بهبود ساختار سلولی موجود در این ناحیه به علت ضعیف شدن ماهیچه های زانو در اثر جراحی تعویض مفصل زانو، شخص با محدودیت های حرکتی بسیاری مواجه می شود و حرکت زانو به سایر جهات به راحتی امکانپذیر نخواهد بود.

تضعیف ماهیچه سبب عدم راندمان مطلوب در شخص می شود

به این علت که تضعیف ماهیچه سبب عدم راندمان مطلوب در شخص می شود و فشارهای ناشی از امور روزانه به دیگر ساختار و بافت های این ناحیه انجام می شود و در نتیجه فشارهای مکانیکی وارد شده به زانو هم می تواند به تدریج سبب پف و یا ورم پا و مفصل زانو در شخص بیمار شود.

در حقیقت می توان بیان کرد که ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو تا هنگامی که عضلات زانو توانایی و بهبودی کامل خود را مجدداً به دست بیاورند، این مشکل در بیمار ادامه دارد.

به همین دلیل به منظور تسریع در فرآیند معالجه و بهبودی خود بعد از جراحی فوق، بایستی تحت نظر دکترتان، تحرک و تمرینات فیزیکی مناسب را در طی روز انجام دهید.

پس از آرتروپلاستی شما بایستی علاوه بر استراحت به میزان کافی، فعالیت های مناسبی که جراح متخصص به شما توصیه می کنند را به طور منظم انجام دهید و احساس درد در این ناحیه مانع از فعالیت های درمانی شما نشود.

تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص و یا یک متخصص ارتوپد مجرب، تمرینات ورزشی را انجام دهید

بایستی تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص و یا یک متخصص ارتوپد مجرب، تمرینات ورزشی را انجام دهید تا از این طریق به افزایش دامنه حرکتی و قدرت ماهیچه های خود کمک بسیار کنید.

این امر سبب می گردد که زانوی جراحی شده کارکرد بهتر خود را سریعتر به دست آورد. در این راستا می توانید از متخصصین بیمارستان ایرانشهر کمک بگیرید.

به این ترتیب با رعایت کلیه دستورالعمل های پزشکی، ورم پا و یا زانو به تدریج رفع می شود و دیگر بعد از بیدار شدن، شما با تورم بسیار روبرو نخواهید شد.

به این علت که در زمان استراحت، بافت های درون زانو هم استراحت کرده و در طی روز هم به علت فشارهایی که ممکن است به این ناحیه وارد شود، ورم پا تا حد بسیار افزایش یافته  و درد بسیاری را در زانو احساس خواهید کرد.

در این زمینه می توانید صفحه فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو را مشاهده نمایید.

شیوه های معالجه ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

شیوه های معالجه ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
شیوه های معالجه ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

دقت داشته باشید که پروسه معالجه فوق برای هر شخص متمایز است و به موقعیت شخص بیمار و دلیل جراحی و مقدار تحرک وی در طول روز بستگی دارد. به عبارتی نمی توان شیوه قطعی را بیان کرد که بیمار با رعایت آن بتواند دوره بازیابی و بهبودی را سریعتر پشت سر بگذارد.

اما به طور کلی از طریق بعضی از اقداماتی که در ادامه متذکر می شویم، می توانید پروسه طبیعی فوق را کمی بهبود بخشید و به نتیجه قابل قبولی از عمل آرتروپلاستی دست یابید.

متخصصین ارتوپد مجرب و حاذق بیمارستان ایرانشهر، از مهمترین تکنیک های درمانی که می تواند به معالجه این گروه از بیماران کمک بسیار کند، به اقدامات زیر اشاره دارند.

در این راستا صفحه برای درد تعویض مفصل زانو چه باید کرد توضیحات کامل تری برای شما ارائه خواهد داد.

حرکات و تمرینات بازتوانی:

بعد از ترخیص از بیمارستان و شروع دوره نقاهت در منزل، بایستی به تمامی دستورالعمل های پزشکی جراح متخصص عمل کنید و کلیه نکات ذکر شده از سوی دکترتان را دقیقاً پیروی کنید.

زیرا عدم توجه و یا کوتاهی در انجام دستورالعمل های پزشکی ممکن است سبب بعضی از صدمات دوباره به زانوی جراحی شده شما شود.

نخست در زمان انجام تمرینات ورزشی شاید با کمی احساس درد مواجه شوید و یا ادامه انجام این حرکات برای شما مقدور نباشد.

اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که فرآیند معالجه شما بعد از جراحی تا حد بسیار زیادی به مقدار تحمل درد و ناراحتی شما در ارتباط است.

لذا بایستی فعالیت های توانبخشی را بسیار جدی بگیرید. شاید تمرینات فوق در همان مراحل نخست کمی سخت و دشوار باشد و شما را از ادامه آن مایوس کند، اما پایبند بودن به آن ها نتایج خوشایند و مطلوبی را در روند بهبودی شما به همراه دارد.

به کاربردن کمپرس یخ:

بهتر است بدانید که بهبود ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو شاید 3 الی 6 ماه زمان ببرد، به همین منظور برای تقلیل درد و یا ورم های موجود در ناحیه زانو و یا پا، توصیه می شود که در این مدت در طول روز در ناحیه جراحی شده، چندین بار از کمپرس یخ استفاده کنید.

زیرا این امر سبب تسکین درد شما بعد از جراحی می شود. چنان چه استفاده از کیسه یخ اثربخش نباشد، بایستی این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

شاید کمپرس گرم برای درمان شما گزینه مناسبی باشد که پزشک به بیمار توصیه می کند. اما مهمترین موضوع تغییر شیوه زندگی است.

تنها فردی که می تواند به تسریع روند بهبودی شما کمک بسیار کند، خود فرد است

به طور قطع تنها فردی که می تواند به تسریع روند بهبودی شما کمک بسیار کند، خود فرد است. بهتر است برای این که فرآیند معالجه را سریعتر دنبال کنید، تغییرات کلی را در سبک زندگی خود اعمال کنید. به طور مثال بعد از جراحی سعی کنید که مصرف سیگار و یا هر نوع دخانیات را ترک کنید.

به این علت که سیگار کشیدن سبب بروز پیامدهایی در دستگاه عروقی شما می شود و در نتیجه پروسه معالجه شما را تا حد چشمگیری کاهش می دهد و سبب می گردد که ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

استفاده از مشروبات الکلی

علاوه بر سیگار، استفاده از مشروبات الکلی هم می تواند به تدریج تاثیرات منفی را روی سلامتی بدن به همراه داشته باشد و سبب طولانی شدن روند معالجه می شود.

از سویی مصرف نوشیدنی های حاوی الکل، تداخل بسیار با داروهای مسکن تجویزی دارد که می تواند پیامدهای ناخواسته ای را در بدن به دنبال داشته باشد.

متعادل نگه داشتن وزن یکی از موارد مهمی است که بیماران تحت عمل جراحی آرتروپلاستی بایستی به آن توجه بسیار داشته باشند

و چنان چه با افزایش شاخص توده بدنی همراه هستید، بهتر است اقدامات لازم را در راستای کاهش وزن انجام دهید. انجام فعالیت های ورزشی سبک نظیر دوچرخه سواری، شنا و پیاده روی هم پس از جراحی فوق مفید است.

سعی کنید بعد از جراحی به دلیل شرایط موجود، از بلند کردن اشیاء سنگین بپرهیزید. همچنین در مسیرهایی که سرازیری بسیار دارند، راه نروید و در زمان بالا رفتن از پله نیز دقت بسیار داشته باشید و هیچ گاه بعد از آرتروپلاستی، دو پله را یکی نکنید. زیرا این امر سبب فشار بسیار به ناحیه زانو می شود.

نکات کلیدی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

نکات کلیدی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
نکات کلیدی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

متخصصین ارتوپدی به تمامی بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، توصیه می کنند که حتماً از نرده و یا تکیه کردن به دیوار در زمان بالا رفتن از پله کمک بگیرند.

به این علت که ماهیچه های زانو بعد از آرتروپلاستی زمان زیادی نیاز دارد تا توانایی کافی خود را برای تحمل وزن بیمار داشته باشد

و شاید این امر سبب عدم تعادل در فرد شود. در زمان ایستادن و یا نشستن هم بهتر است این گروه از بیماران، احتیاط کافی را انجام دهند و خیلی آهسته از جای خود برخیزند و حتما برای بلند شدن، از دست کمک بگیرند تا کل وزن خود را روی زانوی جراحی شده نیندازد.

چنان چه مایلید جراحی دندان و یا سایر جراحی ها را پس از تعویض مفصل زانو انجام دهید، توصیه می شود که این موضوع را با جراح معالج خود در میان بگذارید.

بعد از آرتروپلاستی در صورتی که مایلید اقدام به جراحی و یا معالجه های پزشکی کنید، بایستی پزشک معالج خود را از جراحی انجام شده مطلع کنید.

آنتی بیوتیک های تجویزی که پزشک به بیمار توصیه می کند

آنتی بیوتیک های تجویزی که پزشک به بیمار توصیه می کند، از عفونت های احتمالی که شاید در زمان جراحی، بیمار به آن دچار شده باشد، جلوگیری می کند. دقت داشته باشید که بروز هر نوع عفونت در بدن سبب عفونت این ناحیه می شود و شاید پیامدهای بدی را در پی داشته باشد.

البته گفتنی است که بعضی از عفونت های ایجاد شده طبق رعایت دستورات پزشکی قابل معالجه بوده و با مصرف به موقع داروهای تجویزی رفع می شود.

اما برای سایر معالجات که ممکن است شدید باشد، احتیاج به انجام مجدد جراحی است تا از این طریق، جراح معالج، مفصل زانو را کاملاً از وجود هر نوع عفونت تخلیه و پاکسازی کند.

بیمارستان ایرانشهر

بیمارستان ایرانشهر
بیمارستان ایرانشهر

برای انجام این عمل جراحی، بیمارستان های متعددی هستند که اقدام به جراحی آرتروپلاستی توسط مجرب ترین متخصصین ارتوپد می کنند.

اما در این مقاله سعی داریم تا یکی از بهترین مراکز درمانی در رابطه با جراحی Arthroplasty، یعنی بیمارستان ایرانشهر را معرفی کنیم.

این مرکز درمانی با استفاده از شیوه های پیشرفته و ارائه امکانات مدرن، این عمل جراحی را تحت نظر حاذق ترین جراحان و کادر درمان متخصص بسیار باکیفیت و به شکل ماهرانه روی بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می دهد.

گفتنی است که بیمارستان ایرانشهر با در اختیار داشتن تجهیزات و دستگاه های پزشکی به روز و مناسب برای جراحی فوق، توانسته است در طول روز، جراحی آرتروپلاستی بسیاری را انجام دهد.

پیداکردن بیمارستانی که از تمامی امکانات پزشکی برخوردار باشد سخت است

در حال حاضر بین مراکز درمانی متعدد، پیداکردن بیمارستانی که از تمامی امکانات پزشکی برخوردار باشد، امری سخت و دشوار است،

به همین منظور توصیه ما به شما این است که با دریافت کاملترین اطلاعات درباره مرکز درمانی فوق، از تجهیزات و امکاناتی که به منظور انجام جراحی آرتروپلاستی برای رفاه حال بیماران در نظر گرفته شده است، اطلاعات و آگاهی لازم را به دست آورید.

علاوه بر موارد ذکر شده، بایستی متذکر شویم که بیمارستان ایرانشهر، هزینه های مناسبی را برای مراجعانی که با دردهای شدید مفصلی همراه هستند، در نظر می گیرد.

بهتر است بدانید که این مرکز درمانی به عنوان یکی از بزرگترین قطب های جراحی تعویض مفصل زانو در تهران به شمار می آید. این مرکز با ارائه مناسب ترین امکانات برای انجام جراحی آرتروپلاستی توانسته است تا هزینه های معقول را برای بیماران فراهم کند.

مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل زانو
مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل زانو

دقت داشته باشید که مراقبت های بعد از آرتروپلاستی یکی از مهمترین اقداماتی است که می تواند سبب تقلیل ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو شود. در حال حاضر این عمل جراحی به عنوان یکی از حساس ترین و در عین حال پیچیده ترین عمل های جراحی معرفی می شود.

برای رسیدن به بهترین عملکرد بایستی از آن مراقبت و اقدامات متعددی را انجام دهید. از مهمترین اقدامات پس از جراحی تعویض مفصل زانو میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

پس از جراحی آرتروپلاستی، بیمار بایستی تقریباً یک تا دو روز در بیمارستان برای مراقبت های ویژه بستری شود و در این مدت بایستی کل پا و یا مچ پا را به شکل صحیح مرتباً حرکت دهد تا جریان خون در پا انجام شود و از لخته شدن آن جلوگیری شود. احتمال این که جراح معالج داروی رقیق کننده خون به این بیماران تجویز کند نیز بسیار است.

تمرینات تنفسی را به طور منظم انجام دهید

در مدتی که در بیمارستان تحت نظر قرار دارید، بایستی تمرینات تنفسی را به طور منظم انجام دهید و تلاش کنید تا فعالیت های بدنی را به تدریج بیشتر کنید. به منظور حرکت پا و تمرینات فیزیکی، فیزیوتراپیست تمرینات مرتبط را به طور دقیق آموزش می دهد.

مهمترین مراقبت پس از جراحی آرتروپلاستی، تعویض پانسمان زانو و پا است که بایستی یک روز در میان و یا هر دو روز یک بار انجام شود. دقت داشته باشید که انجام این امر مانع از عفونت زانوی شما می شود.

با تجویز پزشک معالج، اجازه حمام کردن را دارید، اما لازم به توضیح است که در حمام بایستی خیلی آرام عمل شست و شو را انجام دهید و بلافاصله ناحیه تحت درمان را به آرامی خشک کنید. پس از حمام بایستی زانوی جراحی شده را پانسمان کنید.

لطفا از پست بهترین بیمارستان تعویض مفصل لگن دیدن کنید.

مناسب ترین ورزش ها بعد از Arthroplasty

مناسب ترین ورزش ها بعد از Arthroplasty
مناسب ترین ورزش ها بعد از Arthroplasty

در اثبات و انتخاب مناسب ترین تمرینات پیش و پس از آرتروپلاستی، بایستی دقت بسیار داشته باشید و به هیچ عنوان در انجام آن ها زیاده روی نکنید.

حفظ تمرینات ورزشی بین دو الی سه بار در طول روز، آغاز آن ها با ده تکرار و افزایش تدریجی فعالیت های ورزشی به شکل افزایش پنج بار در هفت روز، مناسب ترین اقدام برای رسیدن به بهترین عملکرد بعد از جراحی است.

بدون شک، در زمان انجام هر تمرین، نیاز است تا آن ها را تحت نظر فیزیوتراپیست و یا مجرب ترین متخصص طب فیزیکی انجام دهید

و در خصوص هر تکنیک ورزشی مناسب که می تواند بهترین راندمان را به دنبال داشته باشد، اطلاعات لازم را به دست آورید. در این بخش به چند تمرین که می تواند به حفظ بهبودی شما پس از جراحی کمک بسیار کند اشاره خواهیم کرد:

1)    بلند کردن پاها از پهلو 2) تمرین پوسته صدف 3) منقبض کردن ران 4) ایستادن روی یک پا 5) ضربات پا (نشسته و یا دراز کشیده) 6) کشش صاف کننده زانوها 7) خم کردن زانو 8) بلند کردن پا 9) کشش همسترینگ

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

همان طور که بیان کردیم، ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در واقع نوعی استرس مکانیکی است و شاید پس از گذشت چندین هفته از انجام جراحی، این علائم در شخص مشاهده شود.

دقت داشته باشید که پروسه بهبود تورم فوق که در ناحیه پا و یا زانو ایجاد می شود، تا حد قابل توجهی به فعالیت فرد و تمرینات ورزشی که توسط فیزیوتراپ و یا جراح معالج به بیمار توصیه شده است، بستگی دارد.

در پایان جهت اطمینان از ارائه مطالب کامل به شما توصیه میکنیم به صفحه سن تعویض مفصل زانو نگاهی بیاندازید.

سوالات متداول

دلایل درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

 • عفونت
 • شل شدن ایمپلنت
 • مشکلات تراز بندی
 • بورسیت
 • سندرم درد منطقه ‌ای
 • مشکلات کاسه زانو

نشانه های ناموفق بودن جراحی زانو چیست؟

 1. کاهش عملکرد مفصل
 2. زانو درد
 3. ناپایداری زانو یا تورم و خشکی

منابع:

https://bit.ly/3KaFFCc

https://cutt.ly/mGkSMm2

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی : خیابان شریعتی، نرسيده به سه راه طالقاني، خیابان جواد کارگر
تلفن : 71960-021
نمابر : 77607016-021
كد پستي : 1563793111
ايميل : [email protected]
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید